wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Chronologia do 1900

- część 1 z 5 » »»


295 p.n.e.
Euklides (ok. 365-300), grecki matematyk, w dziele „Elementy” usystematyzował całą ówczesną wiedzę matematyczną m.in. z zakresu: planimetrii, stereometrii, algebry geometrycznej. Jego dzieło „Optyka” jest pierwszą grecką pracą na temat perspektywy.
A-295_Euklid_opt

ok. 1035
Ali Al-hazen, Ibn al-Haytham (965-1038), arabski fizyk, matematyk, astronom z Basry wykazał przy pomocy kamery obscura, że światło dociera do oczu po liniach prostych. Al-hazen Zajmował się m.in. soczewkami, zwierciadłami, perspektywą i teorią liczb.

1268
Roger Bacon (ok. 1214-92), angielski filozof, uczony, franciszkanin, opisał szkła (soczewki) wypukłe i przewidział różne ich zastosowania (mikroskop, teleskop). Bacon zajmował się również zagadnieniem odbicia i refrakcji światła.

1270-73
fotogrametriaZakonnik Erazm Ciołek, znany jako Vitello, fizyk i matematyk pisze dzieło z zakresu optyki pt. „Perspectiva”, w którym odrzuca pogląd lansowany przez Greków, że promienie „podróżują” od oka do rzeczy widzialnych; analizuje fizjologią widzenia i anatomią oka, zajmuje się zagadnieniami optyki geometrycznej, załamaniem i odbiciem światła.

1480
fotogrametria Włoski malarz, architekt, myśliciel Leonardo da Vinci (1452-1519) porównuje odbicie światła do odbicia fal dźwiękowych. Opisuje zasady działania kamery obscura

1525
Niemiecki malarz i rytownik Albrecht Durer (1471-1528) pisze traktat „Underweysung der Messung mit dem Zirkel und Richtscheit”, pierwszą książkę z zakresu matematyki jaka ukazała się w języku niemieckim. W czwartej księdze traktatu Durer zawarł wstęp do teorii rysunku perspektywicznego.

fotogrametria

1544
Regnier Gemma Frisius (1508-55) niderlandzki astronom,, matematyk i kartograf zaobserwował przy pomocy kamery obscura zaćmienie Księżyca, które zilustrował w wydanym rok później dziele De Radio Astronomia et Geometrica.

fotogrametria

1572
Friedrich Risnor wykonał pierwsze topograficzne zdjęcie terenu wykorzystując do tego przenośną kamerę obscura.

1585
Holenderski uczony Simon Stevin (1548-1620) w pracy „De Theinde” przedstawił podstawy rachunku dziesiętnego. Stevin opisał m.in. zasady tworzenia rysunku perspektywicznego i podstawy miernictwa.

1613
Jezuita Francois d’Aguillion (1567-1617) napisał traktat, w którym pojawił się termin „stereoskopia”.

1637
fotogrametriaRené Descarets, Kartezjusz (1596-1650), francuski filozof i matematyk, publikuje „La Géométrie”, w której opisuje układ współrzędnych (układ kartezjański) i zastosowania algebry w geometrii. Wprowadził osie współrzędnych, a dzięki nim liczbowy opis figur geometrycznych – płaszczyzna kartezjańska. Dzieło przyczyniło się do rozwoju geometrii analitycznej oraz powstania rachunku różniczkowego i całkowego.

1639
Gérard Desargues (1593-1661), francuski matematyk i architekt, publikuje dzieło znane jako „Brouillon project” (Brulion), w którym przedstawia wyniki badań nad geometrią rzutową.

1670
Anglik Izaak Newton (1642-1727) fizyk, matematyk, filozof zaprezentował rozszczepienie promienia światła białego przechodzącego przez pryzmat. Dodanie soczewki i drugiego pryzmatu powodowało otrzymanie ponownie wiązki światła białego.

1692
fotogrametriaWilhelm Gottfried Leibnitz (1646-1716), filozof i matematyk niemiecki wprowadził pojęcie „współrzędna”.

1715
fotogrametriaAngielski matematyk Brook Taylor (1635-1731) opublikował dzieło „Linear Perspective”, w którym prezentuje rzutowanie 3-wymiarowego obiektu na płaszczyznę i wykłada podstawy perspektywy.

część 1 z 5
1 2 3 4 5 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS