Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZŻ

Wacław Jan Laska (1862-1943)


Wacław Laska urodził się 24 sierpnia 1862 roku w Pradze. Studiował matematykę i fizykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola Ferdynanda w Pradze. Studia ukończył rozprawą na temat teorii liniowych równań różniczkowych. Po uzyskaniu w 1890 roku doktoratu rozpoczął pracę jako asystent w Obserwatorium Astronomicznym na tym Uniwersytecie. Niskie zarobki spowodowały, że zrezygnował z astronomii na rzecz geodezji. W 1890 roku habilitował się w tej dziedzinie na Politechnice Praskiej. Od tego roku wykładał kartografię, geodezję wyższą i fotogrametrię. Był docentem na Politechnice Praskiej i uznanym ekspertem w swej dziedzinie. W 1895 roku zaproponowano mu objęcie kierownictwa nad dopiero co utworzoną Katedrą Geodezji Wyższej i Astronomii Sferycznej w Szkole Politechnicznej we Lwowie (Politechnice Lwowskiej).

W latach 1895-1911 zajmował się głównie geofizyką, a jego wykłady obejmowały geodezję wyższą, geofizykę i sejsmologię. Rozbudował tamtejsze obserwatorium astronomiczne, a w 1901 roku z jego inicjatywy uruchomiono na Politechnice stację sejsmologiczną. W 1897 roku Laska habilitował się w zakresie astronomii. 28 grudnia 1898 r. mianowany profesorem zwyczajnym astronomii sferycznej i geodezji wyższej. W 1911 roku powrócił do Pragi; został profesorem matematyki stosowanej na Uniwersytecie Karola Ferdynanda. Od 1920 roku był dyrektorem założonego przez siebie Państwowego Instytutu Geofizycznego, a w 1924 roku zainstalował w nim ważący tonę sejsmograf poziomy Wiecherta.

Był autorem około 250 prac naukowych. W 1899 roku wydał podręcznik „Astronomia i geografia matematyczna”, w 1901 roku ukazała się jego „Astronomia sferyczna i geodezja wyższa”, a dwa lata później napisany wspólnie z polskim profesorem geodezji Sewerynem Widtem podręcznik „Miernictwo”.

Wacław Laska zmarł 27 lipca 1943 r. w Řevnicach.

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS