wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-12| Geodezja, Teledetekcja, Prawo

Nowe technologie zawitają do fotogrametrycznych baz PZGiK

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało do konsultacji projekt rozporządzenia ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu.


Nowe technologie zawitają do fotogrametrycznych baz PZGiK

Akt ten ma zastąpić rozporządzenie o tej samej nazwie, które obowiązuje od 2011 roku. Jak wyjaśnia MIiR, konieczność wydania nowych przepisów jest spowodowana dezaktualizacją dotychczasowych regulacji, co wynika z dynamicznego rozwoju technologicznego. Wadą aktualnych regulacji jest to, że w sposób nadmiernie szczegółowy definiują technologie możliwe do wykorzystania przy opracowaniu danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK oraz zbytnio ingerują w proces produkcyjny po stronie wykonawczej – ocenia resort. Tymczasem rozwój technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, zarówno w obszarze pozyskiwania danych przestrzennych, jak i ich późniejszego przetwarzania, pozwala w znacznym stopniu na uproszczenie tych prac po stronie wykonawczej, a co za tym idzie, na ich przyspieszenie i obniżenie kosztów, jednak bez obniżenia jakości danych.

Regulacje zawarte w projekcie mają zapewnić znacznie większą uniwersalność technologiczną w zakresie pozyskania oraz opracowania danych gromadzonych w fotogrametrycznych bazach PZGiK, lecz w żaden sposób nie ingerują w proces opracowania tych danych przez wykonawców. Proponowane przepisy standaryzują jedynie dane, które będą gromadzone w opisanych rejestrach poprzez określenie ich parametrów jakościowych oraz kryteriów weryfikacji na etapie przyjmowania do PZGiK. Takie działanie ma na celu usprawnienie procesu aktualizacji danych oraz skrócenie czasu, w jakim dane te będą dostępne dla użytkowników – wyjaśnia resort.

Projekt nowego rozporządzenia liczy 5 stron (bez załączników) oraz 17 paragrafów. Dla porównania w starym akcie stron było 8, a paragrafów – 29. Propozycje nowych regulacji zostały przygotowane we współpracy z zespołem ekspertów powołanym przez głównego geodetę kraju.

Projekt obejmuje m. in. zmiany w zakresie:

 1. organizacji baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT;
 2. określenia nowych standardów aktualizacji tych danych;
 3. wprowadzenia uniwersalności technologicznej w procesie aktualizacji ww. danych;
 4. wprowadzenia jednoznacznych kryteriów weryfikacji ww. danych gromadzonych w PZGiK.

Uwagi do projektu można składać w ciągu najbliższych 14 dni. Zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Strona projektu na witrynie Rządowego Centrum Legislacji

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
FOTO Poczytałem przy sobocie. Nie zgadzam się z komentarzem. Konkretnie do zarzutów: kompensacja rozmazania obrazów jest w każdym aparacie i smartfonie, a rozporządzenie otwiera się na średnioformatówki szeroko. Nie ma nigdzie wymagania o kamerach wielkoformatowych. Moim zdaniem rozporządzenie nie jest dla 3 firm tylko dla 38 milionów Polaków, a że nakłada otwarte i elementarne wymagania jakościowe jest konieczne z punktu widzenia użytkownika zasobu. Jeśli ktoś nie chce danych przekazywać do zasobu to nie zgłasza roboty i już. Kawał dobrej roboty tylko trzeba przeczytać ze 3 razy...
 2 
odpowiedz zgłoś
brednie "Regulacje zawarte w projekcie mają zapewnić znacznie większą uniwersalność technologiczną w zakresie pozyskania oraz opracowania danych" - kłamstwo. Dalej wymagana jest kompensacja rozmazania obrazów i wielkoformatowa kamera to orto. Tekst rozporządzenia pisany pod dyktando 3 firm foto...
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS