wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Adam Joachim Kulczycki (1809-1882)


Kartograf, astronom, badacz Oceanii. Urodził się 2 października 1809 r. w Puławach. Ukończył studia na Wydziale Matematyki, Budownictwa i Miernictwa Uniwersytetu Warszawskiego, studiował także w Szkole Przygotowawczej do Instytutu Politechnicznego w Warszawie i w Paryżu (École des Ponts et Chaussées). Uczestniczył w powstaniu listopadowym w stopniu podporucznika artylerii. Za męstwo w walce odznaczono go Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.

Po upadku powstania wyemigrował. W 1843 r. wstąpił do francuskiej służby kolonialnej i udał się na Tahiti, by pracować w tamtejszej administracji. W 1844 r. brał udział w wyprawie, która rozszerzyła wpływy francuskie na archipelag Markizów. Na Tahiti Kulczycki pełnił funkcję topografa i kierownika Departamentu ds. Ludności Tubylczej. W głównym mieście wyspy – Papeete – urządził pierwsze w Oceanii obserwatorium astronomiczne wyposażone w precyzyjny zegar oraz lunetę o dużej mocy (ulica, na której znajdowało się obserwatorium nazwano „de la Petite Pologne”). Kulczycki wykonał mapy Tahiti, Moorei i archipelagu Tuamotu; pomierzył tamtejsze góry i prowadził badania geologiczne. Odbywał także podróże badawcze na inne wyspy. W latach 1859-65 przebywał w Nowej Kaledonii, gdzie kierował obserwatorium astronomicznym w stolicy kraju Numei i był odpowiedzialny za sprawy wewnętrzne kolonii. W okresie II Cesarstwa został odznaczony francuską Legią Honorową. Jego mapy ilustrowały książkę znanego francuskiego podróżnika Julesa Garniera opisującą Oceanię. Po przejściu na emeryturę w 1865 r. Kulczycki powrócił na Tahiti. W 1880 r. był przez jedną kadencję członkiem tamtejszej Rady Kolonialnej. Zmarł na Tahiti 11 czerwca 1882 r.

Opr. BS, marzec 2011 r.

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS