Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-12| Geodezja, Teledetekcja, Prawo

Nowe technologie zawitają do fotogrametrycznych baz PZGiK

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało do konsultacji projekt rozporządzenia ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu.


Nowe technologie zawitają do fotogrametrycznych baz PZGiK

Akt ten ma zastąpić rozporządzenie o tej samej nazwie, które obowiązuje od 2011 roku. Jak wyjaśnia MIiR, konieczność wydania nowych przepisów jest spowodowana dezaktualizacją dotychczasowych regulacji, co wynika z dynamicznego rozwoju technologicznego. Wadą aktualnych regulacji jest to, że w sposób nadmiernie szczegółowy definiują technologie możliwe do wykorzystania przy opracowaniu danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK oraz zbytnio ingerują w proces produkcyjny po stronie wykonawczej – ocenia resort. Tymczasem rozwój technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, zarówno w obszarze pozyskiwania danych przestrzennych, jak i ich późniejszego przetwarzania, pozwala w znacznym stopniu na uproszczenie tych prac po stronie wykonawczej, a co za tym idzie, na ich przyspieszenie i obniżenie kosztów, jednak bez obniżenia jakości danych.

Regulacje zawarte w projekcie mają zapewnić znacznie większą uniwersalność technologiczną w zakresie pozyskania oraz opracowania danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK, lecz w żaden sposób nie ingerują w proces opracowania tych danych przez wykonawców. Proponowane przepisy standaryzują jedynie dane, które będą gromadzone w opisanych rejestrach poprzez określenie ich parametrów jakościowych oraz kryteriów weryfikacji na etapie przyjmowania do PZGiK. Takie działanie ma na celu usprawnienie procesu aktualizacji danych oraz skrócenie czasu, w jakim dane te będą dostępne dla użytkowników – wyjaśnia resort.

Projekt nowego rozporządzenia liczy 5 stron (bez załączników) oraz 17 paragrafów. Dla porównania w starym akcie stron było 8, a paragrafów – 29. Propozycje nowych regulacji zostały przygotowane we współpracy z zespołem ekspertów powołanym przez głównego geodetę kraju.

Projekt obejmuje m. in. zmiany w zakresie:

  1. organizacji baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT;
  2. określenia nowych standardów aktualizacji tych danych;
  3. wprowadzenia uniwersalności technologicznej w procesie aktualizacji ww. danych;
  4. wprowadzenia jednoznacznych kryteriów weryfikacji ww. danych gromadzonych w PZGiK.

Uwagi do projektu można składać w ciągu najbliższych 14 dni. Zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Strona projektu na witrynie Rządowego Centrum Legislacji

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS