Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Jacques Cassini (1677-1756)


Francuski astronom, syn Giovanni Domenico Cassiniego. Urodził się w Paryżu 8 lutego 1677 roku (w mieszkaniu rodziców mieszczącym się w budynku obserwatorium paryskiego, którym kierował ojciec Jacques'a). Uzyskał staranne wykształcenie, ukończył studia w College Mazarin w Paryżu. W 1694 roku został przyjęty do francuskiej Akademii Nauk i brał udział w pracach swego ojca związanych z obserwacjami geodezyjnymi przy pomiarach długości stopnia południka. W 1698 roku podczas pobytu w Anglii spotkał się m.in. z Izaakiem Newtonem i Edmundem Halleyem. Został wtedy przyjęty do londyńskiego Towarzystwa Królewskiego. W 1700 roku brał udział w rozpoczętych wówczas pomiarach południka (Paryż-Perpignan) prowadzonych przez jego ojca. Wnioski wysnute przez Cassinich z wyników tej kampanii były błędne, wskazywały bowiem, że Ziemia jest wydłużona w kierunku biegunów. W 1712 roku, po śmierci ojca, został dyrektorem obserwatorium paryskiego (kolejnymi byli jego syn i wnuk). W 1718 roku brał udział w kolejnych pomiarach stopnia pomiędzy Paryżem a Dunkierką. Dla udowodnienia swojej teorii w latach 1733-34 zorganizował kampanię w kierunku równoleżnikowym (Saint Malo-Strasbourg). Spór pomiędzy zwolennikami teorii Cassiniego a Newtona doprowadził w końcu do wysłania przez Akademię Francuską dwóch ekspedycji geodezyjnych (do Laponii i Peru), które potwierdziły rozumowanie Newtona, że Ziemia jest sferoidą spłaszczoną na biegunach. Było to powodem rezygnacji Cassiniego w 1740 roku z funkcji dyrektora obserwatorium astronomicznego w Paryżu. Równolegle z pracami geodezyjnymi Cassini prowadził obserwacje astronomiczne. Ich efektem były m.in. traktat "Elementy Astronomii" i tablice astronomiczne (Słońca, Księżyca, planet i gwiazd). Zajmował się także naukowo zagadnieniami z zakresu elektryczności, matematyki i optyki. Prowadził działalność publiczną. W 1706 roku został wybrany na członka izby rachunkowej, w 1716 został adwokatem, a w 1722 członkiem Rady Stanu. Po odejściu z obserwatorium wspomagał swego syna (Cassini de Thury) w pracach nad szczegółową mapą Francji. Zmarł 18 kwietnia 1756 roku w Thury, w wyniku ran odniesionych podczas wywrotki powozu, którym jechał. Oprac. AB







Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama