wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Robimy mapę

- część 1 z 2 » »»


Regina Tokarczyk

Oto przedstawiony na mapie sytuacyjno-wysokościowej fragment jednego z najpiękniejszych i największych w Europie rynków miejskich (rys.1).

 fotogrametria

Rys. 1. Fragment arkusza mapy zasadniczej w skali 1:500 rejonu Rynku Głównego w Krakowie. Mapy w tej skali dla terenów miejskich nie sporządza się metodą fotogrametryczną (mapa udostępniona przez MODGiK w Krakowie)

fotogrametria 

Rys. 2. Fragment cyfrowej ortofotomapy rejonu Rynku Głównego w Krakowie (ortofotomapa udostępniona przez OPGK Sp. z o.o. w Krakowie)

Jego urody nie odda mapa kreskowa, ale wystarczy spojrzeć na barwną ortofotomapę (rys. 2). Jakież bogactwo kolorów! Co prawda, zamieszczona powyżej mapa nie jest akurat produktem fotogrametrycznym, lecz zwykłą mapą analogowa, ale przecież każdy pretekst jest dobry, aby pokazać krakowski Rynek.
Przyjrzyjmy się zatem etapom opracowania mapy ze zdjęć lotniczych metodą autogrametryczną, czyli właśnie mapy kreskowej (wektorowej), bo taki sposób przedstawiania powierzchni Ziemi dominował jeszcze do niedawna.
Zdjęcia lotnicze wykonywane są zgodnie ze sporządzonym wcześniej projektem lotu fotogrametrycznego. Rejestracja fotograficzna przebiega w szeregach (rys. 3), dla których minimalne pokrycie podłużne (między zdjęciami) wynosi 60%, a pokrycie poprzeczne (między szeregami) - 25-30%.

fotogrametria

Rys. 3. Schemat wykonywania lotniczych zdjęć szeregowych

Stosując system GPS/INS, można wykonać zdjęcia celowane, czyli o zadanej orientacji. Przed nalotem fotogrametrycznym projektuje się i przeważnie sygnalizuje niezbędną liczbę odpowiednio rozmieszczonych punktów osnowy terenowej. Po wykonaniu i sprawdzeniu jakości zdjęć i ich zgodności z projektem lotu następuje ich uczytelnienie (rys. 4). Jest to po prostu wniesienie na powiększenia zdjęć - na podstawie wywiadu terenowego - znaków graficznych reprezentujących obiekty będące treścią wykonywanej mapy zasadniczej.

 fotogrametria

Rys. 4. Uczytelnione zdjęcie lotnicze dla opracowania mapy w skali 1:2000

część 1 z 2
1 2 » »»



dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS