Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Geoludzie


ABCDFGHIJKLMNOPRSŚTWZŻ

Jerzy Chwastek (1930-2022)


Jerzy Chwastek urodził się 9 marca 1930 roku w Nasiechowicach koło Krakowa. Studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie uzyskał dyplom inżyniera miernictwa górniczego (1952), magistra nauk technicznych z zakresu geodezji górniczej (1954), a następnie magistra inżyniera górnika (1967). W 1958 roku przeszedł do pracy w górnictwie odkrywkowym węgla brunatnego Kopalni Konin, piastując stanowisko głównego inżyniera górniczego. W 1963 roku awansował na stanowisko głównego inżyniera mierniczego Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego we Wrocławiu.

Po kilkunastoletniej pracy w przemyśle górniczym związał się ze szkolnictwem wyższym. W 1969 roku na Politechnice Wrocławskiej uzyskał stopień doktora nauk technicznych w specjalizacji geodezja górnicza. W tym samym roku rozpoczął również prowadzenie zajęć dydaktycznych zleconych w Studium Podyplomowym z zakresu Ochrony Powierzchni Górniczej w AGH. Na Politechnice Wrocławskiej pełnił funkcję prodziekana Wydziału Górniczego w latach 1972-73 i zastępcy dyrektora Instytutu Geotechnicznego. W 1978 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1983 r. tytuł profesora nauk technicznych.

W 1980 roku objął stanowisko dyrektora Instytutu Kształtowania i Ochrony Środowiska AGH, a następnie kierownika Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH, które sprawował do chwili przejścia na emeryturę.

W swojej pracy koncentrował się na problematyce miernictwa górniczego w odkrywkach i szkodami górniczymi. W ostatnim okresie szczególną uwagę poświęcał zagadnieniom związanym z ochroną środowiska w przemyśle, rekultywacją, zagospodarowaniem wyrobisk poeksploatacyjnych, gospodarką odpadami przemysłowymi i komunalnymi, a także ekorozwojem.

Był członkiem około 20 gremiów naukowych i naukowo-technicznych, w tym: Komitetu Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk, Komitetu Inżynierii Środowiska Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Stowarzyszenia Górników Polskich, Komitetu Budownictwa przy Urzędzie Rady Ministrów. Od 1997 roku przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Mierniczych Górniczych (ISM) oraz przewodniczącego Polskiego Komitetu ISM.

Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także wyróżniony m.in.: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, złotą odznaką „Zasłużony dla górnictwa RP”, złotą odznaką „Za zasługi dla geodezji i kartografii”, złotą odznaką „Za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej", złotą odznaką „Zasłużony dla polskiej geologii” czy Złotą Odznaką Honorową NOT.

Zmarł 12 listopada 2022 r. w wieku 92 lat.







Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama