wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)


XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja, kasztelana wiślickiego i wojewody lubelskiego, wydał w 1573 roku w Krakowie w języku polskim pionierskie dzieło „O sprawie, sypaniu, wymierzaniu i rybieniu stawów; także o przekopach, ważeniu i prowadzeniu wody, książki wszystkim gospodarzom potrzebne”. Obeznany z gospodarstwem stawowym, nie tylko w Małopolsce, ale na Śląsku i na Rusi, podał wyniki własnej praktyki dotyczące poziomowania, robót ziemnych, budowy stawów, grobel, upustów.

Traktat zawiera także szczegółowy opis rynienkowej wagi wodnej, pierwowzoru obecnej poziomicy. Do rynienki nalewano wodę, a pomiar polegał na celowaniu przez przezierniki ponad poziomem wody na tarczę lub łatę, np. znak celowniczy przyczepiony do laski. Specjaliści utrzymują, że jest to najlepszy traktat o urządzaniu stawów w piśmiennictwie europejskim XVI wieku.

Oprac. BS, maj 2011

Źródła: „Mysłowice zarys rozwoju miasta” pod red. W. Długoborskiego, Katowice, 1977; Przegląd Techniczny, Tom LI, nr 43, Warszawa, 23 października 1913.reklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt