wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Sentinel-2


Europejski Landsat

Data wystrzelenia: 2A – 23 czerwca 2015 r., 2B – 7 marca 2017 r.
Orbita: heliosynchroniczna, wysokość 799 km
Instrumenty: MultiSpectral Instrument (MSI)
Przewidywany czas pracy: 7 lat

Satelity tej serii często nazywane są europejskimi Landsatami. To nawiązanie do amerykańskiej konstelacji, która już od lat 70. dostarcza cennych zobrazowań całej Ziemi w średniej rozdzielczości, które jako jedne z pierwszych pozwoliły w skali globalnej śledzić takie zjawiska, jak: deforestacja, urbanizacja czy kurczenie się lodowców. Satelity Sentinel-2 będą dostarczać zobrazowania o podobnych cechach jak Landsaty, co pozwoli na łączenie danych z obu konstelacji. Dla użytkowników oznacza to przede wszystkim większą szansę uzyskania zdjęcia bez chmur oraz krótszy czas oczekiwania na dane. Orbity obu Sentineli-2 dobrano tak, że zawsze znajdują się po przeciwnych stronach globu. W praktyce przekłada się to na czas rewizyty wynoszący około 5 dni. Oczywiście będzie on jeszcze krótszy, jeśli uwzględnimy Landsata 8.

Inwentaryzacja zniszczeń lasu po huraganie przeprowadzona na podstawie zdjęć z Sentinela-2 przez Instytut Geodezji i Kartografii w Warszawie (fot. IGiK)

Kluczowym instrumentem na pokładzie Sentineli-2 jest MultiSpectral Instrument (MSI). Rejestruje on dane dla 13 kanałów promieniowania elektromagnetycznego – od światła widzialnego po podczerwień bliską i krótkofalową. Maksymalna rozdzielczość zobrazowań wynosi 10 metrów, a minimalna – 60 m. Dla porównania najnowszy satelita Landsat (oznaczony numerem 8) oferuje dane w maksymalnej rozdzielczości 15 metrów. Zobrazowania z MSI pozyskiwane są dla ścieżki o szerokości 290 km dla obszarów pomiędzy południkami 56°S i 84°N.

SatAgro – przykład usługi dla rolników bazującej na danych z Sentineli-2 (fot. SatAgro)

Lista potencjalnych zastosowań Sentineli-2 jest bardzo długa. Satelity przede wszystkim pozwolą śledzić w skali globalnej zmiany w pokryciu terenu. Są szeroko stosowane również w rolnictwie, gdzie pomagają na bieżąco monitorować kondycję upraw czy szacować plony. Wykorzystywane są w badaniach środowisk leśnych, powinny ponadto ułatwić monitorowanie kondycji środowisk wodnych, w szczególności stref przybrzeżnych oraz wód śródlądowych. Pomagają również kartować kriosferę, w tym zasięg pokrywy lodowej i śnieżnej.

Mapa upraw w Niemczech opracowana na podstawie zobrazowań z Sentineli-2 (fot. DLR)

Na początku 2016 roku Europejska Agencja Kosmiczna podpisała umowę na budowę kolejnych satelitów Sentinel-2 (oznaczonych literami C i D). Pierwszy z nich ma znaleźć się w kosmosie w 2021 roku.

Kanał

Opis

Rozdzielczość
[m]

Długość fali dla środka kanału [nm]

B1

Ultra blue

60

443

B2

Blue

10

490

B3

Green

10

560

B4

Red

10

665

B5

Visible and Near Infrared (VNIR)

20

705

B6

VNIR

20

740

B7

VNIR

20

783

B8

VNIR

20

842

B8a

VNIR

20

865

B9

Short Wave Infrared (SWIR)

60

940

B10

SWIR

60

1375

B11

SWIR

20

1610

B12

SWIR

20

2190


Opracowanie Jerzy Królikowski
październik 2017


Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS