wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Franciszek Biernacki (1897-1984)


Urodził się Piotrkowie Trybunalskim 2 kwietnia 1897 roku, był synem kolejarza. W wieku 18 lat wstąpił do Legionów Polskich do Pierwszej Brygady. W latach 1915-16 walczył na Wołyniu i Polesiu. W 1918 w stopniu sierżanta był już żołnierzem Wojska Polskiego, walczył w obronie Lwowa (1918-19). W 1918 roku uzyskał maturę w Gimnazjum im. M. Reja w Warszawie, studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim (1921-25), a następnie geodezję na Wydziale Geodezyjnym Politechniki Warszawskiej(1925-30). W latach 1922-24 był słuchaczem Oficerskiej Szkoły Topografów przy Wojskowym Instytucie Geograficznym, po ukończeniu której w stopniu porucznika rozpoczął pracę w WIG w Wydziale Kartograficznym. Tam zdobył niezbędne doświadczenie w dziedzinie topografii i produkcji kartograficznej.

W 1925 roku zaczął wykładać kartografię w Oficerskiej Szkole Topografów, w 1927 roku uzyskał stopień majora, a w latach 1930-32 wykładał kartografię na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej. W 1937 roku został kierownikiem Wydziału Kartografii w WIG. Był członkiem komisji powołanej do przeprowadzenia analizy wyników "Ankiety WIG-u" dotyczącej wyboru elipsoidy dla państwowych opracowań geodezyjnych i kartograficznych, punktu wyjściowego dla triangulacji, poziomu odniesienia dla niwelacji sieci krajowej i przygotowania odpowiednich propozycji dla rządu. Franciszek Biernacki zmodyfikował wzory opracowane przez profesora Lucjana Grabowskiego dla odwzorowania Roussilhe'a dla elipsoidy na obszarze Polski i obliczył (wraz z Józefem Słomczyńskim) współczynniki liczbowe tego odwzorowania oraz współrzędne prostokątne płaskie punktów triangulacji państwowej kraju. W latach 1932-39 Biernacki był kierownikiem Oddziału Redakcyjno-Przygotowawczego WIG. Po wybuchu II wojny światowej wraz z innymi oficerami Wojskowego Instytutu Geograficznego najpierw znalazł się we Lwowie, a następnie przez Węgry przedostał się do Francji skąd po agresji Niemieckiej popłynął do Wielkiej Brytanii (jego nazwisko przez pomyłkę znalazło się później na liście ofiar katyńskich). Był w składzie utworzonego tam w 1940 roku Szefostwa Służby Geograficznej.

Do 1947 roku pracował w WIG, którego siedziba mieściła się najpierw w Perth, a później w Edynburgu. W 1947 roku wrócił do Polski. W latach 1948-52 był szefem Oddziału Kartograficznego w Geodezyjnym Instytucie Naukowo-Badawczym w Warszawie. Równolegle pracował na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej, zaczynając od stanowiska adiunkta. W 1949 roku uzyskał tytuł doktorski (pierwszy tytuł z kartografii na Politechnice Warszawskiej) za obronę pracy "Teorie odwzorowań powierzchni dla geodetów i kartografów". W 1955 roku nadano mu tytuł profesora nadzwyczajnego. W latach 1950-63 prowadził wykłady z kartografii także na Uniwersytecie Warszawskim. Był autorem około 60 prac i artykułów z dziedziny kartografii matematycznej, w tym na temat odwzorowania Roussilhe'a i jego zastosowania dla obszaru Polski. Był członkiem Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk i promotorem pięciu przewodów doktorskich.
Zmarł w 21 sierpnia 1984 roku w Warszawie.

Oprac. JP

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS