Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Definicja


Fotogrametria jest stosunkowo młodą dziedziną nauki. Jej naukowe początki sięgają połowy XIX wieku. W przedwojennej Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Gutenberga (Kraków, 1929-39) czytamy m.in.:

  • Fotogrametrja, zastosowanie zdjęć fotograficznych do celów pomiaru uwidocznionych na kliszy przedmiotów lub krajobrazów. Udoskonalenie metod f. spowodowało zastosowanie jej przede wszystkiem do celów topograficznych. (...)
    Fotogrametrja posługuje się fototeodolitem, w którym luneta zastąpiona jest przez kamerę fotograficzną. Na podstawie zdjęć fotograficznych i pewnych pomiarów w terenie uzyskujemy potrzebne do wiernego odtworzenia elementy topograficzne.

Bardzo lapidarna definicja fotogrametrii pojawiła się w popularnej w latach 70. serii wydawniczej Ministerstwa Obrony Narodowej pt. "1000 słów o...". W części "1000 słów o fotografii" autorstwa Henryka Latosia (Warszawa, 1979) czytamy:

  • Fotogrametria - oparty na fotografowaniu terenu i jego fotogramach dział nauki i techniki zajmujący się pomiarem terenów i obiektów przestrzennych, ustalaniem ich kształtu i położenia.

Najpełniejszą definicję możemy znaleźć w 31-tomowej Wielkiej Encyklopedii PWN z 2002 r. Jej autorem jest wybitny polski fotogrametra prof. Jerzy Sitek, a zaczyna ona się tak:

  • Fotogrametria [gr.], dziedzina nauk techn. zajmująca się pozyskiwaniem, przekształcaniem, prezentacją i gromadzeniem informacji (ilościowych i jakościowych) dotyczących danego terenu lub obiektu na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (tzw. fotogramów) lub ich reprezentacji cyfrowych. (...)

Określenie "cyfrowych" odzwierciedla skok technologiczny, jaki dokonał się w fotogrametrii na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Obecnie mamy bowiem do czynienia z fotogrametrią cyfrową, w której z niebywałym powodzeniem wykorzystuje się techniki komputerowe.
O ile trudno znaleźć podobieństwa między sztuką fotografowania i tworzenia map uprawianą w XIX wieku przez twórcę fotogrametrii Francuza Aimee Laussedata, a dzisiejszą masówką w postaci tysięcy cyfrowych ortofotomap, to niezmienne pozostało, to co napisał w 1917 r. w podręczniku do miernictwa profesora Wiktora Ehrenfeucht, czyli że "zdjęcie szczegółów [pomiar] gruntów i terenu przy zastosowaniu fotogrametrji odbywa się w domu. Robota zaś w polu, polegająca na orjentowaniu narzędzia i fotografowaniu, zabiera bez porównania mniej czasu, niż przy stosowaniu innych sposobów".

fotogrametria

Oprac. JPdodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS