wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Jacques Cassini (1677-1756)


Francuski astronom, syn Giovanni Domenico Cassiniego. Urodził się w Paryżu 8 lutego 1677 roku (w mieszkaniu rodziców mieszczącym się w budynku obserwatorium paryskiego, którym kierował ojciec Jacques'a). Uzyskał staranne wykształcenie, ukończył studia w College Mazarin w Paryżu. W 1694 roku został przyjęty do francuskiej Akademii Nauk i brał udział w pracach swego ojca związanych z obserwacjami geodezyjnymi przy pomiarach długości stopnia południka. W 1698 roku podczas pobytu w Anglii spotkał się m.in. z Izaakiem Newtonem i Edmundem Halleyem. Został wtedy przyjęty do londyńskiego Towarzystwa Królewskiego. W 1700 roku brał udział w rozpoczętych wówczas pomiarach południka (Paryż-Perpignan) prowadzonych przez jego ojca. Wnioski wysnute przez Cassinich z wyników tej kampanii były błędne, wskazywały bowiem, że Ziemia jest wydłużona w kierunku biegunów. W 1712 roku, po śmierci ojca, został dyrektorem obserwatorium paryskiego (kolejnymi byli jego syn i wnuk). W 1718 roku brał udział w kolejnych pomiarach stopnia pomiędzy Paryżem a Dunkierką. Dla udowodnienia swojej teorii w latach 1733-34 zorganizował kampanię w kierunku równoleżnikowym (Saint Malo-Strasbourg). Spór pomiędzy zwolennikami teorii Cassiniego a Newtona doprowadził w końcu do wysłania przez Akademię Francuską dwóch ekspedycji geodezyjnych (do Laponii i Peru), które potwierdziły rozumowanie Newtona, że Ziemia jest sferoidą spłaszczoną na biegunach. Było to powodem rezygnacji Cassiniego w 1740 roku z funkcji dyrektora obserwatorium astronomicznego w Paryżu. Równolegle z pracami geodezyjnymi Cassini prowadził obserwacje astronomiczne. Ich efektem były m.in. traktat "Elementy Astronomii" i tablice astronomiczne (Słońca, Księżyca, planet i gwiazd). Zajmował się także naukowo zagadnieniami z zakresu elektryczności, matematyki i optyki. Prowadził działalność publiczną. W 1706 roku został wybrany na członka izby rachunkowej, w 1716 został adwokatem, a w 1722 członkiem Rady Stanu. Po odejściu z obserwatorium wspomagał swego syna (Cassini de Thury) w pracach nad szczegółową mapą Francji. Zmarł 18 kwietnia 1756 roku w Thury, w wyniku ran odniesionych podczas wywrotki powozu, którym jechał. Oprac. ABWorld Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS