Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Sentinel-4


Europejska atmosfera pod czujnym okiem

Data wystrzelenia: 2024 i 2034 r. (planowana)
Orbita: geostacjonarna, wysokość 36 tys. km
Instrumenty: S4/UVN
Przewidywany czas pracy: 8,5 roku

Sentinel-4 jest misją nietypową przynajmniej pod trzema względami. Po pierwsze, nie będzie to satelita, ale ładunek satelitarny, który będzie częścią satelity meteorologicznego Meteosat trzeciej generacji MTG-S. Po drugie, aparat ten znajdzie się na znacznie wyższej orbicie niż inne Sentinele, bo na wysokości aż 36 tys. km. Po trzecie, wskutek umieszczenia go na orbicie geostacjonarnej nie będzie pozyskiwał danych dla całego globu, a jedynie dla części naszej planety – przede wszystkim dla Europy.

Sentinel-4 - podobnie jak Sentinel-5P, a później Sentinel-5 - będzie badał stężenie gazów w atmosferze. Misja ta pozwoli jednak pozyskiwać dane ze znacznie wyższą częstotliwością.

Za pomiary będzie odpowiedzialny spektrometr S4/UVN. Mierząc promieniowanie w zakresach ultrafioletowym, widzialnym i podczerwonym pozwoli badać stężenie: aerozoli, formaldehydów, ozonu oraz dwutlenku siarki i dwutlenku azotu. Oprócz tego będzie wykorzystywany w obliczeniach bilansu promieniowania Ziemi. Dostarczane przez niego dane mają mieć rozdzielczość 8 km.


Opracowanie Jerzy Królikowski
październik 2017 (aktualizacja: kwiecień 2023 r.)


Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS