wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Sentinel-6


Nowa jakość pomiaru poziomu oceanów

Data wystrzelenia: 3A – 21 listopada 2020 r., 2B – 2030 r.
Orbita: 1336 km
Instrumenty: altimetr radarowy Poseidon-4
Przewidywany czas pracy: 5,5 roku

Celem satelity jest kontynuacja pomiarów altimetrycznych oceanów, które realizowane są nieprzerwanie od 1991 roku w ramach misji Topex-Poseidon oraz Jason-1, -2 i -3. Dzięki tym satelitom udało się wyliczyć, że poziom światowego oceanu podnosi się średnio o 3,2 mm na rok. Misja Sentinel-6 pozwoli kontynuować te badania przynajmniej do 2030 roku.

Sercem satelity Sentinel-6 jest altimetr radarowy Poseidon-4. W porównaniu do wcześniejszych tego typu sensorów wyróżnia go przede wszystkim zastosowanie radaru SAR (Synthetic Aperture Radar), co w praktyce przekłada się na wyższą precyzję pomiaru i lepszą częstotliwość próbkowania. Sentinel-6 będzie wykonywać pomiar co 300 metrów zamiast co kilka kilometrów, jak w poprzednich misjach. Pozwoli to chociażby zbierać bardziej szczegółowe dane dla strefy przybrzeżnej.

Jak zapewniają twórcy aparatu, wykorzystanie najnowszych zdobyczy technologicznych pozwoli wyliczać średni roczny poziom oceanu z dokładnością nawet 1 mm. Jest to możliwie nie tylko dzięki zastosowaniu lepszego radaru, ale także dzięki: pracy altimetru na dwóch częstotliwościach C oraz Ku (co pozwala zredukować wpływ jonosfery na wynik pomiaru), wykorzystaniu modułu Precise Orbit Determination – POD do określania orbity satelity oraz dzięki instalacji sensora AMR-C (Advanced Microwave Radiometer for Climate), który pozwala szacować ilość pary wodnej w atmosferze, zwiększając stabilność pomiarów.

Sentinel-6 będzie dostarczać danych altimetrycznych dla 90% powierzchni światowych oceanów.

By upewnić się, że pomiary Sentinela będą spełniały stawiane przed nim wymagania, początkowo będzie on orbitować tuż za satelitą Jason-3.

Sentinel-6 to wspólna misja agencji kosmicznych Europy i USA (ESA i NASA), a także EUMETSAT (Europejska Organizacja Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych) i NOAA (Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna USA).

Wystrzelony właśnie aparat 6A ma pracować 5,5 roku, później zastąpi go bliźniaczy satelita 6B. Na orbitę powinien trafić w 2025 roku.

Opracowanie: Jerzy Królikowski (grudzień 2020 r.)


Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS