Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-27| Geodezja, Prawo, Kataster

Co zmienić w rozporządzeniu ws. EGiB?

Poprawa jakości i wiarygodności danych, ułatwienie aktualizacji, mniej atrybutów oraz łatwiejsze zasilanie ZSIN – to główne założenia projektu zmiany rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków. Szczegóły nowelizacji zaprezentowano 25 marca podczas spotkania GGK z geodetami powiatowymi.


Co zmienić w rozporządzeniu ws. EGiB?

Nad zmianą przepisów dotyczących ewidencji gruntów i budynków od połowy ubiegłego roku pracuje zespół ekspercki powołany przez głównego geodetę kraju. Dotychczasowe efekty pracy tego gremium zaprezentował jego przewodniczący – dr hab. Paweł Hanus z Akademii Górniczo-Hutniczej. Jak zaznaczył na wstępie, zespół wciąż obraduje, a efektem jego pracy nie będzie gotowy projekt rozporządzenia, ale opinia, która zostanie przedstawiona GUGiK-owi. Może się zatem zdarzyć, że nie wszystkie propozycje zespołu znajdą odzwierciedlenie w finalnym projekcie przepisów.

Wybrane propozycje zmian w rozporządzeniu ws. EGiB

  • Przyjęcie definicji budynku zgodnej z Prawem budowlanym;
  • ograniczenie liczby atrybutów budynku (dotyczy to np. klasy, informacji o materiale, numeru rejestru zabytków) oraz zmniejszenie liczby możliwych wartości atrybutów (np. liczba funkcji ma zostać zmniejszona ze 179 do niecałych 40; w przypadku statusu wypaść ma budynek projektowany i budynek do rozbiórki);
  • ograniczenie liczby atrybutów działki (np. numer rejestru zabytków, nazwa obiektu fizjograficznego);
  • ograniczenie liczby grup i podgrup rejestrowych (np. grup 2, 5 i 9);
  • likwidacja rejestracji umów dzierżaw;
  • uzupełnienie i doprecyzowanie definicji użytków gruntowych;
  • wprowadzenie bezpośrednio do tekstu rozporządzenia atrybutów punktu granicznego i ograniczenie ich zakresu;
  • wprowadzenie powiązań z rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych w zakresie dokładności i metod pomiaru sytuacyjnego (zgodnie z założeniami zespołu wykonawca ma osiągnąć wymaganą prawem dokładność, ale to on decyduje o metodzie pomiaru; dokładności mają być właściwe dla odpowiednich grup szczegółów sytuacyjnych);
  • uproszczenie modelu danych EGiB dla ich łatwiejszej wymiany oraz zasilania zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach (jak wynika z informacji podanej przez GGK, dotychczas centralne repozytorium ZSIN zasiliło tylko niecałe 100 powiatów, choć do września 2016 r. powinny to zrobić wszystkie).

Modernizacja EGiB i ustalanie granic

Zmienić mają się również przepisy dotyczące ustalania granic. Przede wszystkim rozporządzenie ma wprost wymagać, by ustalanie odbywało się wyłącznie w terenie i było poprzedzone analizą dokumentów. – Wyraźnie trzeba tu jednak rozróżnić kwestię ustalenia od przeprowadzanego po ustaleniu pomiaru granicy. To drugie będzie można z powodzeniem robić przy użyciu metod fotogrametrycznych – pokreślił Paweł Hanus.

Zespół chce także doprecyzować warunki, kiedy ustalanie granic może być przeprowadzone, gdyż obecne kryteria są niejasne. Być może zmiany zajdą także w samej procedurze ustalania, ale na razie w zespole wciąż trwają na ten temat dyskusje.

Zmiany mają także objąć proces modernizacji EGiB. Zespół proponuje m.in. umożliwić wykorzystanie wszystkich metod pomiaru sytuacyjnego, a także wprowadzić możliwość uzyskania dokładności do 0,6/3,0 m nie tylko przy konwersji mapy z postaci analogowej, bez konieczności ustalania granic. Wprowadzony ma także zostać obowiązek dokładnego określenia działek, które mają być przedmiotem ustalenia w terenie, co ma ułatwić przygotowanie się wykonawcy do realizacji modernizacji.

By nie zakłócić trwających obecnie modernizacji, szykowane rozporządzenie ma zawierać stosowne przepisy przejściowe.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Z planu prac legislacyjnych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju wynika, że znowelizowane przepisy powinny wejść w życie w I kwartale br. Jak jednak wyjaśnił podczas spotkania GGK Waldemar Izdebski, w pierwszej kolejności musi zakończyć się proces legislacyjny związany z nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego, który również wprowadza zmiany dotyczące EGiB.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS