Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Sentinel-5P


Dla dobrej atmosfery

Data wystrzelenia: 13 października 2017 r.
Orbita: heliosynchroniczna, wysokość 824 km
Instrumenty: Tropomi (TROPOspheric Monitoring Instrument)
Przewidywany czas pracy: 7 lat

Głównym przeznaczeniem aparatu będzie monitorowanie atmosfery. Pierwotnie w konstelacji Sentinel zadanie to miał realizować satelita oznaczony po prostu numerem 5. Prace nad nim są jednak na tyle mało zaawansowane, że czekanie na jego start oznaczałoby 5-letnią lukę w satelitarnych pomiarach atmosfery. By tego uniknąć, zdecydowano się wcześniej wystrzelić mniej zaawansowanego technicznie satelitę oznaczonego symbolem 5P (litera P pochodzi od słowa prekursor).

Dzięki sensorowi Tropomi satelita będzie mierzył stężenie aerozoli oraz takich gazów, jak: dwutlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan czy czad. Dzięki szerokiej ścieżce zbierania danych (wynoszącej aż 2600 km) informacje te będą dostarczane codziennie dla każdego zakątka globu. Będą one wykorzystywane nie tylko do prezentacji aktualnych stężeń, ale również do wydawania prognoz zanieczyszczenia powietrza.

Tropomi wykonuje pomiary promieniowania elektromagnetycznego w zakresie: 270-495 nm, 710-775 nm oraz 2305-2385 nm z rozdzielczością spektralną 0,25-0,55 nm i rozdzielczością przestrzenną 7 x 3,5 km.


Opracowanie Jerzy Królikowski
październik 2017


Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS