wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Roger Tomlinson (1933-2014)


Brytyjski naukowiej, powszechnie uważany za twórcę pierwszego systemu informacji geograficznej, stąd nazywany był "ojcem GIS-u".

Urodził się 17 listopada 1933 r. w Cambridge (Wlk. Brytania). W latach 1951-54 służył w RAF jako pilot. Studiował geografię na Uniwersytecie Nottingham i Uniwersytecie McGill (Montreal) oraz geologię na Uniwersytecie Acadia (Nowa Szkocja). W 1957 r. otrzymał obywatelstwo kanadyjskie.

W latach 1959-63 szef programu rozwoju wydziału map komputerowych w liniach lotniczych Spartan Air Services w Ottawie. W 1963 r. zainicjował opracowanie projektu CGIS (Canada Geographic Information System) – pierwszego systemu informacji geograficznej, który objął swoim zasięgiem cały kraj i zawierał informacje o „wszystkich potencjalnie produktywnych obszarach Kanady” oraz o możliwościach wykorzystania terenu.

W latach 1964-69 był szefem tego rządowego programu, a także dyrektorem Regional Planning Information Systems. W okresie 1970-71 był doradcą ds. systemów informacyjnych rządu Nowej Szkocji. Tytuł doktora uzyskał w 1974 r. na University College w Londynie za pracę na temat zastosowania technik komputerowych do magazynowania, opracowywania i oceny danych kartograficznych. W latach 1975-77 szef interdyscyplinarnej grupy ds. oceny baz przestrzennych US Geological Survey.

W 1977 r. założył w Ottawie własną firmę Tomlinson Associates, Ltd, w której zajmuje się doradztwem z zakresu planowania i wdrażaniem systemów informacji geograficznej w różnych rejonach świata. Konsultant i doradca ds. GIS instytucji rządowych w Kanadzie, USA, Australii oraz Banku Światowego i ONZ. Członek Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie (od 1959 r.), Szef Kanadyjskiego Towarzystwa Geograficznego (1987-88). Autor licznych książek i publikacji na temat GIS, z których bodaj najbardziej znaną są „Rozważania o GIS”. Na promocję jej polskiego wydania Tomlinson przybył do Polski jesienią 2008 roku.

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS