wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

GEODETA testuje


W dziale tym publikujemy testy sprzętu i oprogramowania przeprowadzane przez redakcję miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl. Sprawdzamy w nich m.in., czy dany produkt jest łatwy w obsłudze, jakie oferuje narzędzia, jaką pozwala osiągnąć dokładność, czy jest niezawodny, komu warto go polecić. Dotychczas w ramach tej serii testowaliśmy:


QGIS 3.0
Choć nowa wersja najpopularniejszego na świecie darmowego oprogramowania GIS-owego oferuje wiele nowych narzędzi i usprawnień, to przesiadkę na nią warto dobrze przemyśleć.
(maj 2018 r.)
Pentax G6Ti
Już na pierwszy rzut oka – za sprawą zmienionej obudowy – nowy odbiornik marki Pentax wyróżnia się na tle wcześniejszych instrumentów tego japońskiego producenta. Jednak odświeżony wygląd to nie wszystko, co oferuje G6Ti.
(grudzień 2017 r.)
GeoMax X-Pole
Warunki pracy geodety bywają na tyle trudne do przewidzenia, że zwykle warto mieć ze sobą w terenie zarówno tachimetr, jak i odbiornik satelitarny. Ciekawym rozwiązaniem integrującym te dwa instrumenty jest system X-Pole marki GeoMax.
(listopad 2017 r.)
ContextCapture
Producenci coraz popularniejszych aplikacji przetwarzających zdjęcia do postaci modeli 3D zgodnie zapewniają, że pozwalają one w prosty sposób generować wysokiej jakości dane przestrzenne. Ile w tym prawdy?
(październik 2017 r.)
Kolida K5Plus+
Marka Kolida dała się poznać polskim geodetom jako oferująca sprzęt w niskiej cenie, a jednocześnie o przyzwoitej jakości. Wraz z premierą modelu K5plus+ ten chiński producent atakuje wyższą półkę odbiorników GNSS. Czy skutecznie?
(sierpień 2017 r.)

Leica MS50
Jak racjonalnie wykorzystać tachimetr kombajn: bezlustrowy, zmotoryzowany, skanujący, zintegrowany z odbiornikiem GNSS i aparatem fotograficznym? Dwoje dyplomantów zmierzyło się z tym problemem przy okazji inwentaryzacji architektonicznej Pałacu Krasińskich w Warszawie.
(kwiecień 2015 r.)
Układy pod ręka
Asystent Geodety oraz geoGPS to dwa rodzime programy na komórki i tablety ułatwiające prace geodezyjne i kartograficzne. Postanowiliśmy sprawdzić, który z nich jest lepszy.
(wrzesień 2014 r.)
LAStools, cz. II
W poprzedniej części artykułu poznaliśmy bogate narzędzia oferowane przez LAStools do przetwarzania danych ALS. Teraz przekonajmy się, jak sprawdzają się one w praktyce na przykładzie generowania numerycznych modeli terenu.
(październik 2013 r.)
LAStools, cz. I
Technologia ALS dostarcza ogromnego zbioru danych o terenie, jednak ich przydatność zależy od umiejętnego wydobycia informacji zapisanych w chmurze punktów poprzez zaawansowany postprocessing. O jego wydajności i szybkości, a także o jakości finalnego produktu decyduje w dużej mierze używane oprogramowanie. Czego można spodziewać się w tej kwestii od LAStools?
(wrzesień 2013 r.)
Stonex S7G
Odbiorniki satelitarne dla GIS-u są coraz bardziej wypierane przez prostsze, choć znacznie tańsze urządzenia turystyczne lub smartfony. Czy warto w ten sposób oszczędzać? Postanowiliśmy sprawdzić, czym w praktyce różnią się te trzy typy instrumentów. W teście wykorzystaliśmy odbiorniki: w smartfonie, turystyczny Garmin oraz GIS-owy Stonex S7G.
(sierpień 2013 r.)
Trimble R10
Najbardziej zaawansowany geodezyjny odbiornik satelitarny amerykańskiej firmy Trimble. Wyróżniają go m.in.: niewielkie wymiary, wbudowany pochyłomierz, brak podziału na rozwiązanie fix i float czy posiłkowanie się satelitarnymi korektami RTX w razie utraty połączenia ze stają referencyjną.
(czerwiec 2013 r.)
Hemisphere S320 GNSS
Choć kanadyjska firma Hemisphere jest znana w Ameryce Północnej już od dwóch dekad, dopiero teraz zdecydowała się zawojować rynki europejskie.
(sierpień 2012 r.)
Stonex R6
Najbardziej zaawansowany geodezyjny odbiornik satelitarny amerykańskiej firmy Trimble. Wyróżniają go m.in.: niewielkie wymiary, wbudowany pochyłomierz, brak podziału na rozwiązanie fix i float czy posiłkowanie się satelitarnymi korektami RTX w razie utraty połączenia ze stają referencyjną.
(wrzesień 2011 r.)

Firmy zainteresowane sprawdzeniem oferowanego sprzętu lub oprogramowania w ramach cyklu „GEODETA testuje” zapraszamy do kontaktu na redakcja@geoforum.pl
reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt