Regina Tokarczyk
Oto przedstawiony na mapie sytuacyjno-wysokościowej fragment jednego z najpiękniejszych i największych w Europie rynków miejskich (rys.1).

Rys. 1. Fragment arkusza mapy zasadniczej w skali 1:500 rejonu Rynku Głównego w Krakowie. Mapy w tej skali dla terenów miejskich nie sporządza się metodą fotogrametryczną (mapa udostępniona przez MODGiK w Krakowie)
Rys. 2. Fragment cyfrowej ortofotomapy rejonu Rynku Głównego w Krakowie (ortofotomapa udostępniona przez OPGK Sp. z o.o. w Krakowie)
Jego urody nie odda mapa kreskowa, ale wystarczy spojrzeć na barwną ortofotomapę (rys. 2). Jakież bogactwo kolorów! Co prawda, zamieszczona powyżej mapa nie jest akurat produktem fotogrametrycznym, lecz zwykłą mapą analogowa, ale przecież każdy pretekst jest dobry, aby pokazać krakowski Rynek. Przyjrzyjmy się zatem etapom opracowania mapy ze zdjęć lotniczych metodą autogrametryczną, czyli właśnie mapy kreskowej (wektorowej), bo taki sposób przedstawiania powierzchni Ziemi dominował jeszcze do niedawna. Zdjęcia lotnicze wykonywane są zgodnie ze sporządzonym wcześniej projektem lotu fotogrametrycznego. Rejestracja fotograficzna przebiega w szeregach (rys. 3), dla których minimalne pokrycie podłużne (między zdjęciami) wynosi 60%, a pokrycie poprzeczne (między szeregami) - 25-30%.

Rys. 3. Schemat wykonywania lotniczych zdjęć szeregowych
Stosując system GPS/INS, można wykonać zdjęcia celowane, czyli o zadanej orientacji. Przed nalotem fotogrametrycznym projektuje się i przeważnie sygnalizuje niezbędną liczbę odpowiednio rozmieszczonych punktów osnowy terenowej. Po wykonaniu i sprawdzeniu jakości zdjęć i ich zgodności z projektem lotu następuje ich uczytelnienie (rys. 4). Jest to po prostu wniesienie na powiększenia zdjęć - na podstawie wywiadu terenowego - znaków graficznych reprezentujących obiekty będące treścią wykonywanej mapy zasadniczej.

Rys. 4. Uczytelnione zdjęcie lotnicze dla opracowania mapy w skali 1:2000
|