wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-27| Geodezja, GIS

Jak wykorzystywać dane z zasobu w IIP?

Wczoraj (26 czerwca) w siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii odbyło się pierwsze spotkanie powołanego przez GGK Waldemara Izdebskiego Zespołu do opracowania standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.


Jak wykorzystywać dane z zasobu w IIP? <br />
Zbigniew Malinowski, Waldemar Izdebski, Krzysztof Borys
Zbigniew Malinowski, Waldemar Izdebski, Krzysztof Borys

Zespół został powołany zarządzeniem nr 18 Głównego Geodety Kraju z 22 czerwca 2018 r. W jego skład weszli:
• Zbigniew Malinowski (Geo-System) – przewodniczący,
• Krzysztof Borys (Geobid) – zastępca przewodniczącego,
• Marcin Grudzień (GUGiK) – sekretarz,
oraz członkowie:
• Jerzy Biegalski (Softline),
• Jacek Łaguz (Geomatyka-Kraków),
• Maciej Maciejonek (Hexagon),
• Jarosław Wesołowski (Systherm Info),
• Jarosław Zembrzuski (GUGiK).

Celem prac zespołu jest rozwijanie istniejących i opracowywanie nowych standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP).

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Też tak myślę ale za to Hexagon może ich wszystkich z firmami kupic. A konkretnie to ten zespół wypracuje standardy i wytyczne przyszłych zamówień publicznych w zakresie geodezji.
 1 
odpowiedz zgłoś
nie dziwne nie sądzę że firmę rodziny stać na takich ekspertów jak abc
 1 
odpowiedz zgłoś
Może dlatego że abc nie pracuje w firmie w której rodzina prezesa ma udziały. Kodeks etyki GUGiK teraz powinien wyglądać zupełnie inaczej. Wszystko co powie prezes jest etyczne i można. Nawet jak nie mieści się w prawie.
 1 
odpowiedz zgłoś
dlaczego do zespolu nie zaproszono abc? Brakuje tam jakiegoś konstytucjonalisty, który wiedziałby lepiej od pracowników gugik jak umocować zespół.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Czy GGK wie, że jedynymi źródłami prawa są ustawy i rozporządzenia. Jakie jest upoważnienie ustawowe do działalności tego zespołu?
 3 
odpowiedz zgłoś
Gucio ma rację Brawo Gucio!
 3 
odpowiedz zgłoś
do Sierżanta Gucio nie pyta gdzie są wyniki, Gucio pyta o zakres zadań który zblizy nas do osiagniecia celu. Zalecam czytanie ze zrozumieniem!
 4 
odpowiedz zgłoś
Panowie do jasnej Anielki! Gucio pyta gdzie są wyniki! Proszę natychmiast przedstawić wyniki prac
 3 
odpowiedz zgłoś
Kolejne marzenia Ja licze na to, że jak już będą te walidatory i formaty wymiany danych i pliki eksportowane do zasobu z identyfikacją wykonawcy, to wreszcie zniesiony zostanie obowiązek przekazywania szkiców polowych, mapy wywiadu, drukowanych wykazów współrzędnych, dzienników. Wtedy jakoś może stanie się znośne nawet to, że jest kilka aplikacji do prowadzenia zasobów. Bo te wszystkie materiały nie są nikomu potrzebne, to wykonawca powinien je sobie zachować na wypadek kontroli lub jakiejś ewentualnej sprawy sądowej. Bo innego wykorzystania tych materiałów nie widzę, a o tym jest dyskusja.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
mydlenie oczu "Głowny Geodeta kraju może tworzyć i znosić komisje, rady i zespoły .... określając cel powołania, zakres zadań, tryb pracy oraz zasady obsługi tych organów, nazwę i skład". Cel co najmniej niezrozumiały!!!, zadań brak!!!! jakich efektów mozemy sie spodziewać i na podstawie jakich zapisów GGK rozliczy zespoł? no i to co nie jest bez znaczenia dla geodezji w jakim czasie Panowie mozemy spodziewac sie pierwszych efektów Waszej pracy?
 3 
odpowiedz zgłoś
Zespół w pierwszej kolejności powinien skupić się na określeniu modelu pojęciowego w następnym kroku będzie to model przestrzenny. Liczę na owocną pracę zespołu. Podejrzewam że Geo-System w niedługim czasie wprowadzi jeden oficjalny walidator GML co rozwiąże problemy wykonawstwa. Geodezja wchodzi na właściwe tory.
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
. Mam nadzieję, że Panowie skupią się na opisaniu interfejsów (komunikacja) i procesów biznesowych (przypadków użycia ww interfejsów). Pozwoli to na współpracę wszystkich programów ze sobą. Jaki format danych - rzecz wtórna- czy to będzie GML czy GeoJSON rzecz wtórna, do ustalenia. Oby energia nie poszła na opisanie modelu danych i "własnego" formatu danych. Jak program/system trzyma dane -jego sprawa, zakres danych - opisuje prawo. Ważne by mógł się komunikować z innymi zawsze i skutecznie.
 7 
odpowiedz zgłoś
Weteranie, naprawdę nie wierzysz że herbata staje się słodsza od mieszania? A dane bardziej przydatne i wartościowe od przekładania ich w coraz to nowe miejsca. Najlepiej do drogich i niedziałających systemów. No nieładnie. I na dodatek wstyd że jesteś taki zacofany.
 1 
odpowiedz zgłoś
Zespół śledczy Czy powstanie zespół do wyjaśnienia niepowodzenia projektów K-GESUT i ZSIN?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Co za bzdury. "z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego w infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP)." Jak "zespół wespół" chce wykorzystać to co jest uzupełniane w analogu? Powiatowy zasób to w większości dane, których wiarygodność jest nie do ustalenia a pozostała część to niestandardowe materiały niezgodne z rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków. I co Wy chcecie rozwijać, te śmieci powiatowe? Zrobilibyście Cwaniaczki jakiś system do automatycznej weryfikacji operatów ale to was przerasta! Bo to by się trzeba znać na Geodezji.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
szok i niedowierzanie ... po meczu z Japonią ...
 1 
odpowiedz zgłoś
Bardzo ciekawe zarządzenie. Tylko podstawa prawna w uzasadnieniu jakoś się z nim kłóci. Ale przecież to nieważne. :):):)
 4 
odpowiedz zgłoś
Co to ma być?!! "rozwoj wykorzystania danych...". Za chwilę będą starty i wytyczne myślenia w zakresie geodezji i kartografii a następnie wytyczne i standardy rozumienia prezesa ggk.
 5 
odpowiedz zgłoś
Szok Najpierw niech Ci panowie zrobią wymianę danych pomiędzy swoimi systemami a potem biorą się za nowe wyzwania. A co w sprawie w poprawy sytuacji geodetow wykonawców - znowu nic nie mogę? Może dla nich też powołać zespół?
 5 
odpowiedz zgłoś
Cytując klasyka Nie ma darmowych lunchów.
 3 
odpowiedz zgłoś
do ajmi Racja, nie ma nic za darmo. Skoro używasz aplikacji i chcesz mieć lepszą wersję to zapłacisz. Jak nie chcesz nowszej wersji to nie zapłacisz. Jestem pewien, że tak to działa w Geo-bidzie i pewnie w innych też.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Mariano Italiano Mariano Italiano mnie tata nauczył że nie ma nic za darmo. Niech zespół pracuje za pieniądze a nie uskutecznia dwuznaczne sytuacje. Odnośnie wyciągania pieniędzy, to myślisz, że się cieszę jak mam zapłacić za nową aktualizację. W związku z powołaniem zespołu jeszcze nic nie zapłaciłem i myślę że tak zostanie, chociaż wątpię.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
więcej RAMu Właśnie tak Kolego. Nie wymagam od Ciebie abyś Ty tego szukał i czytał ale Ci to tworzą standardy krajowe ... naprawdę warto czerpać z doświadczeń innych a nie wywarzać otwarte drzwi. Jednak, nawiązując od będącego na czasie mundialu, niech żyje polska myśl szkoleniowa ;D
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
ajmi miły coś narzekasz o wyciąganiu pieniędzy z kieszeni. Czy firma Geo-bid wyciąga ci pieniądze z kieszeni? Ile musiałeś zapłacić w związku z powołaniem zespołu? Wyraźnie napisali, że uczestniczą tam bez wynagrodzenia. Insynuacje i demagogia nie są zaliczane do form dyskusji:)
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Gdzie jest reakcjonista Leszek P.? Czyżby popierał doba zmianę?
 3 
odpowiedz zgłoś
Matterhorn Matterhorn, zawsze będę narzekał jak ktoś wyciąga mi pieniądze z kieszeni.Jak państwo chce mieć dobry system informacji przestrzennej to niech sobie kupi. Jak chce żeby geodeci go aktualizowali to niech stworzy darmowy system różnicowy aktualizacji. Ja mapy będę opracowywał tym programem do którego producent mnie przekona: albo będzie tani albo bardzo funkcjonalny. Nie cierpię przymusu jestem wolnym człowiekiem. A do Mariano Italiano: pamiętaj darmowy pracownik to żaden pracownik albo czapka na nim gore. Tak nawiasem od kiedy to dyskusję nazywa sie hejtem.
 5 
odpowiedz zgłoś
ale coś konkretniej czy tak ogólnie mam więcej czytać prozy i wiersza? Kto opracował te standardy i dobre praktyki które wskazujesz? Pewnie są w internecie i mam sobie znaleźć?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
@wiecej RAMu Sugeruję jednak trochę więcej poczytać, jak to wszytko powinno, zgodnie ze standardami i dobrymi praktykami wyglądać.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
ajmi narzeka, bo taka jego rola na tym forum. nawet powołanie zespołu piszczków przez GGK już go nie uratuje przed hejtem, bo to będzie zespół bez wynagrodzeń i za darmo przyjeżdżać nie będą.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
@ajmi Ewmapa oststnio miała płatna aktualizacje w 2016 narzekasz chyba nie w tę stronę co trzeba
 6 
odpowiedz zgłoś
A czy ty już opłaciłeś swoją aktualizację za zespół? He He He
 2 
odpowiedz zgłoś
KOSZTY Cytat z uzasadnienia z zarządzenia:"Celem prac Zespołu jest realizacja zadań związanych z rozwijaniem istniejących oraz opracowaniem nowych standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego infrastrukturze informacji przestrzennej.Powołanie Zespołu nie będzie powodowało skutków finansowych w budżecie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii".Myślę że to ja zapłacę za ten zespół, już w najbliższym czasie przeleję panu Borysowi około 3500 zł za aktualizację programu. A Wy ile zapłacicie: geodeci, starostowie. Czy nie można skopiować zasadę działania systemu z ZUS-u. Jeden system na cały kraj i wprowadzanie zmian za darmo.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
geoinfoRAMtyk Nieprawdą jest. Mogę potwierdzić, że zarówno Geo-Info, jak i hexagon dawniej Intergraph stosują w większości te same zasady publikacji dla usług WMS. No i kwestia, że jak ten zespół działał, to jeszcze nie było rozporządzeń do IIP i wytycznych technicznych, ale skąd możesz o tym wiedzieć;) Dyrektywa poszła dopiero w 2007 roku. Pozdro dla niekumatych
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
... ale to już było Zespół w bardzo podobnym składzie parę lat temu opracował wytyczne dla WMS z egib. Niestety były one sprzeczne z obowiązującymi rozporządzeniami do IIP oraz wytycznym technicznymi dla usług przeglądania i ... w praktyce wdrożył je tylko Geo-System i Geobit ...
 3 
odpowiedz zgłoś
:)) Podobno już jest wniosek o samoodwołanie do ministra po przeczytaniu tych merytorycznych komentarzy:)) Ale to tylko plotka
 4 
odpowiedz zgłoś
Teraz GUGiK to ekspozytura Geo-Systemu. Ja tam jestem za niech se chłop zarobi i pobawi się za naszą kase.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
brak odwagi odp. z wolnej ręki to chyba jednak nie przejdzie, 100 mln nie mieści się w widełkach PZP ;)
 2 
odpowiedz zgłoś
jednolicie Czy to znaczy, że już za kilkanaście lat będę mógł oddawać operaty w całej Polsce z danymi obliczonymi i opracowanymi tylko w jednym programie? Bo w tej chwili np danych z ośrodka nie da się wciągnąć do C-Geo bez przepuszczania przez EW Mapę...
 2 
odpowiedz zgłoś
brak odwagi? Teraz GGK już nie ma odwagi na wpis podpisany nazwiskiem?? Po Co jak on jest GGK a przewodniczący zespołu to jego pracownik - brak słów. Po co ta farsa, od razu z wolnej ręki do Geo-Sytem zlecenie za 100 mln.
 5 
odpowiedz zgłoś
A myślałem, że tak nie będzie. Teraz nawet oficjalnie Geodezję przejęło lobby informatyczne? Panie Izdebski, Panie Zbigniewie Malinowski, Panie Krzysztofie Borysie, Panie Marcinie Grudniu, Panie Jerzy Biegalski, Panie Jacku Łaguzie, Panie Macieju Maciejonku, Panie Jarosławie Wesołowski i Panie Jarosławie Zembrzuski - ile w tamtym roku wykonaliście podziałów, rozgraniczeń, map dc proj. pozytywnie zweryfikowanych? A ile w tym... To może spytam jeszcze inaczej ile w swoim życiu wykonaliście pozytywnie zweryfikowanych operatów w ogóle?! Panie Izdebski czy ma Pan świadomość, że jest Pan Głównym Geodetą a nie Głównym Informatykiem??? Spodziewałem się po Panu, że w pierwszej kolejności weźmie się Pan za standardy techniczne a Pan się wziął w pierwszej kolejności za "koryto"!!! WStyd, toż to prywatą na kilometry śmierdzi.
 5 
 11 
odpowiedz zgłoś
a to słuszna uwaga tylko co konkretnie ma ten zespół ustalić, żeby praktyczna wiedza geodezyjna terenowa była potrzebna? Jak czytam, to rozumiem, że mają ustalić stanowisko w kwestii wykorzystania danych zasobu w IIP (tak tu napisali). Próbuję to zdekodować i wychodzi mi, że mogą np robić coś związanego z usługami i zbiorami danych (oby nie z metadanymi). Chyba, że ruszą model danych, to wtedy geodeci będą bezwględnie potrzebni
 3 
odpowiedz zgłoś
do GGK Szanowny Panie GGK, czy możesz w kilku słowach określić dokąd zmierzasz,czy jesteś z geodetami praktykami czy z informatykami. Czy będziemy płacić haracz informatykom za ciągle udoskonalane programy, które do niczego nie służą. Czy też informatycy będą w służbie geodezji. Spróbuj nakłonić projektantów, budowlańców i samorządowców do korzystania z tych rozbudowanych baz.Jestem za informatyzacją geodezji ale taką z której pożytek ma geodeta, projektant, budowlaniec, samorządowiec i wiele innych zawodów. Prosiłbym na łamach GEODETY o rozjaśnienie umysłu szeregowego geodety dokąd zmierzamy i po co.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
ness , ale nam jest potrzebne podejście praktyków geodetów do sluzby geodezjnej, a nie dopasowywaczy informatycznych tworów do rozporząto podejście tylko pogłębi przepaść pomiędzy wykonawstwem a służba. najpierw uprościmy przepisy, usprawniamy proces pozyskiwania danych, a potem budujmy bazy i systemy. tym bardziej, że nikt tych systemów od nas nie wymaga. katalog inspire jest znany i niczego więcej ponad niego nie potrzebujemy. zatem zadziwiający jest brak w tym zespole kogoś, kto zna się na geodezji.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Panowie spokojnie, poczekajmy na efekty pracy zespołu. Wiążę wielkie nadzieje na poprawę funkcjonowania naszej branży. To podejście praktyków było potrzebne od lat.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
ergo z jego logiką biznesową zapisaną wprost w bazie danych i dwoma dyskami twardymi powinien być razem z ofertą przesłany do GUGiK w dwóch kopertach.
 2 
odpowiedz zgłoś
jak już tacy specjaliści, wdrożeniowcy od baz danych się spotkali, to gdzie jest comarch? w końcu system ergo też jest w podgikach.
 1 
odpowiedz zgłoś
No Sygnity to się chyba już nabyło, nawet nie w zespole ale jeszcze wyżej. Prawda?
 2 
odpowiedz zgłoś
wstyd to wstyd- dalej będziemy rzeźbić w notpadzie. Jeden Maciejonek tego nie uciągnie.
 1 
odpowiedz zgłoś
zespół trochę ten zespół niekompletny :) a gdzie np. Sygnity, gdzie Comarch, gdzie ESRI .... :)
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
I jest po staremu, a miało być tak pięknie. Biznes rządzi, a wy dalej cieszcie się z dobrej zmiany...
 2 
odpowiedz zgłoś
A gdzie geodeci ?
 5 
odpowiedz zgłoś
Farsa... To jakaś farsa. Wczoraj podwładny, dziś przewodniczący zespołu. Elementarna przyzwoitość nakazuje unikanie takich powiązań. "Celem prac zespołu jest przygotowanie takich wytycznych, aby nasze - pożal się boże - systemy poradziły sobie z dostarczanymi do zasobu danymi. Obecnie nasze systemy są niewydajne i archaiczne i nie bardzo wiemy jak sobie z tym poradzić. Mamy problem z GML-em. Mamy problem z danymi rastrowymi. Mamy problem z ortofotomapą. Nie mamy kompletnie pojęcia jak zaimplementować dane z skaningu laserowego, a w kolejce czekają kolejne dane - no bo mamy być interoperacyjni. W związku z tym, to Wykonawcy prac geodezyjnych powinni się do nas dostosować, tylko wtedy nasze systemy będą się jawić jako nowoczesne, wydajne i komfortowe dla każdego użytkownika" - tak powinien brzmieć ostatni akapit tekstu powyżej.
 11 
odpowiedz zgłoś
Swoją drogą ile systemów powiatowych ma hexagon a może będzie jeden wielki system oparty o geomedia ?
 4 
odpowiedz zgłoś
Standardy i wytyczne które nie są prawnie usankcjonowane pan Izdebski może sobie wsadzić w skarpetki.
 7 
odpowiedz zgłoś
:) to teraz na legalu lis w kurniku. Brawo :)
 8 
odpowiedz zgłoś
bazy do bazodanowców ziemia dla ziemniaków, a księża na księżyc.
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
zaczęło się: skład "zespołu" daje do myślenia. jak tu podzielić ten tort sprawiedliwie?
 8 
odpowiedz zgłoś
benefity Czyli będziemy mieli standardy podyktowane przez firmy dostosowane do produktów, które te firmy oferują.Naprawdę warto było czekać na takie zmiany. Przynajmniej wiadomo co ma być i co będzie. Zwiększy się sprzedaż oprogramowania. A co na to inni producenci, którzy nie zostali powołani do Zespołu?
 9 
odpowiedz zgłoś
A gdzie przedstawiciele gmin i PODGiK Najlepszy informatyk to informatyk na łańcuchu użytkownika (gmin, powiatów - PODGiK, geodetów wykonawców), to znaczy taki, który tworzy system pod potrzeby. Jeśli nie ma łańcucha to mamy to co stworzyła poprzednia ekipa GUGiK (nikomu niepotrzebne wodotryski zapisane w bardzo niejasny sposób, aby łatwiej zbierać miliony z funduszy unijnych).
 7 
odpowiedz zgłoś
Geo-System tak, jak trzeba, na czele. Super sprawa.
 7 
 3 
odpowiedz zgłoś
Wole swoje zapocone gumofilce niż aktualizację rządowej bazy za frajer.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
a tymczasem WIELKI PAN informatyk ze swym cyfrowym batem zama#$%!!e się raz za razem i smaga biednych geodecinków po plecach zabierając im ostatnie grosze z miesięcznego utargu. Jak do tego doszło? Gdzie jest ten utęskniony geodezyjny lenin, który wyzwoli nas z oków cyfryzacji w ramiona gumofilców?
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Trzeba oddzielić te bazy danych of geodezji. To nie ma ze sobą nic wspólnego. Pokrywa się w jakimś zakresie ale wiele dyscyplin się pokrywa. Najwyższa pora oddzielić i nazwać ten nowy zawód np. bazodanowiec. Trzeba kształcić ludzi w tym kierunku i zatrudniać przy pracy z bazami danych. Tworzenie kosztownych nie rentownych baz danych i aktualizacji ich przy pomocy wyzysku geodetów jest nikczemne.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
@emeryt co co żyją z obsługi baz nie muszą zadawać tych pytań. :-) ważne, żeby nowocześnie było. żeby nie dało się rozporządzeń zrozumieć. żeby przetargi ogłaszali... co ich obchodzi to, że dane w bazach są żałosne. co ich obchodzi to, że wykonawca poprawi... niech poprawia i cieszy się, że może pracować w ogóle... a niektórzy uważają, że geodezja to wolny zawód. może gdzieś indziej, ale nie w polsce.
 9 
odpowiedz zgłoś
Towarzysz czyli stał się najczarniejszy scenariusz dla ciebie? Tylko nie rób nam tego i nie wyjeżdżaj w Bieszczady! Ciebie tutaj potrzeba!
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
Celowość Czytam ten bełkot gugikowski przewijający się od dłuższego czasu po wielu artykułach tego portalu (z szacunkiem dla redakcji), czytam nowe ustawy, rozporządzenia i instrukcje, i dalej nie widzę podmiotu dla którego są tworzone te nowe bazy danych, kto i jak miałby z nich korzystać? Nie widzę celu jakiemu miało by to służyć. Brak mi osoby która posiadała by wizję tych zmian i mogła wytłumaczyć całemu środowisku geodezyjnemu: co i po co się to robi! W ostatnich latach pomylono geodetę z informatykiem, wymagania jakie stawia się wykonawcom są nierealne. Najlepszym przykładem są przepisy związane z podziałami nieruchomości, i ich interpretacja w PODGiK. Kiedyś naczelną zasadą było "mapa obrazem terenu", dziś mapa i operat ma zgadzać się z bazą danych w PODGiK bo jak nie, to nie będzie klauzuli. Biada geodecie który wykaże w operacie podziałowym stan terenu inny niż w bazie danych. Dlatego 90% operatów poświadcza nieprawdę, by zdobyć klauzulę i sprzedać mapę klientowi. Quo vadis geodezjo ?
 5 
 10 
odpowiedz zgłoś
_ Mówiąc GUGiK myślę Geo-System (ten z myślnikiem). Z partyjnym pozdrowieniem.
 11 
odpowiedz zgłoś
proponuję w następnym kroku zaprząc do weryfikacji prac sztuczną inteligencję. to będzie skok cywilizacyjny w geodezji.
 5 
odpowiedz zgłoś
- Powiedz mi, po co są te bazy danych? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robią te bazy danych? One odpowiadają żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To są bazy na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym bazami? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to są bazy GUGiK, w oparciu o sześć instytucji, które z założenie nigdy nie będą ukończone. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach.
 7 
 17 
odpowiedz zgłoś
Nasze rozwiązania w dziedzinie geodezji wszyscy na świecie podziwiają ale nikt nie chce z nich korzystać. Mozolne i bardzo kosztowne budowanie utopii.
 3 
odpowiedz zgłoś
polska liderem w budowaniu baz danych. miliardy płyną na budowanie czegoś, czego nawet wykorzystać nie można bez poprawiania. czas się zacząć chwalić naszymi rozwiązaniami na świecie. ciekawe ilu znajdzie się naśladowców...
 3 
odpowiedz zgłoś
No i oczywiście wywalić schematy aplikacyjne z rozporządzeń zastępując je bardziej uogólnionymi strukturami danych, pozwalającymi na pewną swobodę w realizacji, oraz umożliwiającymi rozwój technologii. Bo wbrew pozorom to co obecnie może się wydawać nowoczesne, szczególnie że nie zostało jeszcze w pełni wdrożone, może się zestarzeć zanim tak naprawdę wystartuje.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
Popieram opinię ness-a. Technologia informatyczna w służbie geodezji to oczywistość. Ale pogłębiłbym kwestie tego jak to ness napisał "głosu rozsądnego geodety z doświadczeniem". Potrzebne jest nam rozdzielenie ról informatyków zarządzających narzędziami informatycznymi i geodetów odpowiedzialnych za zbieranie danych (pomiary, strukturalizację rzeczywistości - przepraszam z góry za sformułowanie i budowanie modelu). Jedni w stosunku do drugich mają mieć prawo do stawiania wymagań ale nie ulega wątpliwości że nadrzędnym kryterium rozstrzygnięć musi być jakość uzyskanego modelu (oczywiście w kontekście potrzeb zgłaszanych przez odbiorców, rozumianych nie tylko jako administracja) przy uwzględnieniu realności wymagań. To kryterium było moim zdaniem zbyt mało doceniane (nie wnikając w stopień niedocenienia).
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
To jest turbo doładowanie geodezji, na jedno skinienie ma najlepszych programistów w branży. Jeśli chodzi o bazy danych to śpię spokojnie. Przydało by się jeszcze regulacje w prawie geodezyjnym abym nie musiał przeliczać pomiaru GPS na niwelacje geometryczną.
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
??? Czy teraz Waldemar będzie wysyła zapytania sam do siebie?
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
Skąd to znamy? Teraz k... MY!!!
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
GML GML Panowie, GML!!!
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
A ty oczekiwales powrotu do arkuszy na folii? Dajcie im podziałać. Wcześniej przepisy o bazach tworzyli teoretycy lub pseudo znawcy, teraz przynajmniej są praktycy geo informatycy. Brakuje tutaj jeszcze głosu rozsądnego geodeta z doświadczeniem z terenu, żeby wyjaśniał programistom realności pozyskiwania danych w terenie. Zobaczymy, co zostanie stworzone. Trzymam kciuki!
 6 
 12 
odpowiedz zgłoś
A czemu tylko dane powiatowego zasobu są brane pod uwagę ? Pozostałe rejestry nie potrzebują już standardów i wytycznych ?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
no , jak któryś wykonawca oczekiwał zmian... to się doczekał. :-)) idziemy dalej w bazy i piszemy wytyczne. ja jestem ciekaw, jak p. malinowski zwracał się do gygyky? panie prezesie?
 5 
 6 
odpowiedz zgłoś
Geo-System na fali No trzeba było zabrać/zredukować kasę z ZSIN 177 mln, trzeba wypchać kasę do Geo-System.
 7 
 12 
odpowiedz zgłoś
Hmm A przedstawiciela takiego produktu jak COMARCH ERGO brak?
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Pytanie Według jakiego klucza byli wybrani przedstawiciele firm do zespołu? Czy firmy miały możliwość zgłaszania się?
 11 
odpowiedz zgłoś
Rusza geodezja do przodu
 10 
 4 
odpowiedz zgłoś
To zebrała się klika, i każdy chce uczknąć kawałek torta.
 10 
 13 
odpowiedz zgłoś
85 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS