Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-06-27| Geodezja, GIS, Prawo, Ludzie, Instytucje

Jak szybciej dojść do interoperacyjności geodanych?

Proces dostosowania EGiB do wymagań ZSIN dobrze pokazuje, że mimo wielomilionowych inwestycji oraz opracowania opasłych przepisów i schematów interoperacyjność danych ewidencyjnych z innymi publicznymi rejestrami od lat niewiele się poprawia. Nie inaczej jest z innymi urzędowymi bazami. O tym, jak to zmienić, dyskutują uczestnicy seminarium „Interoperacyjność zbiorów danych przestrzennych” (Warszawa, 27-28 czerwca).


Jak szybciej dojść do interoperacyjności geodanych?

Podczas spotkania głos zabrał świeżo upieczony główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Podkreślił, że ważnym czynnikiem pozytywnie wpływającym na poprawę interoperacyjności danych jest ich jak najszersze udostępnianie obywatelom, przez co ci wymuszają na organach prowadzących rejestr podnoszenie jego jakości. Niestety, praktyka jest często taka, że dysponent danych wstydzi się ich jakości, więc zasłaniając się własnymi interpretacjami przepisów, odmawia ich udostępniania.

Przywołanym przez GGK negatywnym przykładem jest wciąż trwająca sądowa batalia o publikację WMS-a ze zdjęciami lotniczymi w portalu Targeo.pl. Jak podkreślił Waldemar Izdebski, podejście przyjęte w tej sprawie przez poprzednie kierownictwo GUGiK jest dla niego nie do zaakceptowania. W odniesieniu do EGiB zapowiedział natomiast, że będzie dążył do jak najszybszej publikacji kolejnych powiatowych usług sieciowych z tymi danymi.

GGK wskazał również na konieczność pilnej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Wyraził jednocześnie żal, że wstrzymano prace nad zmianą tego aktu w ramach tzw. ustawy inwestycyjnej, która zakładała wprowadzenie wielu przydatnych rozwiązań.

Oczywiście problem braku interoperacyjności danych przestrzennych wykracza daleko poza geodezję. Dlatego w dyskusji rozpoczynającej seminarium zgodnie podkreślano, że ważną rolę w tym zakresie ma do odegrania Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej. Jej były przewodniczący prof. Jerzy Gażdzicki zaapelował o podniesienia rangi tego organu, w szczególności w zakresie koordynacji budowy krajowej IIP. GGK podkreślił z kolei konieczność zwiększenia zaangażowania poszczególnych ministerstw w prace RIIP. Praktyka z ostatnich posiedzeń pokazuje bowiem, że Rada miała coraz częstsze problemy choćby z zebraniem kworum.

Waldemar Izdebski zapowiedział ponadto, że zgodnie z obowiązującą od 21 czerwca ustawą, wkrótce w Radzie IIP zajdą zmiany personalne i w nowym składzie organ ten powinien wznowić działalność najprawdopodobniej we wrześniu.

Podsumowując swoje wystąpienie, stwierdził, że GUGiK ma do odegrania szczególną rolę w koordynacji wysiłków na rzecz interoperacyjności danych przestrzennych i jest gotów na jak najszerszą współpracę w tym zakresie. Podkreślił jednocześnie, że pod jego kierownictwem Urząd ma być znacznie bardziej otwarty na potrzeby obywateli.

Tematyka seminarium nie ogranicza się jednak tylko do geodezji i GUGiK-u. Swoje prezentacje przedstawią m.in. reprezentanci: uczelni wyższych, urzędów marszałkowskich, resortu zdrowia, Państwowego Instytutu Geologicznego, Lasów Państwowych, GUS-u, GDDKiA czy GDOŚ. Organizatorem spotkania jest Związek Województw RP.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS