Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Geoludzie


ABCDFGHIJKLMNOPRSŚTWZŻ

Mieczysław Panek


Jego zawodowy życiorys po ukończonych w 1967 roku studiach w Wyższej Szkole Rolniczej w Krakowie na Wydziale Melioracji Wodnych – Oddział Geodezji, rozpoczął się od pracy w Powiatowym Biurze Geodezji i Urządzeń Rolnych w Gliwicach na stanowisku inspektora. Kolejny krok to podjęta w 1971 roku praca w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego – w Zakładzie Usług Inwestycyjnych w Katowicach na stanowisku starszego projektanta.

Miejska Pracownia Geodezyjna w Bytomiu to początek długiej zawodowej ścieżki i pracy na rzecz Bytomia. Mieczysław Panek rozpoczął tu pracę we wrześniu 1972 r., a od lipca 1974 r. objął stanowisko geodety miejskiego. Warto też wspomnieć o jego pracy i zdobytym doświadczeniu w Okręgowym Przedsiębiorstwie Geodezyjno-Kartograficznym w Katowicach.

Kolejnym ważnym etapem było powierzenie Mieczysławowi Pankowi w czerwcu 1984 r. funkcji pełnomocnika prezydenta Bytomia ds. utworzenia Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami w ramach Urzędu Miejskiego. W sierpniu 1984 r. objął funkcję kierownika tej jednostki, a w maju 1991 r. – naczelnika. By sprostać prawnym wymaganiom i rozwijać swoją zawodowa karierę, Mieczysław Panek w 1993 r. uzyskał uprawniania w dziedzinie geodezji i kartografii wydawane przez ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa, a następnie skończył studia podyplomowe w Wyższej szkole Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie w zakresie wyceny nieruchomości. Po kolejnych zmianach prawnych w styczniu 2004 r. objął stanowisko naczelnika Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami oraz geodety powiatowego. W kwietniu 2007 r. dokonano zmian w strukturze urzędu, w tym rozdzielenia geodezji od gospodarki nieruchomościami. Mieczysław Panek został wtedy naczelnikiem Wydziału Geodezji oraz geodetą miasta i na takim stanowisku zakończył swoją karierę zawodową, przechodząc 31 sierpnia 2011 r. na emeryturę.

Za swój wkład w rozwój geodezji i wykonywane obowiązki był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany między innymi:

  • w 1979 r. Brązowym Krzyżem Zasługi,
  • w 1985 r. Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Wśród wielu ważnych dokonań wymienić należy nadzór nad stworzeniem pierwszej w Polsce zintegrowanej bazy ewidencji gruntów i budynków. Wykorzystanie zgromadzonych w niej danych było referencją do powstania wielu rejestrów stanowiących podwaliny do rozbudowy powstałego w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w Bytomiu Systemu Informacji o Terenie.

Zmarł 3 listopada 2021 roku.

Źrodło: Wojciech Jeszka, Włodzimierz Drogoś









Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama