Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

GEODETA testuje


W dziale tym publikujemy testy sprzętu i oprogramowania przeprowadzane przez redakcję miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Sprawdzaliśmy w nich m.in., czy dany produkt jest łatwy w obsłudze, jakie oferuje narzędzia, jaką pozwala osiągnąć dokładność, czy jest niezawodny, komu warto go polecić. W ramach tej serii testowaliśmy:


QGIS 3.0
Choć nowa wersja najpopularniejszego na świecie darmowego oprogramowania GIS-owego oferuje wiele nowych narzędzi i usprawnień, to przesiadkę na nią warto dobrze przemyśleć.
(maj 2018 r.)
Pentax G6Ti
Już na pierwszy rzut oka – za sprawą zmienionej obudowy – nowy odbiornik marki Pentax wyróżnia się na tle wcześniejszych instrumentów tego japońskiego producenta. Jednak odświeżony wygląd to nie wszystko, co oferuje G6Ti.
(grudzień 2017 r.)
GeoMax X-Pole
Warunki pracy geodety bywają na tyle trudne do przewidzenia, że zwykle warto mieć ze sobą w terenie zarówno tachimetr, jak i odbiornik satelitarny. Ciekawym rozwiązaniem integrującym te dwa instrumenty jest system X-Pole marki GeoMax.
(listopad 2017 r.)
ContextCapture
Producenci coraz popularniejszych aplikacji przetwarzających zdjęcia do postaci modeli 3D zgodnie zapewniają, że pozwalają one w prosty sposób generować wysokiej jakości dane przestrzenne. Ile w tym prawdy?
(październik 2017 r.)
Kolida K5Plus+
Marka Kolida dała się poznać polskim geodetom jako oferująca sprzęt w niskiej cenie, a jednocześnie o przyzwoitej jakości. Wraz z premierą modelu K5plus+ ten chiński producent atakuje wyższą półkę odbiorników GNSS. Czy skutecznie?
(sierpień 2017 r.)

Leica MS50
Jak racjonalnie wykorzystać tachimetr kombajn: bezlustrowy, zmotoryzowany, skanujący, zintegrowany z odbiornikiem GNSS i aparatem fotograficznym? Dwoje dyplomantów zmierzyło się z tym problemem przy okazji inwentaryzacji architektonicznej Pałacu Krasińskich w Warszawie.
(kwiecień 2015 r.)
Układy pod ręka
Asystent Geodety oraz geoGPS to dwa rodzime programy na komórki i tablety ułatwiające prace geodezyjne i kartograficzne. Postanowiliśmy sprawdzić, który z nich jest lepszy.
(wrzesień 2014 r.)
LAStools, cz. II
W poprzedniej części artykułu poznaliśmy bogate narzędzia oferowane przez LAStools do przetwarzania danych ALS. Teraz przekonajmy się, jak sprawdzają się one w praktyce na przykładzie generowania numerycznych modeli terenu.
(październik 2013 r.)
LAStools, cz. I
Technologia ALS dostarcza ogromnego zbioru danych o terenie, jednak ich przydatność zależy od umiejętnego wydobycia informacji zapisanych w chmurze punktów poprzez zaawansowany postprocessing. O jego wydajności i szybkości, a także o jakości finalnego produktu decyduje w dużej mierze używane oprogramowanie. Czego można spodziewać się w tej kwestii od LAStools?
(wrzesień 2013 r.)
Stonex S7G
Odbiorniki satelitarne dla GIS-u są coraz bardziej wypierane przez prostsze, choć znacznie tańsze urządzenia turystyczne lub smartfony. Czy warto w ten sposób oszczędzać? Postanowiliśmy sprawdzić, czym w praktyce różnią się te trzy typy instrumentów. W teście wykorzystaliśmy odbiorniki: w smartfonie, turystyczny Garmin oraz GIS-owy Stonex S7G.
(sierpień 2013 r.)
Trimble R10
Najbardziej zaawansowany geodezyjny odbiornik satelitarny amerykańskiej firmy Trimble. Wyróżniają go m.in.: niewielkie wymiary, wbudowany pochyłomierz, brak podziału na rozwiązanie fix i float czy posiłkowanie się satelitarnymi korektami RTX w razie utraty połączenia ze stają referencyjną.
(czerwiec 2013 r.)
Hemisphere S320 GNSS
Choć kanadyjska firma Hemisphere jest znana w Ameryce Północnej już od dwóch dekad, dopiero teraz zdecydowała się zawojować rynki europejskie.
(sierpień 2012 r.)
Stonex R6
Najbardziej zaawansowany geodezyjny odbiornik satelitarny amerykańskiej firmy Trimble. Wyróżniają go m.in.: niewielkie wymiary, wbudowany pochyłomierz, brak podziału na rozwiązanie fix i float czy posiłkowanie się satelitarnymi korektami RTX w razie utraty połączenia ze stają referencyjną.
(wrzesień 2011 r.)



Skanowanie szlaku kolejowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama