wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-26| Geodezja, Prawo

Rozwiązano zespół ds. standardów przy GGK. Co zaproponował?

W związku z zakończeniem prac rozwiązano działający przy głównym geodecie kraju Zespół ds. oceny regulacji prawnych związanych ze standardami technicznymi wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK.


Rozwiązano zespół ds. standardów przy GGK. Co zaproponował?

Gremium powołano we wrześniu 2018 r. Po roku prac zasiadający w nim eksperci przekazali głównemu geodecie kraju swoje rekomendacje zmian przepisów. Jak wynika z komunikatu GUGiK, zaproponowali m.in.:

 1. Uporządkowanie terminologii definicji i ich treści merytorycznej.
 2. Rozszerzenie wachlarza metod precyzyjnego pozycjonowania GNSS dopuszczonych przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz związaną z tym standaryzację metod i sposobów dokumentowania wyników pomiarów.
 3. Wprowadzenie przepisów doprecyzowujących zakres odpowiedzialności wykonawcy prac geodezyjnych i geodety kierującego tymi pracami.
 4. Dodanie przepisów standaryzujących oraz umożliwiających stosowanie pomiarów sytuacyjno-wysokościowych metodą fotogrametryczną przy zastosowaniu bezzałogowych statków powietrznych (dronów).
 5. Szereg rozwiązań zmierzających do doprecyzowania przepisów budzących wątpliwości lub będących źródłem rozbieżnych interpretacji w toku weryfikacji wyników prac geodezyjnych przed ich przyjęciem do PZGiK.

Co dalej stanie się z tymi wnioskami? Po przeanalizowaniu ich przez GGK pod kątem wpływających do niego sygnałów i skarg będą one podstawą wystąpienia do ministra inwestycji i rozwoju w sprawie zmiany obecnie obowiązujących przepisów.

Z dziejów reformowania standardów

Przymiarki do zmiany rozporządzenia ws. standardów trwają już od kilku lat. Akt ten wszedł w życie w 2011 roku. Dostrzegając niedoskonałość tych przepisów, Główny Urząd Geodezji i Kartografii wystąpił pod koniec 2013 r. do środowiska geodezyjnego z prośbą o zgłaszanie uwag do tego aktu. W odpowiedzi otrzymał aż blisko pół tysiąca propozycji zmian, które zostały wstępnie rozpatrzone przez wewnętrzny zespół powołany przez GGK.

Pod koniec 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zwróciło się do organizacji geodezyjnych z ponowną prośbą o uwagi do tego aktu. Resort zapowiedział ponadto, że zmienione rozporządzenie ws. standardów powinno wejść w życie pod koniec 2017 r. W listopadzie 2017 r. termin ten przesunięto z kolei na wrzesień 2018 r. W międzyczasie prace nad zmianą rozporządzenia rozpoczął jeden z podzespołów działający w ramach Zespołu doradczego ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii.

Na początku 2018 roku zlikwidowano jednak MIB (wraz z nim zespół doradczy), a odpowiedzialność za sprawy geodezji i kartografii przeniesiono do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Równocześnie nowelizacja standardów wypadła z prac legislacyjnych rządu i wciąż do niego nie powróciła.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@Pankracy No właśnie, zgadzam się z Panem w 100% i młodzi absolwenci to wiedzą i dlatego niektóre ośrodki muszą posiłkować się w ODGiKach ludźmi nie związanymi z branżą geodezyjną. Tylko napisałem o "załatwianiu" pracy w starostwach. Takie coś już jest na marginesie, bo człowieka inteligentnego po studiach nie interesuje praca w urzędzie za 2500 brutto, to nie lata 80.
odpowiedz zgłoś
@ pAN x Oczywiście, że "Ukraińcy" powinni więcej zarabiać niż pan urzędnik geodeta po studiach. Ich praca jest cenna i coś warta. Wynikiem ich pracy rzecz trwała , materialna. Wynikiem pracy urzędnika jest co? protokół weryfikacji?
 1 
odpowiedz zgłoś
@Pankracy @Pankracy. Nie ma czego komentować to co napisał @Wujek Poczytaj o naborach w innych miastach niż w tym w którym mieszkasz. Ogłoszenia są za 2500 brutto. Można iść do urzędu i bez żadnych "pleców", sęk w tym że za tę kwotę nikt po studiach nie chce iść, chyba że dziewczyny co zaraz sobie sprawią babasa. Ludzie po studiach po geodezji nie są głupi, tylko źle wybrali mając te 18 lat, teraz są zirytowani, bo jak tu nie być? Płaca w geodezji jest na poziomie takim, że Ukraińcy przyjeżdżają i na start mają więcej, nie znając języka itp., więc co tu komentować?
 1 
odpowiedz zgłoś
@wujek Po co ten hejt? Nie masz argumentów? Oczekuje rzeczowej dyskusji.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Poniedziałek z Pankracym Czytaj ogłoszenia o naborach w starostwach. Jest pełno ofert dla Pankracych. Od poniedziałku do piątku z Pankracym 4 tygodnie w miesiącu proponują 2500 zł brutto. Drogą wolną bez koneksji rodzinnych.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
. Przede wszystkim należny żądać ustawowego zrównania wysokości pensji mężczyzn i kobiet, urzędników i wykonawców. To jest sprawa najwyższej rangi. Dziś są niedopuszczalne dysproporcje. Konieczne jest realne uspołecznienie opłat w ośrodkach tzn. jeśli wykonawca otrzymuje 500zł za mapkę to opłata w starostwie powinna wymościć 250zł (czyli połowę - po równo każdemu). To są europejskie standarty od których nie ma odwrotu. Należy ograniczyć również rolę konkursów na urzędowe stanowiska. Urzędnicy powinni być wybierani tak jak do tej pory ( dziadek urzędnik, tata urzędni to i syn urzędnik) wpuszczanie osób bez powiązań i koneksji w urzędzie nie wychodzi najlepiej dla urzędu.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
@członek Mamy prawo domagać się prostego prawa. Roszczeniowa postawa nie jest pocieszna - jest uzasadniona, bo to władza ustawodawcza jest od stanowienia prawa i za stan tego prawa odpowiada. A dlaczego miałyby istnieć uprawnienia do wykonywania prac pomiarowych? Wystarczającym batem byłby rynek, który szybko wyeliminowałby partaczy lub "niepaństwowy" samorząd zawodowy na wzór angielski, któremu zależałoby na tym, by partacze nie mogli wykonywać tego zawodu. Paradoksalnie to dzisiejszy porządek prawny chroni partaczy poprzez rozmycie odpowiedzialności. Standaryzacja technik pomiarowych mogłaby być z łatwością ograniczona do zapisu, że wykonawca prac geodezyjnych może stosować dowolne techniki pomiarowe zapewniające uzyskanie wymaganych dokładności pomiaru (bez udowadniania) - to są światowe standardy.
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
To dlaczego skoro takie świetnie działające rozwiązania istnieją w innych krajach nikt z towarzystwa nie pokusił się o zaprezentowanie tego szerszemu gremium? Taka roszczeniowa postawa: zróbcie coś ZA NAS, TRZEBA coś zrobić jest co najmniej pocieszna. Ja też jestem za deregulacją i nie grzebaniem w dziennikach pomiarowych - ale tylko wtedy gdy będzie możliwość odbierania uprawnień, nawet za #$%!!oły. Brak bata prowadzi do zdziadzenia branży.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
@członek Branża geodezyjna doskonale wie czego chce. Chce deregulacji, uwolnienia zawodu i dostosowania rozwiązań prawnych do światowych standardów. Dlaczego w ogóle standardy mają dopuszczać jakiekolwiek metody pomiarowe? Proszę wskazać cywilizowane kraje, w których w przepisach jest jakiś "wachlarz" dopuszczalnych metod pozycjononowania GNSS. To są jakieś absurdalne zapędy do regulowania wszystkiego. Wszechwiedzącym panom w czystych butach się wydaje, że mogą uchwalać co chcą. Popatrzcie jak wyglądają "standardy" w cywilizowanych krajach i dostosujcie polskie prawodawstwo geodezyjne do tych właśnie standardów.
 7 
 10 
odpowiedz zgłoś
Przecież branża geodezyjna w ogóle nie wie czego chce. Całe wykonawstwo gdacze i stęka, ale zapytane o co chodzi potrafi tylko wykrzesać z siebie że chce żeby było lepiej. Nawet nie potrafi wyartykułować swoich bolączek. Był zespół, byli w nim wykonawcy, była okazja, żeby do nich dotrzeć z pomysłami - zero inicjatyw. wypiszcie sobie na czole: "Never criticize unless you have a better alternative". Przed rozpoczęciem pospolitego ruszenia wypadałoby mieć jakieś pojęcie na temat tego JAK można zmienić obecne rozwiązania. Weźcie się ogarnijcie chłopcy w brudnych butach.
 7 
 12 
odpowiedz zgłoś
. Propozycje zaproponowane przez zespół znane były już przed jego utworzeniem.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
@ustawodawcy Ja bym opisał światłowód jako optyczny czyli "to" bo "ts" jest zajęty dla słupka telekomunikacyjnego
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
nowelizacja a co nie którzy myśleli już o podkręceniu BPP do 0.05m
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Sieci światłowodowe Światłowody powinny być oznaczane inaczej niż wszystkie miedziane (i inne) kable których parametry degradują i często uniemożliwiają dostęp do internetu - tak ważnego dla prowadzenia działalności gospodarczej! Teraz wszystko tak samo oznaczone a mało co działa... Szukając działki uzbrojonej w media póki się nie znajdzie właściciela kabli nie dowiesz się czy to stara miedź czy światłowód... Tyle Inwestycji z POPC, świetna okazja żeby przy inwentaryzacji wnieść te dane na mapy.
 6 
 9 
odpowiedz zgłoś
zgasić światło czyli do niszczarki, czas poświęcony poszedł na marne..
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS