wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

1901-1950

- część 1 z 6 » »»


1900
Amerykański wynalazca i konstruktor Frederic Eugen Ives (1856-1937) zbudował trzyobiektywową kamerę multispektralną

 

1901
Carl Pulfrich (1858-1927) geodeta i fotogrametra niemiecki, opracowuje stereokomparator – urządzenie służące do opracowania zdjęć naziemnych i wykorzystujące zasadę znaczka pomiarowego. Pierwszy taki instrument wyprodukowały zakłady Carla Zeissa w Jenie. Stereokomparator Pulfricha był wykorzystywany przez oddziały topograficzne armii pruskiej i francuskiej. Niezależnie od niego podobne urządzenie zaprojektował w Republice Południowej Afryki Henry Fourcade (1865-1948).

 

1903
fotogrametriaPierwszy lot samolotu skonstruowanego przez braci Wright (Orwille i Wilburn).

 

1903
Utworzenie Bawarskiego korpusu gołębi; Julius Neubronne uzyskuje patent na kamerę fotograficzną podwieszaną do gołębi. Urządzenie rejestrowało zdjęcia co 30 sekund.

fotogrametria

 

1904
Austriak, kapitan Theodor Scheimpflug (1865-1911) opisał matematycznie zasadę, że płaszczyzny obiektywu, filmu i zdjęcia przecinają się w jednej prostej. Był także konstruktorem kamery złożonej z siedmiu skośnych obiektywów umieszczonych wokół jednego centralnego oraz projektora wyświetlającego zrektyfikowany obrazu. Podobny projektor opatentował również Jules Carpentier (1901).

 

1906
Amerykański fotograf George R. Lawrance (1869-1938) zarejestrował szkody spowodowane trzęsieniem ziemi w San Francisco przy pomocy kamery umieszczonej na latawcu.

fotogrametria

 

1906
fotogrametriaUdana próba niemieckiego inżyniera Alfreda Maula (1864-1941) sfotografowania powierzchni Ziemi kamerą umieszczoną w rakiecie. Zdjęcie zrobiono z wysokości ok. 600-800 metrów, kamera opadła na ziemię na spadochronie.

 

1908
Austriacki inżynier wojskowy Eduard Ritter von Orel (1877-1941) buduje stereoautograf. Zastosowanie pomysłu znaczka tłowego pozwala na ciągłe kreślenie rzeźby terenu. Armia austriacka wykorzystywała urządzenie do opracowania map terenów górskich (mapa Tyrolu, 1911).

 

1908
Amerykański pilot Wilbur Wright (1867-1912) i L.P. Bonvillain, wykonują nad Le Mans we Francji pierwsze zdjęcia z pokładu samolotu.

 

1910
Eduard Doležal (1862-1955) matematyk i geodeta, profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego, założył Międzynarodowe Stowarzyszenie Fotogrametrii. Autor pracy o zastosowaniu fotografii w miernictwie.

 

1911
fotogrametriaAustriak Theodor Scheimpflug (1865-1911) dokonał rektyfikacji zdjęć lotniczych; początek fotogrametrii lotniczej.

 

1912
Niemiec Rudolf Fischer opatentował zasadę budowy wielowarstwowego światłoczułego materiału do zdjęć kolorowych

 

1912
Niemiecki inżynier Alfred Maul (1864-1941) udoskonalił rakiety własnej konstrukcji. Umożliwiło to wystrzelenie na wysokość około 800 m kamery z płytą fotograficzną o wymiarach 20x25 cm i uzyskanie zdjęć o wysokiej jakości.

 

1913
Pierwsza półautomatyczna kamera lotnicza zbudowana przez płk. W. Potte z armii rosyjskiej.

 

1914
Porucznik Lawes z lotnictwa brytyjskiego wykonuje z samolotu zdjęcia pozycji wojsk niemieckich w czasie I wojny światowej. Rozpoznanie lotnicze prowadzą także Niemcy; w ciągu dnia wykonywali około 4 tys. zdjęć lotniczych.

część 1 z 6
1 2 3 4 5 6 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt