wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Krzysztof Arciszewski (1592-1656)


Urodził się 9 grudnia 1592 r. w Rogalinie (Wielkopolska) w rodzinie szlacheckiej. Uczęszczał do szkoły ariańskiej w Śmiglu (1604), a następnie uczył się w akademii w Rakowie (1609-10). W latach 1616-17 studiował na uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą. W 1619 r. wstąpił na służbę do księcia Krzysztofa Radziwiłła. Uczestniczył w jego wyprawie na Inflanty (1621-22). Po powrocie, w kwietniu 1623 roku Arciszewski dokonał zabójstwa niejakiego Jacka Kaspra Brzeźnickiego (palestranta, za doprowadzenie przez niego dóbr Arciszewskich do ruiny), po czym uciekł na dwór Radziwiłła. Został skazany na infamię i wygnanie. W 1623 roku wyjechał do Hagi, gdzie studiował inżynierię wojskową i artylerię oraz nawigację (w Leidzie). Na studia łożył Radziwiłl, w zamian Arciszewski pełnił rolę jego informatora. W 1625 roku zawarł układ z rodziną Brzeźnickiego (przyjechał wtedy na krótko na Litwę). Następnie wyruszył do Francji, tam służył w wojskach kardynała Richelieu (walczących z protestantami). Od 1929 roku, po wstąpieniu do Kompanii Indii Zachodnich, Arciszewski był przez długi czas żołnierzem na służbie holenderskiej.

Trzykrotnie brał udział w wyprawach do Brazylii (1630-33, 1634-37, 1639) zaczynając od rangi kapitana. Walczył z Hiszpanami i Portugalczykami. Był zastępcą dowódcy wojsk holenderskich (1633). W 1638 roku został generałem armii holenderskiej i admirałem floty brazylijskiej. W czasie licznych ekspedycji prowadził prace kartograficzne oraz zajmował się spisywaniem zwyczajów i wierzeń Indian. W 1643 roku w czasie pobytu w Amsterdamie napisał traktat medyczny na temat leczenia podagry. W 1646 roku przyjął propozycję króla Władysława IV i powrócił do kraju. Został mianowany generałem artylerii konnej i zarządcą arsenałów (w nagrodę otrzymał od króla ziemię Bytowską i Lęborską). Uczestniczył w walkach z Kozakami i Tatarami. W latach 1647-48 prowadził m.in. budowę mostów na Wybrzeżu. W 1648 roku dowodził obroną Lwowa podczas powstania kozaków Chmielnickiego. W 1650 roku w wyniku konfliktu z Jerzym Ossolińskim złożył dymisję z zajmowanych funkcji i poświęcił się życiu rodzinnemu. Był niezwykle barwną postacią, przede wszystkim utalentowanym żołnierzem i organizatorem. Zmarł 7 kwietnia 1656 roku w Brazylii.

Oprac. JPreklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt