wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Od katastru do ...


Początki geodezji sięgają 3-5 tysięcy lat przed naszą erą. W wymiarze najpospolitszym pojawiła się, kiedy istotne stało się zmierzenie odległości, kąta prostego czy powierzchni kawałka pola uprawnego. W wymiarze naukowym - niepozbawionym bezpośrednich związków z filozofią i religią - gdy człowiek dorósł do stawiania pytań o miejsce Ziemi we Wszechświecie i relacje z innymi ciałami niebieskimi. Tymi fundamentalnymi zagadnieniami zajmowały się najtęższe umysły, a na pytanie o kształt i rozmiary Ziemi próbowano odpowiedzieć zarówno w starożytności, w okresie Odrodzenia, jak i w wieku pary i elektryczności. Nie jesteśmy od nich wolni także współcześnie.

geodezja - obraz świata
Gossouin de Metz "Obraz świata", 1246 r.

Z czasów najodleglejszych zachowały się do dzisiaj tylko nieliczne ślady działalności "geodezyjnej". Są to malowidła ścienne w tureckiej Anatolii, niewielkie fragmenty glinianych tablic katastralnych w Mezopotamii, zapisy na papirusie czy też średniowieczne kopie starożytnych map. Im bliżej współczesności, tym więcej mamy przekazów historycznych i namacalnych dowodów mówiących nie tylko o roli i znaczeniu geodezji, ale i kolejnych etapach jej rozwoju. Dowodzą one tego, że chociaż jednym z podstawowych zadań tej dziedziny nauki było rozwiązanie problemów o znaczeniu fundamentalnym, w głównej mierze geodezja służyła i wciąż służy wykonywaniu prac tak prozaicznych, jak chociażby pomiary katastralne, które uwidoczniono na glinianej tabliczce odkopanej gdzieś koło Kirkuku, a wyrytej - bagatela - około 4,5 tysiąca lat temu.

Opracowanie Jerzy Przywara, 2006dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS