wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Bielsko-Biała w OSM
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

BARI '81 Kevelaer (RFN)
Termin

23 lipca – październik 1981 r.

Zadanie
Fotogrametryczna inwentaryzacja zespołu zabytkowych kamienic w mieście Kevelaer

Cele dodatkowe:
-Wizyta w zakładach Wild w Heerbrugg w celu zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w produkcji urządzeń pomiarowych
-Wizyta w Szkole Operatorów Sprzętu Fotogrametrycznego w St. Gallen w Szwajcarii – zapoznanie się z cyklem i metodami kształcenia i stosowanym sprzętem fotogrametrycznym

Uczestnicy wyprawy
studenci:
Robert Opala – kierownik
Marek Biega
Piotr Błaszczyk
Aleksander Bońka
Anna Budzyk
Waldemar Jaworski
Janusz Michniak
Kazimierz Szewczyk
Teresa Włoszek
Andrzej Zabiegliński

Tadeusz Szczutko – opiekun w Wydziału Geodezji Górniczej AGH
Stanisław Kaczmarski – przedstawiciel KPG
Wacław Jach – kierowca

Organizatorzy
Koło Naukowe Geodetów Wydziału Geodezji Górniczej, Wydział Geodezji Górniczej AGH,

Sponsorzy:
Krakowskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne (główny), Rada Uczelniana AGH, Prezydent Krakowa, Instytutu Geodezji Przemysłowej AGH, Socjalistyczny Związek Studentów Polskich

Obiekt pomiaru
Miasto Kevelaer leży w Nadrenii Północnej-Westfalii w zachodnich Niemczech, niedaleko granicy z Holandią. Liczy niecałe 30 tys. mieszkańców. Jest popularnym celem pielgrzymek z powodu znajdującego się tam sanktuarium maryjnego.

Przebyta trasa
NRD, RFN, Holandia, Belgia, Francja, Szwajcaria, Włochy, Jugosławia, Grecja, Austria, Czechosłowacja

Środek transportu
Samochód ciężarowy star 200 (wypożyczony bezpłatnie z KPG)

Przebieg wyprawy
Plan ekspedycji przewidywał inwentaryzację dwóch obiektów zabytkowych: w Grecji i w RFN. Jednak w trakcie ekspedycji nastąpiły zmiany i ostatecznie prace pomiarowe zostały wykonane w Niemczech, a do Grecji studenci wprawdzie pojechali, ale jedynie w celach turystycznych. O pierwotnych zamierzeniach świadczył napis na kabinie samochodu: Poland-Greece. Korzystając z doświadczeń poprzednich wypraw, ciężarówkę zaadaptowano do wymogów długiej trasy. Chodziło głównie o umożliwienie noclegu wewnątrz dla wszystkich uczestników ekspedycji, zapewnienie łączności telefonicznej pomiędzy kabiną kierowcy a tylną częścią samochodu oraz zamontowanie dodatkowego zbiornika paliwa. Wyprawę dofinansowało kilka instytucji oraz sami jej uczestnicy. Dewizy na zakup paliwa (1200 dol.) przekazał Zarząd Główny SZSP.

Ekspedycja wyruszyła z miasteczka akademickiego w Krakowie; w jej skład weszli studenci III i IV roku Wydziału Geodezji Górniczej, a także dwóch opiekunów i kierowca. Po raz pierwszy w wyprawie BARI uczestniczyły studentki tego wydziału.
Pierwszym etapem podróży było NRD, a w nim Poczdam, gdzie ekipa zwiedziła zespół pałacowo-parkowy Sanssouci. Po przyjeździe do Düsseldorfu studentów zakwaterowano w firmie zajmującej się konserwacją zabytków Arkade, skąd codziennie dojeżdżano na miejsce pomiaru, czyli do malowniczego miasteczka Kevelaer.

Prace prowadzono przez dwa i pół tygodnia i objęły one zespół zabytkowych kamienic w centrum Kevelaer. Zakres pomiarów obejmował, założenie osnowy, wykonanie stereogramów całego obiektu oraz pomiar fotopunktów metodą wcięć przestrzennych. Ponadto aparatem fotograficznym zrobiono zdjęcia uzupełniające do dokumentacji architektonicznej. Z powodu ciasnej zabudowy tego rejonu miasta fotografie wykonywano niejednokrotnie z okien sąsiednich kamienic. Do zdjęć fotogrametrycznych zastosowano kamerę Wild P-31. Z kolei prace kameralne wykonywano w pomieszczeniach udostępnionym przez firmę Arkade. Jedno z nich zaadaptowano na ciemnię.
Operat pomiarowy został skompletowany po powrocie do kraju i przekazany do Krakowskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego, które zajęło się wykonaniem opracowania fotogrametrycznego i finalnych rysunków. Końcowe opracowanie zyskało wysokie uznanie władz miejskich Kevelaer.

Po zakończeniu prac studenci wyruszyli w objazd po Europie. Z Düsseldorfu przez Amsterdam, Brukselę i Waterloo pojechali do Paryża, gdzie spędzili kilka dni. Tam spotkała ich miła niespodzianka. Przypadkowo nawiązali kontakt z firmą budowlaną „Dumez”, która w zamian za umieszczenie napisów reklamowych na samochodzie wyprawy, zaoferowała talony na paliwo. Dzięki temu ekipa mogła zwiedzić dodatkowo zamki nad Loarą i pojechać do Grenoble.
Kolejnym etapem podróży była Szwajcaria, a w niej fabryka Wild w Heerbruggu i szkoła w St. Gallen. W obu miejscach studenci zostali serdecznie przyjęci. W firmie Wild zapoznali się z produkcją precyzyjnego sprzętu geodezyjnego. Natomiast w Szkole Operatorów Sprzętu Fotogrametrycznego w St. Gallen poznali szwajcarskie metody dydaktyczne oraz zobaczyli najnowocześniejszy sprzęt.

Program turystyczny przewidywał następnie przejazd przez Włochy Jugosławię i Grecję. Była to okazja do zwiedzenia m.in.: Pizy, Florencji, Wenecji, Rzymu Dubrownika i Aten. W drodze powrotnej zatrzymano się jeszcze w Wiedniu i Bratysławie. Przy akademiku w Krakowie licznik ciężarówki wybił 10 792 kilometr trasy.


Opracowała Barbara Stefańska, sierpień 2011 r.

Na podstawie sprawozdania z wyprawy BARI ‘81dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl
pomyłka Aleksander Bońka nie Bańka.

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt