wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Giovanni Domenico Cassini (1625-1712)


Francuski astronom, matematyk i geodeta pochodzenia włoskiego. Urodził się 8 czerwca 1625 roku w Perinaldo we Włoszech. Studiował na uniwersytetach w Genui i Bolonii. W latach 1650-69 był profesorem astronomii i matematyki na uniwersytecie bolońskim. Zainicjował budowę obserwatorium astronomicznego na wieży kościoła św. Petroniusza w Bolonii. W 1663 roku został oddelegowany do umocnienia cytadeli w Urbino. Jednocześnie prowadził obserwacje astronomiczne (określił czas obrotu Jowisza, odkrył czapy na biegunach Wenus). W 1668 roku król Francji Ludwik XIV zaprosił Cassiniego jako obserwatora do francuskiej Akademii Nauk. W 1669 roku astronom został dyrektorem obserwatorium w Paryżu. W 1672 roku uzyskał obywatelstwo francuskie i już jako Jean Dominique Cassini prowadził obserwatorium (oddane do użytku w tym samym roku). Jednym z zainstalowanych tam instrumentów był 40-metrowy teleskop zwierciadlany. W 1700 roku poprowadził kampanie pomiaru długości stopnia południka paryskiego zapoczątkowaną przez Jeana Picarda. Pomiary miały doprowadzić do zdefiniowania kształtu Ziemi. Giovanni Domenico Cassini odkrył m.in. 4 księżyce Saturna, a na podstawie obserwacji Marsa wyznaczył odległość Ziemi od Słońca. W 1672 roku waz z J. Richterem przeprowadził równoległe obserwacje Marsa (w Paryżu i Gujanie Francuskiej). Określił także okres obrotu Marsa i Saturna wokół własnych osi. Trzy lata później odkrył szczelinę w pierścieniach Saturna o wielkości 4450 km. W dziedzinie matematyki znany jest z tzw. owalu Cassiniego - krzywej czwartego rzędu. Giovanni Domenico był pierwszym z rodu słynnych astronomów i geodetów. Zmarł 14 września 1712 roku w Paryżu. Oprac. ABAkademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS