wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-24| Geodezja

Od dziś bezpłatne dane państwowego rejestru osnów

Jak już informowaliśmy, od dziś (24 czerwca) wraz z wejściem w życie ustawy zwanej Tarczą Antykryzysową 4.0 zawieszone zostaje pobieranie opłat m.in. za udostępnianie zbiorów danych państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych.


Od dziś bezpłatne dane państwowego rejestru osnów
Od dziś bezpłatne dane państwowego rejestru osnów
W związku z tym, że ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych... (DzU poz. 1086) zawiesza również wystawianie dokumentu licencji oraz Dokumentu Obliczenia Opłaty, od dnia jej wejścia w życie każdy może pobierać dane dotyczące osnów podstawowych bezpłatnie, bezpośrednio z serwisu www.geoportal.gov.pl.

Jak informuje GUGiK, dane dotyczące podstawowych osnów geodezyjnych zostały przygotowane w paczkach zawierających dane w granicach powiatu, oddzielnie dla osnowy poziomej oraz wysokościowej. W celu pobrania paczki danych dla powiatu, należy w serwisie geoportal.gov.pl w grupie warstw „Dane do pobrania” włączyć widoczność warstwy „Podstawowa osnowa geodezyjna”, a następnie klikając lewym klawiszem myszy na obszarze wybranego powiatu, rozwinąć kartę informacyjną, w której znajduje się link do pobierania danych (patrz fot. 1). Bez opłat są też dostępne współrzędne i opisy topograficzne pojedynczych punktów podstawowej osnowy geodezyjnej (fot. 2).

Więcej na temat zapisów Tarczy Antykryzysowej 4.0 związanych z geodezją

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Na co Na co się przebranżowić? Jestem inz geodezji z uprawnieniami. Do jakiej branży iść pracować?
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Na co AAAAAAPoszukuję do kamieniołomu na stanowisko operatora kilofa manualnego. Tylko poważne oferty. Płaca minimalna plus dodatek stażowy
 1 
odpowiedz zgłoś
Osnowa szczegółowa bardzo by się przydała tak dostępna - kiedy na to można będzie liczyć?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Przebranżowiony podobnie jak dentysta, hydraulik, inżynier budowlany czy marketing i zarządzanie. W każdym zawodzenie jest 10% zarabiających ponad przeciętnie, 50% średnio i 40% za głodowe u kogoś. Od wieków p.n.e. tak to wygląda.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Przebranżowiony Jasne, mądrze piszesz... problem tylko w tym jak wygląda to przeciętnie albo średnio.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Przebranżowiony dentystow nie porównuj do geodetów. przecietny dentysta na etacie zarabia 10 tys a geodeta na etacie 2 tys. o ile wiem 10 tys jest osiągalne dla geodety na własnej firmie zatrudniając 2 murzynów za 2 tys - takie są stawki w geodezji. a dentysta który ma swój gabinet i obłożenie jeszcze dla 2 dentystow zarabia tyle, ze jest to poza Twoim wyobrażeniem o świecie chyba jednak.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Przebranżowiony tak, dentysta w UK zarobi na etacie 10K. W Polsce to chyba raczej na głowę upadłeś, albo słyszałeś od kolegi. Jak już będziesz miał w rodzinie przeciętnego dentystę to się dowiesz, że 4k na rękę to jest dobrze. I nie ma "etatów" tylko są działalności gospodarcze, które właściciel kliniki może odłączyć w jeden dzień. Najniższa krajowa to 1878zł na rękę i ŻADEN znany mi geodeta (na prowincji, nie w warsiawce) nie zarabia tak mało. Najmniej to 3100 na rękę premie za sprawne opędzlowanie robót. Także
 1 
 1 
zgłoś
odp: odp: Przebranżowiony a 10K to może zarobić, jak pracuje na dwie zmiany i jeszcze w sobotę i dyżury bierze w niedzielę. To może tak. Ale czy twój mityczny "geodeta za dwa kafle" też pracuje 16h w dwóch miejscach pracy i w weekendy? Nie sądzę. Bądźmy poważni, bo takie dyskusje z bzdurnymi argumentami rozmywają sedno sprawy.
 1 
 1 
zgłoś
do Starego Józia oj Stary Józiu widzę, że zatrzymałeś się mentalnie 30 lat temu, kiedy to geodeta coś znaczył i był elitą lub po prostu jesteś jakimś profesorem co próbuje nagabywać młodych ludzi na geodezję . Akurat właśnie mam w rodzinie dentystów to wiem lepiej w Polsce 10K a UK 30 to żaden problem pracując u kogoś. Nie wydaje mi się, aby nawet 3100 to było jakieś spełnienie marzeń dla człowieka, który poświęcił 5 lat na naukę. Fakt jest taki, że geodezja spadła na samo dno, policz sobie ile przeciętny geodeta musi przeznaczyć nakładu pracy, aby zrobić zwykła mapkę do projektu przykładowo za 700zł (a zdarza się i mniej) podziel sobie to przez liczbę godzin spędzoną na pomiarach, wykonaniu operatu, chodzenia po urzędach. Z tego sobie odejmij zus podatki amortyzacje sprzetu samochodu. I właśnie dlatego geodeta zarabia "nawet" 3100:)
zgłoś
odp: odp: Przebranżowiony bo zwyczajnie nie jest w stanie wiecej na siebie zarobić, a pracodawca chce jeszcze uczknąć coś dla siebie. Nawet w Polsce jest coraz więcej zawodów, że stawki rosną, tylko nie w geodezji. Założę, się że za 10 lat geodeci dalej będą robili mapy do projektu za 700zł, nawet jak inflacja pójdzie do góry o 100%, a średnia krajowa o 50%. Skąd samochody na ulicach za 100-200k kupuje je geodeta który zarabia 3100? zaraz powiesz, że w leasing. Ale aby mieć leasing trzeba mieć i obrót. Ja pamiętam obraz geodety w wyblakłej przepranej starej koszuli , staram gracie, a lesing to ma na chińskiego gpsa za 20k. Takie są Józiu realia.
 1 
zgłoś
przebranzowiony geodezja to największe zło, które mnie w życiu spotkało. Praca na deszczu błocie brudzie upale pokrzywach za pieniądze jakie zarabia się w biedronce. Uprawnieni z własną firmą odrobinkę lepiej, jednak daleko, aby nazwac to dobrobytem. Przestrzegam wszystkich przed studiowaniem geodezji. Efekty niewspółmierne do wlozonego wysiłku. Po ukończeniu tego kierunku czeka was zjazd po równi pochylej w hierarchii społecznej. Profesura doskonale o tym wie, mydli wam oczy,aby mieć kogo uczyć i pracę.
 2 
 18 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS