wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

1951-1980

- część 1 z 6 » »»


1950
Powołano do życia: Państwowe Przedsiębiorstwo Miernicze i Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii, oba z siedzibą w Warszawie.

 

1951
fotogrametria Na uniwersytecie w Bostonie zbudowano na zamówienie armii USA największą kamerę lotniczą (zaprojektowaną przez Jamesa Bakera); RB 36 ważyła ok. 3200 kg, wymiary negatywu 90x45 cm, obiektyw o ogniskowej 6096 mm i pozwalał na sfotografowanie piłki golfowej z wysokości 15 km

 

1951
Likwidacja Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii i powołanie Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii oraz Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych.

 

1952
W zakładach Wild w Heerbrugg uruchomiono produkcję autografów analogowych A7 i A8.

 

1953
Robert N. Colwell demonstruje wykrywanie chorób roślin na podstawie analizy zdjęcia fotogrametrycznego.

 

1953
Utworzenie pracowni fotogrametrii w Biurze Urządzania Lasu i Projektów Leśnictwa.

 

1953-58
Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii w Warszawie wykonało ok. 4 tys. arkuszy mapy topograficznej (1:25 000).

 

1954
fotogrametria Na zlecenie US Air Force firma Westinghouse rozwija technologię SLAR (radaru bocznego wybierania).

 

1955
fotogrametriaPierwszy lot amerykańskiego samolotu szpiegowskiego U2. Samolot wyposażony był m.in. w: kamerę HR-329 z obiektywem 165 cm, kamerę panoramiczną i radar bocznego wybierania.

 

1956
Fiński uczony, fotogrametra Uki Vilho Helava (1923-94) opatentował w USA koncepcję autografu analitycznego. Na zlecenie koncernu General Dynamics opracował pierwszą stację fotogrametryczną. Zastosował w autografie serwomotory zamiast dotychczasowych rozwiązań mechaniczno-optycznych.

 

ok. 1955
Evelyn L. Pruitt z biura technicznego Naval Research Observatory (USA) jako pierwsza użyła terminu „remote sensing”.

 

1956
ZSRR rozpoczyna program budowy bezzałogowych satelitów szpiegowskich; założenia: orbita 200-400 km, kamera o ogniskowej 1000 mm, rozdzielczość zdjęć 10-15 m, kapsuła z kasetą z naświetlonym filmem opada na Ziemię.

 

1956-75
Powstaje mapa topograficzna kraju (1: 10 000 i 1:5000). Większość z 17 tys. arkuszy wykonano z wykorzystaniem metod fotogrametrycznych.

 

1957
Wystrzelenie przez ZSRR pierwszego sztucznego satelity Ziemi – Sputnik 1

 

1957
W Warszawskim Okręgowym Przedsiębiorstwie Mierniczym utworzono pracownię fotogrametryczną.

część 1 z 6
1 2 3 4 5 6 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS