wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Sentinel-3


Szerokie spojrzenie na świat

Data wystrzelenia: 3A – 16 lutego 2016 r., 2B – 25 kwietnia 2018 r.
Orbita: heliosynchroniczna, wysokość 814 km
Instrumenty: OLCI (Ocean and Land Colour Instrument), SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer), SRAL (Synthetic Aperture Radar Altimeter), MWR (MicroWave Radiometer)
Przewidywany czas pracy: 7 lat

To jeden z najbardziej wszechstronnych, a jednocześnie najbardziej złożony aparat w konstelacji Sentinel. Satelita wyposażony jest w cztery instrumenty obserwacyjne. Radiometr SLSTR (Sea and Land Surface Temperature Radiometer) mierzy temperaturę lądów i oceanów z dokładnością lepszą niż 0,3 K w rozdzielczości 1 km. Obrazuje również Ziemię w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni z pikselem 500 metrów. Instrument kontynuuje pomiary wykonywane przez radiometr AASTR zainstalowany na satelicie Envisat (wyłączonym w 2012 r.). SLSTR jest ponadto wykorzystywany w monitorowaniu pożarów, do czego posłużą specjalne dwa kanały.

Pomiar temperatury wykonany przez SLSTR

Drugi instrument to OLCI (Ocean and Land Colour Instrument). Jego możliwości są zbliżone do działającego na pokładzie Envisata sensora MERIS. Będzie on obrazować Ziemię na 21 kanałach dla fal o długości od 400 do 1020 nm. Rozdzielczość tak pozyskanych obrazów ma wynosić 300 metrów, a ścieżka zbierania danych – 1270 km. Urządzenie służy do monitorowania oceanów, roślinności (w tym upraw) oraz atmosfery.

Cieśnina Gibraltarska i Płw. Iberyjski okiem OLCI

Za pomiar topografii oceanów, wysokości fal, prędkości wiatru nad zbiornikami wodnymi oraz grubości pokrywy lodowej odpowiedzialny jest altimetr radarowy SRAL (Sentinel Radar ALtimeter). Jego konstrukcja jest wzorowana na instrumentach działających na satelitach Jason-3 oraz CryoSat-2. Jest to jednak pierwszy tego typu sensor mierzący całą powierzchnię Ziemi. Rozdzielczość pozyskiwanych przez niego danych wynosi około 300 metrów. Dokładność pomiaru altimetru zwiększa do około 3 cm dodatkowy instrument MWR (MicroWave Radiometer) służący do korekcji atmosferycznej.

Pomiary topografii oceanów wykonane przez SRAL

Gdy w 2018 roku do satelity dołączy brat bliźniak oznaczony jako Sentinel-3B (ma on rozpocząć zbieranie danych jesienią 2018 r.), czas rewizyty wyniesie 2 dni dla OLCI, a dla SLSTR – jeden dzień.

Aparaty Sentinel-3 zaprojektowano przede wszystkim z myślą o oceanach. Pozwolą np. badać kolor wody (a więc pośrednio również zanieczyszczenie czy zakwity fitoplanktonu), temperaturę, wysokość fal czy przemieszczanie się prądów morskich. Pomogą również mierzyć topografię pokrywy lodowej – zarówno tej na oceanach, jak i na lądach. Podobnie jak inne Sentinele umożliwią ponadto badanie zmian pokrycia terenu, choć atutem satelitów z numerem 3 ma być pozyskiwanie danych dla znacznie bardziej rozległych obszarów.

Opracowanie Jerzy Królikowski
październik 2017 [aktualizacja: kwiecień 2018 r.]


Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS