wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHJKLMNOPRSŚTWZ

Wacław Jan Laska (1862-1943)


Wacław Laska urodził się 24 sierpnia 1862 roku w Pradze. Studiował matematykę i fizykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola Ferdynanda w Pradze. Studia ukończył rozprawą na temat teorii liniowych równań różniczkowych. Po uzyskaniu w 1890 roku doktoratu rozpoczął pracę jako asystent w Obserwatorium Astronomicznym na tym Uniwersytecie. Niskie zarobki spowodowały, że zrezygnował z astronomii na rzecz geodezji. W 1890 roku habilitował się w tej dziedzinie na Politechnice Praskiej. Od tego roku wykładał kartografię, geodezję wyższą i fotogrametrię. Był docentem na Politechnice Praskiej i uznanym ekspertem w swej dziedzinie. W 1895 roku zaproponowano mu objęcie kierownictwa nad dopiero co utworzoną Katedrą Geodezji Wyższej i Astronomii Sferycznej w Szkole Politechnicznej we Lwowie (Politechnice Lwowskiej).

W latach 1895-1911 zajmował się głównie geofizyką, a jego wykłady obejmowały geodezję wyższą, geofizykę i sejsmologię. Rozbudował tamtejsze obserwatorium astronomiczne, a w 1901 roku z jego inicjatywy uruchomiono na Politechnice stację sejsmologiczną. W 1897 roku Laska habilitował się w zakresie astronomii. 28 grudnia 1898 r. mianowany profesorem zwyczajnym astronomii sferycznej i geodezji wyższej. W 1911 roku powrócił do Pragi; został profesorem matematyki stosowanej na Uniwersytecie Karola Ferdynanda. Od 1920 roku był dyrektorem założonego przez siebie Państwowego Instytutu Geofizycznego, a w 1924 roku zainstalował w nim ważący tonę sejsmograf poziomy Wiecherta.

Był autorem około 250 prac naukowych. W 1899 roku wydał podręcznik „Astronomia i geografia matematyczna”, w 1901 roku ukazała się jego „Astronomia sferyczna i geodezja wyższa”, a dwa lata później napisany wspólnie z polskim profesorem geodezji Sewerynem Widtem podręcznik „Miernictwo”.

Wacław Laska zmarł 27 lipca 1943 r. w Řevnicach.

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS