wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-31| Geodezja, GIS, Prawo, Kataster

Co się zmieniło w prawie geodezyjnym 31 lipca?

Dziś (31 lipca) weszło w życie sporo zmian w przepisach geodezyjnych. Uporządkujmy, co się właśnie zmieniło, a co nas jeszcze czeka.


Co się zmieniło w prawie geodezyjnym 31 lipca?

Ustawa

Kluczowa zmiana to nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego , która przy okazji zmodyfikowała zapisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czy Prawa budowlanego. Liczba nowości prawnych jest na tyle duża, że opisaliśmy je w szczegółach w 11-częściowym cyklu artykułów. W ostatniej odsłonie przedstawiliśmy wybrane zapisy nowelizacji, które w ocenie niektórych organizacji zawodowych mogą rodzić problemy w ich stosowaniu. Dość szybko do wszystkich tych wątpliwości odniósł się główny geodeta kraju.

Podkreślmy, że nie wszystkie przepisy nowelizacji wchodzą w życie dziś. Inne vacatio legis przewidziano dla przepisu wprowadzającego obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2021 roku. Z kolei przepisy dotyczące zbiorów danych dla aktów planowania przestrzennego wejdą w życie po 6 miesiącach (zatem 31 października), przy czym ustawa daje na utworzenie tych zbiorów 2 lata (a więc do końca października 2022 roku).

Uwolnienie danych PZGiK

Jedną z istotnych zmian wprowadzonych przez nowelizację jest zniesienie opłat za wybrane zbiory danych przestrzennych z państwowego zasobu, co potocznie określane jest uwolnieniem lub otwarciem danych. Dzięki temu już dziś z Geoportalu możemy pobierać ortofotomapy, dane o osnowie oraz dane wysokościowe (numeryczne modele terenu i pokrycia terenu oraz chmury punktów z lotniczego skaningu).

Lada moment powinno zostać udostępnione również ściąganie z Geoportalu bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) – na razie GUGiK udostępnił testową usługę do pobierania, a także wtyczkę do otwartej i darmowej aplikacji QGIS, która umożliwia sprawną wizualizację tego zasobu. Dane BDOT10k można także pobierać z witryn niektórych województw, np. pomorskiego czy mazowieckiego.

Opłaty znoszone są także za wybrane dane z powiatowego zasobu geodezyjnego, tj. dotyczące szczegółowej osnowy oraz część EGiB (w zakresie identyfikatorów i geometrii działek oraz budynków, a także rodzaju budynków według Klasyfikacji Środków Trwałych). Publikacja tych zasobów leży już po stronie powiatów i miast na prawach powiatów. Na razie wygląda na to, że aby uzyskać te dane, w większości samorządów należy złożyć stosowny wniosek, choć są i takie (jak np. Warszawa), które udostępniły je na swoim serwisie mapowym. GGK zadeklarował jednocześnie, że wesprze zainteresowane starostwa w przystępnej publikacji uwolnionych zasobów.

Rozporządzenia

Nowelizacja Pgik przewiduje przygotowanie 14 nowych rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przy czym większość z nich ma zostać zmieniona tylko nieznacznie. Czas na wprowadzenie tych przepisów upływa równo za rok.

Już od 31 lipca obowiązują dwa rozporządzenia określające nowe wzory dokumentów niezbędnych przy załatwianiu urzędowych spraw. Mowa o rozporządzeniach ws.:

W życie weszły także nowe rozporządzenia ws.:

Według pierwotnych zapowiedzi dziś miało także wejść w życie nowe rozporządzenie ws. standardów geodezyjnych. O jego losach mamy się dowiedzieć podczas dzisiejszej wideokonferencji GGK. Jak tylko padną jakieś wyjaśnienia, zaktualizujemy niniejszą wiadomość.

Aktualizacja: Jak powiedział podczas wideokonferencji GGK, rozporządzenie wejdzie w życie najwcześniej 7 sierpnia.

Warto natomiast zwrócić uwagę, że akt ten jest o tyle istotny, że dziś przestaje obowiązywać rozporządzenie z 1995 roku ws. rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie, a część jego zapisów miała zostać przeniesiona właśnie do nowych standardów.

Wiele istotnych zmian wprowadzi także nowe rozporządzenie ws. EGiB. Na jego wejście w życie poczekamy jednak jeszcze kilka miesięcy.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni gdyby nowela spełniała łącznie 3 warunki: a - dostaliby wszystko za darmo, c - nie musieliby za nic odpowiadać, c - mogli oddawać cokolwiek i jakkolwiek. Zamiast ględzić dla ględzenia zaproponujcie coś, co zadowoli wszystkich.
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni Bo tak powinno być urzędasie. W cywilizowanych krajach tak jest. Żebym ja uprawniony płaszczył się do ciebie bez uprawnień o kontrole operatu. Ja powinienem robić mapę i sprzedać klientowi. A ty mi zapłacić za aktualność zasobu żebyś mógł sprzedawać mapy do celów opiniodawczych.
 8 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni W cywilizowanych krajach wykonawczyku do których ponoć pretendujesz (trudne słowo nie wiem czy zrozumiesz) ludzie odnoszą się do siebie z szacunkiem. Wiem, że tego nie zrozumiesz.
 8 
 5 
zgłoś
odp: odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni W cywilizowanych krajach geodeta za nic nie odpowiada i oddaje byle co? W których konkretnie?
 3 
 1 
zgłoś
odp: odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni No i jak, to nie potraficie znaleźć cywilizowanego kraju w którym wykonawcy oodają porządne opracowania do państwowego zasobu? Czy to chodzi o brak tych porządnych opracowań? A ... może chodzi o brak państwowego zasobu? :-DDD ...
 3 
 5 
zgłoś
odp: odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni w cywilizowanych krajach takie rozwiązania jakie są w Polsce po prostu nie istnieją.
 2 
zgłoś
odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni Za to ty masz szacunek jełopie. Pewnie inspektor bez uprawnień, nieudacznik życiowy, który nie poradził sobie w wykonawstwie.
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni Miło mi że się przedstawiłeś i tyle o sobie powiedziałeś. Nieudacznik to imię czy nazwisko ?
 5 
 5 
zgłoś
odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni zwracam uwagę na słowo 'łącznie'. Szkoda, że tak od razu trzeba atakować. W zasadzie nie wiesz nawet kogo. Szkoda, że tak jest. Nie cierpię marudzenia, z którego nic nie wynika. Każda proponowana zmiana jest oprotestowywana. Niestety, ale jakoś wielu prac jest karygodna i nich pierwszy rzuci kamień ten, co wszystko robi na tip top. Uproszczenie przepisów ułatwi sporządzanie operatów, ale do kiedy będziemy w kraju prowadzić mapę zasadniczą (bazy danych), problemów z tym związanych będzie dużo. I na ten moment trzeba z tym żyć. Proszę ochłonąć i wskazać konkretne wadliwe zapisy w nowym PGiK i propozycję ich zmian. A jak się pozbyć głupich, niedowartościowanych i pazernych weryfikatorów - ktoś ma pomysł?
odpowiedz zgłoś
odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni - Jaaa ja mam pomysł, jak się ich pozbyć. 1-sze primo zlikwidować ośrodki i zrobić jeden centralny ( skoro już wszystko będzie ucyfrowione w zasobach to co stoi na przeszkodzie żeby to obsługiwał jeden portal geodezyjny ?). po drugie operaty będą wpływać w wersji cyfrowej (skany gml) to weryfikator nie potrzebny bo zweryfikuje automat ew.( mam propozycję aby to geodeci sami weryfikowali pracę swoich kolegów) anonimowo np. 3 geodetów z uprawnieniami w zamian za darmowe pobieranie materiałów (lub inne apanaże) będzie musiało ocenić losowo przydzielony operat niezależnie od siebie. - to można jeszcze dopieścić ale coś tak w ten deseń ...
 2 
 2 
zgłoś
odp: odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni Najpierw musiałbyś z tych systemów wydać GML z danymi. Zacznij od Geo-Systemu. ;)
zgłoś
odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni Masz PROBLEM z ALFABETEM, więc mnie nie dziwią głupoty które wypisałeś @wrc ! Twoja wizja geodezji jest niczym dyktatura, propaganda i inwigilacja ŁUKASZENKI ! Jesteś z zaciągu SGP?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: myślę, że wykonawcy byliby zadowoleni czyżby u nas nie było dyktatury, propagandy i inwigilacji ?. Obudź się, czas najwyższy. Zauważ ile danych jest od nas wyciąganych dla nie wiadomo jeszcze jakich celów. Zauważ jak jesteś manipulowany, jak temu wszystkiemu się poddajesz i w końcu uważasz zły stan rzeczy jako normalność. Ile razy powtarzasz że robisz tak jak "oni chcą" mimo innych zapisów prawnych by tylko dostać kasę za to co stworzyłeś bez ich fizycznego udziału a tylko na podstawie nie bardzo wiarygodnych danych z PODGK przez Ciebie. W sumie jako wykonawcy okazujemy się być posłusznymi niewolnikami inspektorów z ich fanaberiami oraz magicznych czerwonych pieczęci. Nie masz władzy nie masz racji.
 1 
zgłoś
Mam pytanie odnośnie Nowego Prawa: Czy ja dobrze rozumuję, że organ do zgłoszonej pracy geodezyjnej udostępnia zgodnie z art 12 pkt 3 kopie zbiorów danych czyli dane z egib może wydać tylko w postaci GML. Wszelkie raporty typu informacja z rejestru czy bezpośredni wgląd do bazy jest niedopuszczalny? Obawiam się że bardzo to utrudni pracę geodetom bo będą musieli jeszcze korzystać z narzędzie do odczytu tego gml-a.
odpowiedz zgłoś
odp: Mam pytanie odnośnie Nowego Prawa: https://www.opgk.gda.pl/software.php - darmowe oprogramowanie do przegladania GML, nie bedzie tak trudno ...
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Mam pytanie odnośnie Nowego Prawa: Geod: super, zamiast prosto, trzeba trudno i kolejne oprogramowanie się uczyć. Bardzo dobra rada, nie no dzięki.
 1 
zgłoś
Taaak... patrzyłem na te zmiany z dystansem ponieważ nie dotykają one istoty problemu. Ale coraz bardziej zaczynam je doceniać i mam nadzieję, że uda się je wprowadzić. Ten płacz poniżej uświadomił mi, że nawet delikatne poluzowanie łańcucha i odebranie chociaż części władzy administracji może stanowić realny początek prawdziwych zmian. Oczywiście proces będzie zupełnie inny niż to sobie twórcy tej roformy wyobrażają, z pewnościa bolesny, ale dzisiejszy początek powinien zainicjować zamieszanie które w końcu zmusi rządzących do poważnego zajęcia się tą branżą. A płaczących nad rychłymj upadkiem tego "niegdyś szanowanego zawodu" pragnę pocieszyć, że ten zawód upadł już dawno i od jakiegoś czasu go nie ma. Jeszcze tego nie zauważyliście? Z tego czym kiedyś była geodezja powinna pozostać jedynie częśc dotycząca katastru nieruchomości i urządzeń podziemnych, oczywiście w zupełnie innej niż obecna postaci. Cała reszta powinna zostać uwolniona od nadzoru państwa i ukształtowac się w sposób naturalny.
 10 
 20 
odpowiedz zgłoś
@ Poza gigantycznymi podwyżkami opłat zmiany są drobiazgowe. Dla mnie największą zmianą i największym plusem tej zawieruchy to jest otwarcie oczu przez geodetów. Niemal na każdym spotkaniu geodetów są wskazywane patologiczne mechanizmy oraz postępowanie tzw. urzędników. Takie zorganizowane działania przynoszące korzyści majątkowe członkom ich rodzin są w końcu ujrzały swiato dzienne. Gdyby nie ich zachłanność oraz ogromne podwyżki oplat pewnie by mogli spać spokojnie. Dziś jesteśmy u progu katastrofy dla niegdyś szanowanego zawodu, jednak jestem przekonany że wkrótce osoby nie będące geodetami a osobami które do dziś czerpią korzyści z podporządkowania sobie powiatów i tzw. dzikiej informatyzacji wkrótce dogonią swój ogon.
 5 
 16 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Masz racje. Podwyżki gigantyczne. GGK z kim on to konsultował bo na pewno nie z wykonawcami. Te całe np. SGP to banda dziadków żyjąca ze składek i nie praktykująca.Skoro mdcp giob kosztował do 1 ha - 30 zł, a teraz mdcp i giob po 100 czyli 200 to jest gigantyczna podwyżka.Nikt nie słucha wykonawców. Powiaty się postawiły i wycofali się z kar za przekroczenie terminów. Czyli dalej nic nie możemy (no może z powództwa cywilnego). A brak szkicu polowego to już totalny #$%!!izm. Do podziału jest niezbędny np. stabilizacja, czołówki. W gml nie ma takich danych. Czy ktoś o tym pomyślał?
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ i kolejny tydzień słuchania, jak to opłaty urzędowe to koszt geodety, a nie zamawiającego.
 3 
 4 
zgłoś
fil Jasne fil. Ty na pewno podniesiesz ceny i ludzie do ciebie będą walili drzwiami i oknami.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: fil do Wykonawca - tym co napisałeś potwierdzasz jedynie moją tezę. Przeczytaj kilka razy swój tekst a zrozumiesz:o)
 2 
zgłoś
odp: @ Jak górnicy dowiedzieli się, że planowane jest zamknięcie kilku kopalni (które nota bene już od dawna są nierentowne) to zagrozili kolejnym powstaniem śląskim. A koledzy piszą o "powództwie cywilnym";) Powodzenia w dalszej "walce" o geodezję (o ile płacz i narzekanie można w ogóle rozpatrywać w takiej kategorii).
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ Raz przecież działacze byli w Warszawie, zrobili strajk geodetów :) Stare dziadki się nudzą w domu i wymyślają coraz nowsze organizacje, które mają uzdrowić zawód. Oczywiście z uporem maniaka powtarzają, że to podgik jest wszystkiemu winien, bo jak nie podgik to kto? Ktoś być musi
 1 
 4 
zgłoś
Prawo geodezyjne Dzisiaj został wbity pierwszy gwóźdź do trumny zawodu geodety
 8 
 14 
odpowiedz zgłoś
Prawo geodezyjne Panie Prezesie ododajmy zasób w prywatne ręce bo jak to to tak wyglądać to niech się firmy prywatne to prowadzą to przynajmniej będzie to miało sens A nie Starosta ma gdzieś gdzieś geodezje same kłopoty woli drogi i chodniki robić gugik udaje że pomaga a podgik udaje że jak bazę zrobi że skanów to jest super
 3 
 9 
odpowiedz zgłoś
Prawo geodezyjne Równie dobrze można sznurkiem pomierzyc podać do Podgiku i mają to przyjąć i wprowadzić do egib A później geodeta który ma gps wyznaczy to i będziemy udawali że mamy super mapę
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Teraz w aplikacji mobilnej geoGPS W aplikacji mobilnej geoGPS możesz teraz pobrać dane geometryczne o działce (XY punktów granicznych) na podstawie numeru działki lub lokalizacji użytkownika. Dane udostępnione bezpłatnie zgodnie z ustawą. Wykaz współrzędnych możesz udostępnić w dowolnym układzie współrzędnych. Dysponując odbiornikiem EMLID REACH RS2 zintegrowanym z geoGPS możesz od razu wytyczyć granicę z dokładnością cm. Więcej na www.geogps.eu
 6 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Teraz w aplikacji mobilnej geoGPS Nareszcie nie będzie trzeba płacić geodetom. Każda firma gisowa i budowlana będzie sama wytyczać granice
 6 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Teraz w aplikacji mobilnej geoGPS Smartfonem z dokładnością 1-2m . Nie sądzę, żeby każdy Kowalski kupił sobie zestaw GNSS za 10000 zł. Ale zapewne w wielu przypadkach geodetom takie rozwiązanie pomoże w zarabianiu...
 1 
 10 
zgłoś
odp: odp: Teraz w aplikacji mobilnej geoGPS No i bardzo dobrze, na podstawie danych z mapy ewidencyjnej (tych właśnie współrzędnych), która jest obecnie jak powyznaczają to geodeci będą mieli jeszcze więcej roboty. A nie daj Bóg jak na danym obszarze zrobiono modernizację to już jest pewne jak w banku, że na podstawie tych danych błędy będą nawet kilkumetrowe. Kolego ~geodeo-granice to wyznacza się na podstawie analizy materiałów, które są w zasobie a zwłaszcza materiałów archiwalnych-starej osnowy z której kiedyś dokonywano np ustalenia granic, szkiców od założenia ewidencji, starych operatów prawnych itp. Granic nie można broń boże wyznaczać na podstawie mapy ewidencyjnej, którą zrobili studenci, bo ona nie ma w większości przypadków żadnej dokładności-absolutnie żadnej!
 3 
 17 
zgłoś
odp: odp: Teraz w aplikacji mobilnej geoGPS cha cha Wytyczyć granicę, która nie była nigdy ustalona!?
 6 
zgłoś
odp: odp: Teraz w aplikacji mobilnej geoGPS W naszym powiecie większość obrębów ma bardzo dobre dokumenty źródłowe i większości działek jest już przeliczona po modernizacjach, podziałach itd. Takie uwolnienie współrzędnych to ogromne udogodnienie dla geodetów którzy wyznaczą ludziom granice na lewo za 50 zł od punktu.
 1 
zgłoś
odp: odp: Teraz w aplikacji mobilnej geoGPS ~półgeodetapółchłop-a czemu mają tego nie robić? Czym to się różni od np ustalenia przebiegu granic czy wznowienia znaków granicznych? Czy w tej procedurze granica staje się granicą prawną? Skoro się nie staje granicą prawną i takie działanie nie ma jakiegokolwiek znaczenia to co się dziwisz, że tak geodeci robią?
zgłoś
odp: odp: Teraz w aplikacji mobilnej geoGPS są powiatu gdzie grafika to tak naprawdę LPIS. Tam również granice będą na potęgę pokazywane. Kilka lat później przyjdzie do Ośrodka jakiś jegomość, właściciel działki, co to mu geodeta pokazywał granice kilka lat wcześniej i zruga cały urząd, jaki mają tam bajzel. Że u niego geodeta był i on mu płacił i nawet palik wbił, a w urzędzie nic nie ma! I takie to będą przygody w urzędach. I taka fama rozejdzie się po okolicy, że w ośrodka #$%!!e pracują i oszukują ludzi. Tym czasem ZUS będzie nadal bankrutem. Kurtyna!
 1 
zgłoś
8 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS