|2019-09-26|
Geodezja, Prawo
Rozwiązano zespół ds. standardów przy GGK. Co zaproponował?
W związku z zakończeniem prac rozwiązano działający przy głównym geodecie kraju Zespół ds. oceny regulacji prawnych związanych ze standardami technicznymi wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK.
Gremium powołano we wrześniu 2018 r. Po roku prac zasiadający w nim eksperci przekazali głównemu geodecie kraju swoje rekomendacje zmian przepisów. Jak wynika z komunikatu GUGiK, zaproponowali m.in.:
- Uporządkowanie terminologii definicji i ich treści merytorycznej.
- Rozszerzenie wachlarza metod precyzyjnego pozycjonowania GNSS dopuszczonych przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz związaną z tym standaryzację metod i sposobów dokumentowania wyników pomiarów.
- Wprowadzenie przepisów doprecyzowujących zakres odpowiedzialności wykonawcy prac geodezyjnych i geodety kierującego tymi pracami.
- Dodanie przepisów standaryzujących oraz umożliwiających stosowanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych metodą fotogrametryczną przy zastosowaniu bezzałogowych statków powietrznych (dronów).
- Szereg rozwiązań zmierzających do doprecyzowania przepisów budzących wątpliwości lub będących źródłem rozbieżnych interpretacji w toku weryfikacji wyników prac geodezyjnych przed ich przyjęciem do PZGiK.
Co dalej stanie się z tymi wnioskami? Po przeanalizowaniu ich przez GGK pod kątem wpływających do niego sygnałów i skarg będą one podstawą wystąpienia do ministra inwestycji i rozwoju w sprawie zmiany obecnie obowiązujących przepisów.
Z dziejów reformowania standardów
Przymiarki do zmiany rozporządzenia ws. standardów trwają już od kilku lat. Akt ten wszedł w życie w 2011 roku. Dostrzegając niedoskonałość tych przepisów, Główny Urząd Geodezji i Kartografii wystąpił pod koniec 2013 r. do środowiska geodezyjnego z prośbą o zgłaszanie uwag do tego aktu. W odpowiedzi otrzymał aż blisko pół tysiąca propozycji zmian, które zostały wstępnie rozpatrzone przez wewnętrzny zespół powołany przez GGK.
Pod koniec 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zwróciło się do organizacji geodezyjnych z ponowną prośbą o uwagi do tego aktu. Resort zapowiedział ponadto, że zmienione rozporządzenie ws. standardów powinno wejść w życie pod koniec 2017 r. W listopadzie 2017 r. termin ten przesunięto z kolei na wrzesień 2018 r. W międzyczasie prace nad zmianą rozporządzenia rozpoczął jeden z podzespołów działający w ramach Zespołu doradczego ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii.
Na początku 2018 roku zlikwidowano jednak MIB (wraz z nim zespół doradczy), a odpowiedzialność za sprawy geodezji i kartografii przeniesiono do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Równocześnie nowelizacja standardów wypadła z prac legislacyjnych rządu i wciąż do niego nie powróciła.
JK
|