Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Sentinel-3


Szerokie spojrzenie na świat

Data wystrzelenia: 3A – 16 lutego 2016 r., 2B – 25 kwietnia 2018 r.
Orbita: heliosynchroniczna, wysokość 814 km
Instrumenty: OLCI (Ocean and Land Colour Instrument), SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer), SRAL (Synthetic Aperture Radar Altimeter), MWR (MicroWave Radiometer)
Przewidywany czas pracy: 7 lat

To jeden z najbardziej wszechstronnych, a jednocześnie najbardziej złożony aparat w konstelacji Sentinel. Satelita wyposażony jest w cztery instrumenty obserwacyjne. Radiometr SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer) mierzy temperaturę lądów i oceanów z dokładnością lepszą niż 0,3 K w rozdzielczości 1 km. Obrazuje również Ziemię w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni z pikselem 500 metrów. Instrument kontynuuje pomiary wykonywane przez radiometr AASTR zainstalowany na satelicie Envisat (wyłączonym w 2012 r.). SLSTR jest ponadto wykorzystywany w monitorowaniu pożarów, do czego posłużą specjalne dwa kanały.

Pomiar temperatury wykonany przez SLSTR

Drugi instrument to OLCI (Ocean and Land Colour Instrument). Jego możliwości są zbliżone do działającego na pokładzie Envisata sensora MERIS. Będzie on obrazować Ziemię na 21 kanałach dla fal o długości od 400 do 1020 nm. Rozdzielczość tak pozyskanych obrazów ma wynosić 300 metrów, a ścieżka zbierania danych – 1270 km. Urządzenie służy do monitorowania oceanów, roślinności (w tym upraw) oraz atmosfery.

Cieśnina Gibraltarska i Płw. Iberyjski okiem OLCI

Za pomiar topografii oceanów, wysokości fal, prędkości wiatru nad zbiornikami wodnymi oraz grubości pokrywy lodowej odpowiedzialny jest altimetr radarowy SRAL (Sentinel Radar ALtimeter). Jego konstrukcja jest wzorowana na instrumentach działających na satelitach Jason-3 oraz CryoSat-2. Jest to jednak pierwszy tego typu sensor mierzący całą powierzchnię Ziemi. Rozdzielczość pozyskiwanych przez niego danych wynosi około 300 metrów. Dokładność pomiaru altimetru zwiększa do około 3 cm dodatkowy instrument MWR (MicroWave Radiometer) służący do korekcji atmosferycznej.

Pomiary topografii oceanów wykonane przez SRAL

Gdy w 2018 roku do satelity dołączył brat bliźniak oznaczony jako Sentinel-3B, czas rewizyty wynosi 2 dni dla OLCI, a dla SLSTR – jeden dzień.

Aparaty Sentinel-3 zaprojektowano przede wszystkim z myślą o oceanach. Pozwolą np. badać kolor wody (a więc pośrednio również zanieczyszczenie czy zakwity fitoplanktonu), temperaturę, wysokość fal czy przemieszczanie się prądów morskich. Pomogą również mierzyć topografię pokrywy lodowej – zarówno tej na oceanach, jak i na lądach. Podobnie jak inne Sentinele umożliwią ponadto badanie zmian pokrycia terenu, choć atutem satelitów z numerem 3 ma być pozyskiwanie danych dla znacznie bardziej rozległych obszarów.

Opracowanie Jerzy Królikowski
październik 2017 [aktualizacja: kwiecień 2023 r.]


Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS