wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Stanisław Porębski (ok. 1539-1581)


Podstarości oświęcimski, poeta, autor mapy księstw oświęcimskiego i zatorskiego. Pochodził z rodu Korniczów, którzy od XV do XVIII wieku władali wsią Poręba Wielka (woj. małopolskie) i przyjęli nazwisko Porębscy.

Wydał on w 1563 roku szczegółową jak na tamte czasy mapę zatytułowaną „Ducatus Oswieczimensis et Zatoriensis descriptio”. Zadedykował ją staroście oświęcimskiemu i zatorskiemu Zygmuntowi Myszkowskiemu. Opracowanie przedstawia tereny, które właśnie w tym czasie zostały włączone w granice Rzeczypospolitej.

Oryginał mapy ma wymiary 33 na 24,5 cm i obejmuje obszar około 4600 km2. Jej średnia skala wynosi 1:255 500, jednak występują tu dosyć istotne różnice w poszczególnych częściach mapy. Figurują na niej 162 osady z nazwami (w tym 10 miast) oraz 16 bez nazw. Autor naniósł również na mapę sieć hydrograficzną, mosty, lasy i góry. Opracowanie to stało się na długie lata podstawą szerszej wiedzy geograficznej o Wadowicach, Zatorze, Lanckoronie i innych miejscowościach.

Mapa został zamieszczona w wielu znanych atlasach tamtych czasów, m.in. w piątym wydaniu atlasu znanego kartografa Abrahama Orteliusa „Theatrum Orbis Terrarum" (1575 r.). Dzieło Porębskiego znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL w Lublinie.

Oprac. BS, sierpień 2011reklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt