wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Sentinel-4


Europejska atmosfera pod czujnym okiem

Data wystrzelenia: 2019 i 2027 r. (planowana)
Orbita: geostacjonarna, wysokość 36 tys. km
Instrumenty: S4/UVN
Przewidywany czas pracy: 8,5 roku

Sentinel-4 jest misją nietypową przynajmniej pod trzema względami. Po pierwsze, nie będzie to satelita, ale ładunek satelitarny, który będzie częścią satelity meteorologicznego Meteosat trzeciej generacji MTG-S. Po drugie, aparat ten znajdzie się na znacznie wyższej orbicie niż inne Sentinele, bo na wysokości aż 36 tys. km. Po trzecie, wskutek umieszczenia go na orbicie geostacjonarnej nie będzie pozyskiwał danych dla całego globu, a jedynie dla części naszej planety – przede wszystkim dla Europy.

Sentinel-4 - podobnie jak Sentinel-5P, a później Sentinel-5 - będzie badał stężenie gazów w atmosferze. Misja ta pozwoli jednak pozyskiwać dane ze znacznie wyższą częstotliwością.

Za pomiary będzie odpowiedzialny spektrometr S4/UVN. Mierząc promieniowanie w zakresach ultrafioletowym, widzialnym i podczerwonym pozwoli badać stężenie: aerozoli, formaldehydów, ozonu oraz dwutlenku siarki i dwutlenku azotu. Oprócz tego będzie wykorzystywany w obliczeniach bilansu promieniowania Ziemi. Dostarczane przez niego dane mają mieć rozdzielczość 8 km.


Opracowanie Jerzy Królikowski
październik 2017


Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS