wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Geoludzie


ABCDFGHKLMNOPRSŚTWZ

Ryszard Koronowski (1927-68)


Kierownik Katedry Geodezji SGGW, specjalista od obliczeń geodezyjnych, przewodniczący SGP w latach 1966-68. Urodził się w Mławie 10 lipca 1927 roku. Od młodości był związany z harcerstwem, po wybuchu II wojny światowej działał w Szarych Szeregach; uczył się też na tajnych kompletach. W 1947 r. rozpoczął studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pozostał na tej uczelni jako pracownik naukowy, najpierw w Katedrze Geodezji Niższej, a potem – Rachunku Wyrównawczego i Obliczeń Geodezyjnych. Tytuł doktora nauk technicznych uzyskał w 1953 r., a docenta – w 1961 r. W następnym roku został powołany przez ministra szkolnictwa wyższego na stanowisko kierownika Katedry Geodezji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 1968 r. został dziekanem Wydziału Melioracji Wodnych tej uczelni. Wykładał także w Wojskowej Akademii Technicznej.

Ryszard Koronowski udzielał się w różnych organizacjach geodezyjnych. Zaangażował się zwłaszcza w działalność Stowarzyszenia Geodetów Polskich, w 1966 r. został przewodniczącym tej organizacji. A rok później wybrano go na stanowisko przewodniczącego Zarządu Głównego Naczelnej Organizacji Technicznej. – Zawsze umiał zjednywać sobie ludzi do współpracy, bowiem jego zapał i niestrudzona energia udzielały się wszystkim – wspomina prof. Adam Linsenbarth w „Przeglądzie Geodezyjnym" 11/2008. Rozwijającą się karierę przerwała śmierć na skutek upadku na oblodzonej ulicy w listopadzie 1968 r. Miał 41 lat. Spoczął w Alei Zasłużonych na Starych Powązkach w Warszawie.

Oprac. Barbara Stefańska na podstawie „Przeglądu Geodezyjnego" 11/2008, styczeń 2011 r.

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS