wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-27| Geodezja, Prawo, Kataster

Co zmienić w rozporządzeniu ws. EGiB?

Poprawa jakości i wiarygodności danych, ułatwienie aktualizacji, mniej atrybutów oraz łatwiejsze zasilanie ZSIN – to główne założenia projektu zmiany rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Szczegóły nowelizacji zaprezentowano 25 marca podczas spotkania GGK z geodetami powiatowymi.


Co zmienić w rozporządzeniu ws. EGiB?

Nad zmianą przepisów dotyczących ewidencji gruntów i budynków od połowy ubiegłego roku pracuje zespół ekspercki powołany przez głównego geodetę kraju. Dotychczasowe efekty pracy tego gremium zaprezentował jego przewodniczący – dr hab. Paweł Hanus z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak zaznaczył na wstępie, zespół wciąż obraduje, a efektem jego pracy nie będzie gotowy projekt rozporządzenia, ale opinia, która zostanie przedstawiona GUGiK-owi. Może się zatem zdarzyć, że nie wszystkie propozycje zespołu znajdą odzwierciedlenie w finalnym projekcie przepisów.

Wybrane propozycje zmian w rozporządzeniu ws. EGiB

 • Przyjęcie definicji budynku zgodnej z Prawem budowlanym;
 • ograniczenie liczby atrybutów budynku (dotyczy to np. klasy, informacji o materiale, numeru rejestru zabytków) oraz zmniejszenie liczby możliwych wartości atrybutów (np. liczba funkcji ma zostać zmniejszona ze 179 do niecałych 40; w przypadku statusu wypaść ma budynek projektowany i budynek do rozbiórki);
 • ograniczenie liczby atrybutów działki (np. numer rejestru zabytków, nazwa obiektu fizjograficznego);
 • ograniczenie liczby grup i podgrup rejestrowych (np. grup 2, 5 i 9);
 • likwidacja rejestracji umów dzierżaw;
 • uzupełnienie i doprecyzowanie definicji użytków gruntowych;
 • wprowadzenie bezpośrednio do tekstu rozporządzenia atrybutów punktu granicznego i ograniczenie ich zakresu;
 • wprowadzenie powiązań z rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych w zakresie dokładności i metod pomiaru sytuacyjnego (zgodnie z założeniami zespołu wykonawca ma osiągnąć wymaganą prawem dokładność, ale to on decyduje o metodzie pomiaru; dokładności mają być właściwe dla odpowiednich grup szczegółów sytuacyjnych);
 • uproszczenie modelu danych EGiB dla ich łatwiejszej wymiany oraz zasilania zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (jak wynika z informacji podanej przez GGK, dotychczas centralne repozytorium ZSIN zasiliło tylko niecałe 100 powiatów, choć do września 2016 r. powinny to zrobić wszystkie).

Modernizacja EGiB i ustalanie granic

Zmienić mają się również przepisy dotyczące ustalania granic. Przede wszystkim rozporządzenie ma wprost wymagać, by ustalanie odbywało się wyłącznie w terenie i było poprzedzone analizą dokumentów. – Wyraźnie trzeba tu jednak rozróżnić kwestię ustalenia od przeprowadzanego po ustaleniu pomiaru granicy. To drugie będzie można z powodzeniem robić przy użyciu metod fotogrametrycznych – pokreślił Paweł Hanus.

Zespół chce także doprecyzować warunki, kiedy ustalanie granic może być przeprowadzone, gdyż obecne kryteria są niejasne. Być może zmiany zajdą także w samej procedurze ustalania, ale na razie w zespole wciąż trwają na ten temat dyskusje.

Zmiany mają także objąć proces modernizacji EGiB. Zespół proponuje m.in. umożliwić wykorzystanie wszystkich metod pomiaru sytuacyjnego, a także wprowadzić możliwość uzyskania dokładności do 0,6/3,0 m nie tylko przy konwersji mapy z postaci analogowej, bez konieczności ustalania granic. Wprowadzony ma także zostać obowiązek dokładnego określenia działek, które mają być przedmiotem ustalenia w terenie, co ma ułatwić przygotowanie się wykonawcy do realizacji modernizacji.

By nie zakłócić trwających obecnie modernizacji, szykowane rozporządzenie ma zawierać stosowne przepisy przejściowe.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Z planu prac legislacyjnych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wynika, że znowelizowane przepisy powinny wejść w życie w I kwartale br. Jak jednak wyjaśnił podczas spotkania GGK Waldemar Izdebski, w pierwszej kolejności musi zakończyć się proces legislacyjny związany z nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego, który również wprowadza zmiany dotyczące EGiB.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Anna Wardziak
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS