wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-18| Geodezja, Prawo

Nowelizacja prawa geodezyjnego: wiele zmian również w rozporządzeniach

Częścią procedowanej właśnie zmiany ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jest także uchwalenie kilkunastu rozporządzeń wykonawczych. Ministerstwo Rozwoju podało właśnie więcej informacji na temat zakresu planowanych zmian.


Nowelizacja prawa geodezyjnego: wiele zmian również w rozporządzeniach

Przypomnijmy, że nowelizacja Pgik została właśnie rozpatrzona przez Senat i wraz z poprawkami wróciła do Sejmu. Można się spodziewać, że przepisy te wejdą w życie w lipcu br. Artykuł 18 noweli przewiduje jednak, że w ciągu roku od tego momentu przestanie obowiązywać kilkanaście rozporządzeń wykonawczych. Uchwalenie nowych aktów zostało właśnie wpisane do planu prac legislacyjnych Ministerstwa Rozwoju.

Bazy fotogrametryczne

Najbardziej zaawansowane prace toczą się nad rozporządzeniem ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. W listopadzie ubiegłego roku zostało ono opublikowane do konsultacji, a obecnie jest już po rozpatrzeniu przez Komisję Prawniczą, a więc na końcowym etapie procesu legislacyjnego. Więcej o zmianach, jakie wprowadzi ten akt, pisaliśmy w odrębnej wiadomości.

Ewidencja gruntów i budynków

Nowelizacja Pgik przewiduje istotne zmiany w zakresie EGiB, m.in. ograniczy zakres informacyjny tego rejestru, a także umożliwi jego aktualizację w drodze czynności materialno-technicznych na podstawie dokumentacji przyjętej do PZGiK. Za tym pójdzie wiele zmian w nowym rozporządzeniu ws. ewidencji gruntów i budynków. Nad aktem tym pracował specjalny zespół powołany przez głównego geodetę kraju, który swoje rekomendacje przedstawił w marcu ubiegłego roku. Które z nich trafią do rozporządzenia, tego nie wiadomo, gdyż jego projekt rozporządzenia nie został jeszcze opublikowany. Według planu Ministerstwa Rozwoju nowe przepisy ws. EGiB powinny zostać wydane w czerwcu lub lipcu tego roku.

GESUT, osnowy, BDOT10k, BDOO, EMUiA, PRNG

W planie prac legislacyjnych zapisano też wydanie nowych rozporządzeń ws.:

 • państwowego rejestru nazw geograficznych (PRNG),
  • bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOO), a także standardowych opracowań kartograficznych,
  • ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA),
  • osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych,
  • powiatowej bazy GESUT i krajowej bazy GESUT.

We wszystkich powyższych przypadkach chodzi o dostosowanie brzmienia rozporządzeń do nowelizacji Pgik w zakresie zmiany przepisów odsyłających do art. 4 ust. 1b (uchylanego) i zastąpienie ich odesłaniem do art. 4 ust. 1a pkt 12 (odnoszącego się do bazy BDOT500). Dodatkowo wprowadzone zostaną zmiany redakcyjne i dostosowujące. Rozporządzenia mają zostać wydane w czerwcu lub lipcu br.

Standardy geodezyjne

Wreszcie do planu prac legislacyjnych wpisano nowe rozporządzenie ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Piszemy „wreszcie”, bo o zmianie tych przepisów mówi się w zasadzie już od ich wejścia w życie w 2011 r. Dostrzegając ich niedoskonałość, jeszcze w 2013 r. Główny Urząd Geodezji i Kartografii wystąpił do środowiska geodezyjnego z prośbą o zgłaszanie uwag do tego aktu. W odpowiedzi otrzymał aż blisko pół tysiąca propozycji zmian, które zostały wstępnie rozpatrzone przez wewnętrzny zespół powołany przez GGK. Częste zmiany ministerstw, którym podlega geodezja, sprawiły jednak, że wszelkie inicjatywy w zakresie zmiany standardów konsekwentnie spalały na panewce.

Przełom być może nastąpił we wrześniu ubiegłego roku, gdy swoje prace zakończył powołany przez GGK zespół ekspercki ds. standardów, przedstawiając stosowne rekomendacje. Które z nich znajdą się w rozporządzeniu, tego jeszcze nie wiadomo. Z informacji MR wynika natomiast, że akt ten zostanie rozbudowany również o część przepisów uchylanego w ramach noweli Pgik rozporządzenia z 1995 r. ws. rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. Nowe standardy mają zostać wydane w czerwcu lub lipcu br.

Prowadzenie PZGiK

MR chce także wydać nowe rozporządzenie ws. udostępniania materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, wydawania licencji oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty. Konieczność jego zmiany wynika z wprowadzenia opłaty ryczałtowej za udostępnianie materiałów PZGiK do prac geodezyjnych, a także z uwolnieniem danych z centralnego zasobu. Zmiany w stosunku do obowiązującego rozporządzenia polegać będą na modyfikacji przepisów dotyczących sposobu wydawania licencji i jej zakresu oraz na wprowadzeniu zmodyfikowanych wzorów wniosków o udostępnienie materiałów PZGiK i nowego wzoru DOO. Dodatkowo wprowadzone zostaną zmiany redakcyjne i dostosowujące.

Nowe będzie także rozporządzenie ws. formularzy dotyczących zgłaszania prac geodezyjnych, zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac do organu Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych. Konieczność jego wydania wynika ze zmian w ustawie Pgik, która przewiduje m.in.precyzyjne określenie zakresu zgłoszenia prac geodezyjnych oraz dopuszczalnych zakresów jego uzupełniania. Zmiany polegać będą na uchyleniu wzoru zgłoszenia prac kartograficznych oraz na wprowadzeniu zmodyfikowanych wzorów: zgłoszenia prac geodezyjnych, zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac do organu SGiK oraz protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych.

W planie prac legislacyjnych znalazło się również rozporządzenie ws. organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jak wyjaśnia MR, zmiany w stosunku do obowiązującego aktu polegać będą m.in. na wprowadzeniu nowych wzorów klauzul urzędowych, modyfikacji przepisów dotyczących rejestru zgłoszeń prac geodezyjnych i kartograficznych, rodzajów materiałów i zbiorów danych gromadzonych w powiatowej części PZGiK oraz sposobu i trybu pozyskiwania i ewidencjonowania materiałów i zbiorów danych w zasobie.

Wszystkie trzy powyższe rozporządzenia mają zostać wydane w czerwcu lub lipcu br.

Uprawnienia zawodowe

MR chce także przygotować nowe rozporządzenie ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii, co jest o tyle ciekawe, że poprzedni nowy akt w tym zakresie wszedł w życie raptem pod koniec września ubiegłego roku. Zmiany polegać będą m.in. na: usunięciu przepisów dotyczących wysokości opłaty za wydanie osobie zainteresowanej dziennika praktyki zawodowej, modyfikacji przepisów dotyczących wydawania tego dziennika i składania wniosku w sprawie nadania uprawnień zawodowych.

Plan prac legislacyjnych MR (wersja z 6 marca)

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Anna Wardziak
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS