wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-03| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje

GGK powołał fotogrametryczny zespół [aktualizacja]

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski powołał zespół do realizacji zadań związanych z rozwojem baz zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu.


GGK powołał fotogrametryczny zespół [aktualizacja] <br />
Siedziba GUGiK w Geoportalu
Siedziba GUGiK w Geoportalu

Jak czytamy w zarządzeniu GGK, celem prac zespołu będzie opracowywanie nowych standardów i wytycznych produkcji opracowań fotogrametrycznych. Mają one być odpowiedzią na postępujący rozwój technologiczny oraz potrzeby użytkowników tych opracowań. Zespół ma w szczególności zająć się przygotowaniem założeń do nowelizacji rozporządzenia ws. baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT. Akt ten wszedł w życie jeszcze w 2011 r. i nie uwzględnia takich zagadnień, jak choćby opracowania bazujące na danych z bezzałogowych systemów latających czy modele 3D miast.

Pracom zespołu będzie przewodniczyć Piotr Woźniak – dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej w GUGiK. Zastępować będzie go Adam Andrzejewski (GUGiK), sekretarzem został zaś Michał Klusek (GUGiK).

Wśród członków zespołu znaleźli się zarówno przedstawiciele Urzędu, jak i biznesu oraz świata nauki. Są nimi: Monika Michalak (GUGiK), Ryszard Bojarski (GUGiK), Anna Bober (GUGiK), Mariusz Maciak (GUGiK), prof. Krystian Pyka (AGH), prof. Zdzisław Kurczyński (PW), dr Krzysztof Bakuła (PW), Jacek Siedlik (prezes MGGP Aero), Jacek Uchański (wiceprezes WPG SA), Mirosław Guzik (wiceprezes Geoxy), Marta Sieczkiewicz (Gispro), Jacek Jarząbek (wiceprezes Geomaru, były wiceprezes GUGiK) oraz Jakub Krawczyk (OPEGIEKA Elbląg).

To już drugi zespół powołany w ostatnich dniach przez nowego GGK. 26 czerwca swoje prace rozpoczął Zespół ds. opracowania standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jego celem ma być rozwijanie istniejących i opracowywanie nowych standardów związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu w infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP).

(Aktualizacja z 5 lipca: zgodnie z zarządzeniem GGK z 4 lipca w składzie zespołu Jacka Domańskiego zastąpił Jacek Uchański. Jak wyjaśnia GUGiK, zmiana jest spowodowana pomyłką, za którą Urząd przeprasza pana Jacka Domańskiego)

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Drony To rozporzadzenie mówi o tym co z danych fotogrametrycznych wejdzie do zasobu Gugik. Nie mówi o tym co mozna stosować do pomiarów geodezyjnych. Nie mylcie pojęć i nie upatrujcie rewolucji. Wierze jednak, że nie tylko wielkoformatowe ale i srednioformatowe kamery będą wchodzic do zasobu... drony moze beda w rozp. syt-wys.

widocznie nie mają tam najlepszej fotogrametrii w Polsce;)

A gdzie w tym zespole naukowcy z Wrocławia albo Olsztyna, które ponoć uznawane są za uczelnie z najlepszą geodezją w Polsce ?

Chcesz powiedzieć że prezes nie wie że powołał zespół ? W sumie jak wpisuje ludzi którzy nie wiedzą że są w zespole to i to jest niewykluczone.

Poinformowany jesteś tak dobrze poinformowany, że prezes powinien cie w gugiku zatrudnić. Dam mu cynk.

No tak wpisać zamiast jednego człowieka innego a potem to prostować i przepraszać. Cały GUGIK.

Pst prezes powołał kolejny zespół. Tym razem ds adresów. Z przedstawicielem Geo-Systemu jako zastępcą szefa zespołu. Mnożą nam się te zespoły jak króliki.

Narwany ten nasz nowy GGK. Tak szybko powołać zespół ds. "czegoś". Oj źle się to skończy. Zbierze się taki zespół, wygłosi kilka górnolotnych haseł (górno gdzieś tak na wysokość lotu drona max) i tyle. A ja się pytam, gdzie zgodnie z przyjętymi administracyjno-biurokratycznymi procedurami powołanie zespołu do spraw powołania zespołu? Przecież dobre przygotowanie projektu to połowa sukcesu!

Wobec wielu telefonów z gratulacjami od znajomych w związku z umieszczeniem mojego nazwiska na liście członków nowo powołanego zespołu uprzejmie informuję, że to nie chodzi o mnie, a przynajmniej do tej pory nic mi o tym nie wiadomo. Pozdrawiam wszystkich zawiedzionych, Jacek Domański były pracownik IGiK i Esri Polska.

a ja sie pytam gdzie jest Andrzej G.??

Drony ??? Dobry inżynier to taki który wie jak źle może robić robotę wykorzystując swój sprzęt. Dobry weryfikator to taki który potrafi sprawdzić inżyniera stosując umiejętnie i odpowiedzialnie prawo. Fotogrametrzy nie są wyjątkiem, a wręcz przeciwnie ze względu na specyfikę, ilość współrzędnych pomierzonych i włączanych do pzgik. W zespole widzę ludzi z powyższymi umiejętnościami i to bardzo dobrze. Może brakuje trochę uprawnień geodezyjnych i wykonawców ale jestem pewien dobrego kierunku ? powodzenia !

z 15 lat temu pamiętam panią w urzędzie, która upierała się żeby dostarczyć jej pełen dziennik pomiaru GPS bo te wszystkie fixy ją nie interesowały. Wydrukowane 100 kartek z raportu całkowicie ją usatysfakcjonowały choć nikt z nich nic nie rozumiał. Także z każdą nowością jest problem. I każdy problem zazwyczaj da się szybko rozwiązać. :)

postep Czy jak wchodzily w użycie GPSy to tez byl taki opor środowiska? Dron to kolejne narzedzie pomiarowe i to geodeta bedzie decydowac jakim urzadzeniem wykonac pomiary. Przeciez niektorzy nadal uzywaja wegielnicy nie mowiac juz o tachimetrze.

Zespół do metody ortogonalnej Postuluję o powołanie zespołu do metody ortogonalnej z użyciem węgielnicy. Proponowany skład: leśne dziadki, Carl Zeiss Jena, ...

BSL Patrząc na skład, szczególnie na panstwo z Tarnowa, Elbląga i Szczecina, to może być zespół ds. wykluczenia BSL:)

Bedzie zespol ds BIM :):)

Kto, co ogranicza możliwości dronów? Sama technologia. Kto broni robić dokładnie żeby spełniło wymagania? Pewnie wtedy staje sie mniej opłacalne, co? Nie ma jak sobie polatać wrzucić do maszynki, przemielić i niech udaje produkt fotogrametryczny. Co jak co, ale lobbing taki jaki ma droniarstwo to żadne rozwiązania nie maja. U nas na zakładzie prezes dostał rozkaz z ministerstwa żeby inwestować w drony... wiec kupiliśmy zabawkę możliwie tanią do latania aby spełniła lobbystyczne warunki ale roboty tym nie będziemy robić bo pare pilotażowych projektów wyszło super ale tylko w teorii...

Wierzę Że jednak większość zespołu stanie na wysokości zadania i unormuje również sprawy BSL w zamówieniach publicznych. W innym wypadku będzie to rzeczywiście grono lobbystów dużych firm ograniczających rozwój innych technologii fotogrametrycznych.

Zespół lobbystow Więc dla szarego geodety z dronem można spodziewać się jedynie nowych kłód pod nogi. W najlepszym wypadku dalej pozostanie kombinowanie. Panom żyjącym z prawdziwej lotniczej fotogrametrii raczej nie po drodze z powszechnymi bezzałogowcami.

kolejny konstytucjonalista;)

To nie Zespół, to lobbyści Aż tak jawnie zebrano lobbystów... Na to jest przecież odrębna ustawa i cała procedura. GGK ma już zatem jedną sporą wpadkę. Efekty ślepego stosowania fotogrametrii widać na obiektach ZSiN i RPO.

@Pablo Chyba chodziło Ci o rozszerzenie 7 - a czemu nie skoro drony to niech nimi latają/opracowują danegeodeci z uprawnieniami do opracowywania danych fotogrametrycznych...

Uprawnienia i zgłoszenia No to tylko czekam na specjalne uprawnienia w zakresie 8 na drony i zglaszanie w podgik lotów

hehe Dobrze ze w skladzie jest JJ, niech naprawi co zepsuł ;)

brawo specjalisci z GUGIKu plus wykonawcy, poczatek jest niezly zobaczymy czym to sie skonczy. Powodzenia!

Jarząbek? Kto tego jegomościa tak ciągnie za uszy do góry?

co się powołuje jak jest problem w geodezji ? Komisje i zespoły. Ten jest już pewnie z 15 który będzie obradował. Potem przeleje swoje wnioski na papier czyli za jakieś rok, połtora. Potem zrobi się reorganizację a potem wiadomo wybory i kolejny zespół........

yyyy A skąd się biorą te osoby i czemu ja nie jestem w tej komisji?

dzieje się, prezes ostro rozpoczął.

pasuje przedostatni Pan pasuje jak ...

Mapy Tematyczne A teraz czekam na powołanie zespołu do opracowań map tematycznych Mapa Hydrograficzna Polski w skali 1:50 000 1:10 000, Mapa Sozologiczna,Mapa Geomorfologiczna

31 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolebka Polski w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS