Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
facebook twitter linkedIn Instagram RSS

Pierwsza fotografia


Pierwsza fotografia

Kamera miała więc już obiektyw, matówkę, pryzmat i coraz bardziej przypominała aparat fotograficzny. Trzeba było jeszcze zarejestrować i utrwalić wyświetlany obraz. Rozwiązanie tego problemu przyniosła chemia.
Pierwsze ścieżki przetarto już w średniowieczu. Najpierw dominikanin Albertus Magnus, zajmujący się w XIII w. między innymi alchemią, uzyskał azotan srebra. Z kolei dwa wieki później (1556 r.) Georg Fabricius zaobserwował czernienie minerału chlorku srebra pod wpływem promieni słonecznych.

fotogrametria

Pierwsze nietrwałe obrazy otrzymał dopiero w 1727 r. niemiecki lekarz Johann Heinrich Schulze, który naświetlał chlorek srebra naniesiony na kredowym podkładzie. Pół wieku później szwedzki chemik Karl Wilhelm Scheele zaobserwował, że związki srebra czernieją w różnym stopniu w zależności od czasu ich wystawienia na działanie promieni słonecznych, a zmiana ta nie zależy od temperatury. Sczerniałym bromkiem srebra było zredukowane metaliczne srebro, a do utrwalenia obrazu wystarczył zwykły amoniak. W 1802 r. chemicy Thomas Wedgwood i Humphrey Davy otrzymali z kolei nietrwały obraz na papierze nasyconym azotanem srebra, a w 1815 r. John Herschel odkrył tiosiarczan sodu, czyli utrwalacz (rozpuszczający i wypłukujący substancję światłoczułą), chyba najważniejszy składnik w całym chemicznym łańcuszku. Było więc coraz bliżej.

Za ojca fotografii uważa się powszechnie Francuza Josepha Niecéphora Niépce, który już w 1816 r. uzyskał obraz (negatywowy) na papierze powleczonym chlorkiem srebra. Nie potrafił go jednak utrwalić. Po wielu próbach udało mu się to dopiero w 1826 r.

fotogrametria

Niépce przez blisko 8 godzin naświetlał cynową płytę pokrytą światłoczułym asfaltem syryjskim, który w naświetlonych miejscach twardniał, a z nienaświetlonych był zmywany terpentyną. Technologię tę nazwał heliografią. Niezależnie od Niépce, choć bez większych sukcesów, nad tym samym problemem głowił się malarz i wynalazca diaporamy Louis Jacques Mandé Daguerre. W 1929 r. obaj Francuzi zaczęli ze sobą współpracować. Po śmierci Niépce Daguerre pracował dalej nad wynalazkiem bogatszy o wiedzę przekazaną przez partnera. W 1837 r. zaprezentował metodę otrzymywania obrazu (pozytywowego) nazwaną od jego nazwiska dagerotypią. Obraz z kamery rzutowany był na posrebrzaną miedzianą płytę pokrytą warstwą jodku srebra, proces wywoływania następował w oparach rtęci, tworzących amalgamat ze srebrem, zarejestrowany obraz utrwalano w gorącym roztworze soli kuchennej. Czas naświetlania wynosił od kilku do kilkudziesięciu minut i był uzależniony od warunków oświetleniowych. Wynalazek Daguerra w 1839 r. przedstawił na posiedzeniu Francuskiej Akademii Nauk wybitny fizyk François Dominique Arago. Daguerre i potomkowie Niépce otrzymali z tytułu tak znaczącego osiągnięcia dożywotnie renty od rządu francuskiego.

Mniej więcej w tym samym okresie William Henry Fox Talbott pracował nad procesem negatywowo-pozytywowym.

fotogrametria

Anglik stosował zamiast miedzianej płyty papier nasycony najpierw roztworem azotanu srebra, a potem bromkiem sodu, negatyw zdjęcia wywoływał w roztworze kwasu galusowego i utrwalał tiosiarczanem sodu. Pierwsze negatywy Talbott otrzymał już w 1835 r., czyli wcześniej, niż odbyła się prezentacja Daguerra we francuskiej Akademii Nauk. Jego odkrycie wyróżniało to, że obraz nie był odwrócony stronami, w dodatku z negatywu można było kopiować dowolną liczbę odbitek. Do dzisiaj istnieją zwolennicy teorii, że miano ojca fotografii należy się właśnie jemu. To jednak rozwiązanie Daguerra niechronione żadnymi patentami szybko rozpowszechniło się na całym świecie. Już w 1940 r. powstały pierwsze studia fotografujące tą metodą (Paryż, Nowy Jork). Kamerę, którą zarejestrowano pierwszy obraz Niepce’a, można zaś uznać za pierwszą kamerę fotograficzną.

fotogrametria

Prace nad udoskonaleniem procesu chemicznego trwały nieustannie. Zmierzano do wyeliminowania uciążliwego procesu mokrego, zwiększenia światłoczułości (skrócenia czasu naświetlania), eliminacji nieporęcznych płyt. W 1851 r. Frederick Archer i Gustave Le Grey zaprezentowali proces kolodionowy, w którym materiałem światłoczułym były szklane płyty pokryte mieszaniną spirytusu i eteru. Kolejny znaczący krok w fotografii uczynił w 1871 r. angielski wynalazca Richard Leach Maddox, który wynalazł emulsję bromożelatynową, co dało początek stosowaniu suchych materiałów światłoczułych. Następne istotne osiągnięcie było autorstwa George’a Eastmana, który w 1884 r. zastosował celuloid jako podłoże dla warstw światłoczułych. Zastąpienie szklanej płyty lekkim filmem zwojowym umożliwiło konstruowanie aparatów i kamer fotograficznych o niewielkich gabarytach oraz pozwoliło na zautomatyzowanie wielu operacji. Nowa dziedzina techniki rozwijała się coraz szybciej. Pomysłodawcą terminu „fotografia” był John Frederick Herschel (1839 r.), który zaproponował także określenia będące do dzisiaj w użyciu: „negatyw” i „pozytyw”.

Oprac. JP



KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

błąd Wkradł się niewielki błąd: "W 1929 r. obaj Francuzi zaczęli ze sobą współpracować." Data powinna być o 100 lat mniejsza, żeby pasowała do reszty treści.
  

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1933 r. powierzchnia Polski wynosiła 388,6 tys. km kwadr. (obecnie – 312,6)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wojciech Albiński (1935-2015)

Wojciech  Albiński (1935-2015)
Ceniony pisarz i geodeta, który przez 40 lat pracował w Afryce. Urodził się 27 stycznia 1935 roku we Włochach (obecnie dzielnica Warszawy). Z Polski wyjechał w 1963 roku na wycieczkę do Paryża, sześć lat po ukończeniu studiów na Wydziale Geodezji i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1805-1806

1805-1806
Adrien-Marie Legendre (1752-1833), matematyk francuski, w załączniku do pracy na temat obliczania orbit komet opisał metodę najmniejszych kwadratów. Niezależnie metodę tę opracował w 1809 r. C.F. Gauss.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2