wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Od katastru do ...


Początki geodezji sięgają 3-5 tysięcy lat przed naszą erą. W wymiarze najpospolitszym pojawiła się, kiedy istotne stało się zmierzenie odległości, kąta prostego czy powierzchni kawałka pola uprawnego. W wymiarze naukowym - niepozbawionym bezpośrednich związków z filozofią i religią - gdy człowiek dorósł do stawiania pytań o miejsce Ziemi we Wszechświecie i relacje z innymi ciałami niebieskimi. Tymi fundamentalnymi zagadnieniami zajmowały się najtęższe umysły, a na pytanie o kształt i rozmiary Ziemi próbowano odpowiedzieć zarówno w starożytności, w okresie Odrodzenia, jak i w wieku pary i elektryczności. Nie jesteśmy od nich wolni także współcześnie.

geodezja - obraz świata
Gossouin de Metz "Obraz świata", 1246 r.

Z czasów najodleglejszych zachowały się do dzisiaj tylko nieliczne ślady działalności "geodezyjnej". Są to malowidła ścienne w tureckiej Anatolii, niewielkie fragmenty glinianych tablic katastralnych w Mezopotamii, zapisy na papirusie czy też średniowieczne kopie starożytnych map. Im bliżej współczesności, tym więcej mamy przekazów historycznych i namacalnych dowodów mówiących nie tylko o roli i znaczeniu geodezji, ale i kolejnych etapach jej rozwoju. Dowodzą one tego, że chociaż jednym z podstawowych zadań tej dziedziny nauki było rozwiązanie problemów o znaczeniu fundamentalnym, w głównej mierze geodezja służyła i wciąż służy wykonywaniu prac tak prozaicznych, jak chociażby pomiary katastralne, które uwidoczniono na glinianej tabliczce odkopanej gdzieś koło Kirkuku, a wyrytej - bagatela - około 4,5 tysiąca lat temu.

Oprac. Jerzy Przywaradodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_plreklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt