wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Krzysztof Arciszewski (1592-1656)


Urodził się 9 grudnia 1592 r. w Rogalinie (Wielkopolska) w rodzinie szlacheckiej. Uczęszczał do szkoły ariańskiej w Śmiglu (1604), a następnie uczył się w akademii w Rakowie (1609-10). W latach 1616-17 studiował na uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą. W 1619 r. wstąpił na służbę do księcia Krzysztofa Radziwiłła. Uczestniczył w jego wyprawie na Inflanty (1621-22). Po powrocie, w kwietniu 1623 roku Arciszewski dokonał zabójstwa niejakiego Jacka Kaspra Brzeźnickiego (palestranta, za doprowadzenie przez niego dóbr Arciszewskich do ruiny), po czym uciekł na dwór Radziwiłła. Został skazany na infamię i wygnanie. W 1623 roku wyjechał do Hagi, gdzie studiował inżynierię wojskową i artylerię oraz nawigację (w Leidzie). Na studia łożył Radziwiłl, w zamian Arciszewski pełnił rolę jego informatora. W 1625 roku zawarł układ z rodziną Brzeźnickiego (przyjechał wtedy na krótko na Litwę). Następnie wyruszył do Francji, tam służył w wojskach kardynała Richelieu (walczących z protestantami). Od 1929 roku, po wstąpieniu do Kompanii Indii Zachodnich, Arciszewski był przez długi czas żołnierzem na służbie holenderskiej.

Trzykrotnie brał udział w wyprawach do Brazylii (1630-33, 1634-37, 1639) zaczynając od rangi kapitana. Walczył z Hiszpanami i Portugalczykami. Był zastępcą dowódcy wojsk holenderskich (1633). W 1638 roku został generałem armii holenderskiej i admirałem floty brazylijskiej. W czasie licznych ekspedycji prowadził prace kartograficzne oraz zajmował się spisywaniem zwyczajów i wierzeń Indian. W 1643 roku w czasie pobytu w Amsterdamie napisał traktat medyczny na temat leczenia podagry. W 1646 roku przyjął propozycję króla Władysława IV i powrócił do kraju. Został mianowany generałem artylerii konnej i zarządcą arsenałów (w nagrodę otrzymał od króla ziemię Bytowską i Lęborską). Uczestniczył w walkach z Kozakami i Tatarami. W latach 1647-48 prowadził m.in. budowę mostów na Wybrzeżu. W 1648 roku dowodził obroną Lwowa podczas powstania kozaków Chmielnickiego. W 1650 roku w wyniku konfliktu z Jerzym Ossolińskim złożył dymisję z zajmowanych funkcji i poświęcił się życiu rodzinnemu. Był niezwykle barwną postacią, przede wszystkim utalentowanym żołnierzem i organizatorem. Zmarł 7 kwietnia 1656 roku w Brazylii.

Oprac. JP

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS