wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Testy skanera SPL w Kopenhadze
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GeoludzieABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)


XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja, kasztelana wiślickiego i wojewody lubelskiego, wydał w 1573 roku w Krakowie w języku polskim pionierskie dzieło „O sprawie, sypaniu, wymierzaniu i rybieniu stawów; także o przekopach, ważeniu i prowadzeniu wody, książki wszystkim gospodarzom potrzebne”. Obeznany z gospodarstwem stawowym, nie tylko w Małopolsce, ale na Śląsku i na Rusi, podał wyniki własnej praktyki dotyczące poziomowania, robót ziemnych, budowy stawów, grobel, upustów.

Traktat zawiera także szczegółowy opis rynienkowej wagi wodnej, pierwowzoru obecnej poziomicy. Do rynienki nalewano wodę, a pomiar polegał na celowaniu przez przezierniki ponad poziomem wody na tarczę lub łatę, np. znak celowniczy przyczepiony do laski. Specjaliści utrzymują, że jest to najlepszy traktat o urządzaniu stawów w piśmiennictwie europejskim XVI wieku.

Oprac. BS, maj 2011

Źródła: „Mysłowice zarys rozwoju miasta” pod red. W. Długoborskiego, Katowice, 1977; Przegląd Techniczny, Tom LI, nr 43, Warszawa, 23 października 1913.reklama

Geoludzie

nazwisko
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt