Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-07-31| Geodezja, GIS, Prawo, Kataster

Co się zmieniło w prawie geodezyjnym 31 lipca?

Dziś (31 lipca) weszło w życie sporo zmian w przepisach geodezyjnych. Uporządkujmy, co się właśnie zmieniło, a co nas jeszcze czeka.


Co się zmieniło w prawie geodezyjnym 31 lipca?

Ustawa

Kluczowa zmiana to nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego , która przy okazji zmodyfikowała zapisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czy Prawa budowlanego. Liczba nowości prawnych jest na tyle duża, że opisaliśmy je w szczegółach w 11-częściowym cyklu artykułów. W ostatniej odsłonie przedstawiliśmy wybrane zapisy nowelizacji, które w ocenie niektórych organizacji zawodowych mogą rodzić problemy w ich stosowaniu. Dość szybko do wszystkich tych wątpliwości odniósł się główny geodeta kraju.

Podkreślmy, że nie wszystkie przepisy nowelizacji wchodzą w życie dziś. Inne vacatio legis przewidziano dla przepisu wprowadzającego obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2021 roku. Z kolei przepisy dotyczące zbiorów danych dla aktów planowania przestrzennego wejdą w życie po 6 miesiącach (zatem 31 października), przy czym ustawa daje na utworzenie tych zbiorów 2 lata (a więc do końca października 2022 roku).

Uwolnienie danych PZGiK

Jedną z istotnych zmian wprowadzonych przez nowelizację jest zniesienie opłat za wybrane zbiory danych przestrzennych z państwowego zasobu, co potocznie określane jest uwolnieniem lub otwarciem danych. Dzięki temu już dziś z Geoportalu możemy pobierać ortofotomapy, dane o osnowie oraz dane wysokościowe (numeryczne modele terenu i pokrycia terenu oraz chmury punktów z lotniczego skaningu).

Lada moment powinno zostać udostępnione również ściąganie z Geoportalu bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) – na razie GUGiK udostępnił testową usługę do pobierania, a także wtyczkę do otwartej i darmowej aplikacji QGIS, która umożliwia sprawną wizualizację tego zasobu. Dane BDOT10k można także pobierać z witryn niektórych województw, np. pomorskiego czy mazowieckiego.

Opłaty znoszone są także za wybrane dane z powiatowego zasobu geodezyjnego, tj. dotyczące szczegółowej osnowy oraz część EGiB (w zakresie identyfikatorów i geometrii działek oraz budynków, a także rodzaju budynków według Klasyfikacji Środków Trwałych). Publikacja tych zasobów leży już po stronie powiatów i miast na prawach powiatów. Na razie wygląda na to, że aby uzyskać te dane, w większości samorządów należy złożyć stosowny wniosek, choć są i takie (jak np. Warszawa), które udostępniły je na swoim serwisie mapowym. GGK zadeklarował jednocześnie, że wesprze zainteresowane starostwa w przystępnej publikacji uwolnionych zasobów.

Rozporządzenia

Nowelizacja Pgik przewiduje przygotowanie 14 nowych rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przy czym większość z nich ma zostać zmieniona tylko nieznacznie. Czas na wprowadzenie tych przepisów upływa równo za rok.

Już od 31 lipca obowiązują dwa rozporządzenia określające nowe wzory dokumentów niezbędnych przy załatwianiu urzędowych spraw. Mowa o rozporządzeniach ws.:

W życie weszły także nowe rozporządzenia ws.:

Według pierwotnych zapowiedzi dziś miało także wejść w życie nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych. O jego losach mamy się dowiedzieć podczas dzisiejszej wideokonferencji GGK. Jak tylko padną jakieś wyjaśnienia, zaktualizujemy niniejszą wiadomość.

Aktualizacja: Jak powiedział podczas wideokonferencji GGK, rozporządzenie wejdzie w życie najwcześniej 7 sierpnia.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że akt ten jest o tyle istotny, że dziś przestaje obowiązywać rozporządzenie z 1995 roku ws. rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie, a część jego zapisów miała zostać przeniesiona właśnie do nowych standardów.

Wiele istotnych zmian wprowadzi także nowe rozporządzenie ws. EGiB. Na jego wejście w życie poczekamy jednak jeszcze kilka miesięcy.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama