wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Sentinel-5P


Dla dobrej atmosfery

Data wystrzelenia: 13 października 2017 r.
Orbita: heliosynchroniczna, wysokość 824 km
Instrumenty: Tropomi (TROPOspheric Monitoring Instrument)
Przewidywany czas pracy: 7 lat

Głównym przeznaczeniem aparatu będzie monitorowanie atmosfery. Pierwotnie w konstelacji Sentinel zadanie to miał realizować satelita oznaczony po prostu numerem 5. Prace nad nim są jednak na tyle mało zaawansowane, że czekanie na jego start oznaczałoby 5-letnią lukę w satelitarnych pomiarach atmosfery. By tego uniknąć, zdecydowano się wcześniej wystrzelić mniej zaawansowanego technicznie satelitę oznaczonego symbolem 5P (litera P pochodzi od słowa prekursor).

Dzięki sensorowi Tropomi satelita będzie mierzył stężenie aerozoli oraz takich gazów, jak: dwutlenek azotu, ozon, formaldehyd, dwutlenek siarki, metan czy czad. Dzięki szerokiej ścieżce zbierania danych (wynoszącej aż 2600 km) informacje te będą dostarczane codziennie dla każdego zakątka globu. Będą one wykorzystywane nie tylko do prezentacji aktualnych stężeń, ale również do wydawania prognoz zanieczyszczenia powietrza.

Tropomi wykonuje pomiary promieniowania elektromagnetycznego w zakresie: 270-495 nm, 710-775 nm oraz 2305-2385 nm z rozdzielczością spektralną 0,25-0,55 nm i rozdzielczością przestrzenną 7 x 3,5 km.


Opracowanie Jerzy Królikowski
październik 2017


Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS