wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-03| Mapy, Teledetekcja, Firma, Prawo, Instytucje

Ortofoto z Geoportalu na Targeo - czy to legalne?

Od kilku miesięcy na Targeo.pl można przeglądać ortofotomapy pochodzące z rządowego serwisu Geoportal.gov.pl. GUGiK twierdzi, że administratorzy tego komercyjnego portalu mapowego nie mają do tego podstaw prawnych. Targeo odpowiada jednak, że wszystko dzieje się legalnie.


Ortofoto z Geoportalu na Targeo - czy to legalne?

Jak czytamy w przesłanym redakcji Geoforum.pl stanowisku Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, administrator Targeo.pl, czyli firma Indigo, nie wystąpiła z wnioskiem o wykorzystanie materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego i nie uiściła należnych opłat przewidzianych przez Prawo geodezyjne i kartograficzne. Tym samym publikacja ortofotomapy w serwisie Targeo.pl odbywa się bez zgody GUGiK oraz Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.

Urząd przypomina jednocześnie, że zgodnie z obowiązującymi przepisami nieodpłatne wykorzystanie danych z Geoportalu możliwe jest jedynie na podstawie art. 15 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Jak jednak sama nazwa tego aktu wskazuje, wniosek w tej sprawie może złożyć jedynie podmiot realizujący zadania publiczne.

– My ani nie wykorzystujemy, ani nie publikujemy, ani nie pobieramy tych danych – wyjaśnia Rafał Mikołajczak, prezes zarządu firmy Indigo. – Po prostu udostępniamy oprogramowanie, które pozwala korzystać z publicznie dostępnego i darmowego WMS-a serwowanego przez Geoportal. Nawet nie keszujemy tych danych [zapis do pamięci podręcznej – red.]. Formalnie nie jesteśmy więc użytkownikiem tej usługi, ale jest nim użytkownik końcowy Targeo.pl, i to on jest zobowiązany do korzystania z tych danych zgodnie z regulaminem Geportalu, do którego zresztą zamieściliśmy link na naszych mapach – dodaje. Rafał Mikołajczak podkreśla jednocześnie, że udostępnienie ortofotomapy z Geoportalu na Targeo.pl nie jest niczym nietypowym, bo podobne narzędzia oferuje wiele innych serwisów, i to na szerszą skalę, np. należący do firmy Geo-System portal PunktyAdresowe.pl.

Warto przypomnieć, że już wcześniej (bo w 2012 r.) dane z rządowego serwisu mapowego na krótko dostępne były na Targeo.pl. Jak wyjaśnia Rafał Mikołajczak, wówczas zasoby te były keszowane, ale GUGiK był temu niechętny i miał odesłać administratorów do publicznie dostępnego WMS-a. Ci zwlekali jednak z wdrożeniem tej usługi do momentu, aż będzie mniej zawodna.

Co planuje zrobić z tą sytuacją GUGiK? Jak czytamy w stanowisku Urzędu, dokonuje on „szczegółowej analizy działań administratora Targeo.pl w celu podjęcia odpowiednich kroków prawnych”. Żadnych szczegółów jednak nie podaje. O ewentualne działania GUGiK-u pytamy więc Rafała Mikołajczaka. Ten odpowiada, że nic mu nie wiadomo o podjęciu jakichkolwiek kroków wobec firmy Indigo, choć Urząd z pewnością wie o całej sprawie od wielu miesięcy.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nie rozumiem.. podaję tylko fakt, nie wyciagam wnioskow, sami możecie do nich dojsc
odpowiedz zgłoś
do Agaty a co to ludzie z urzedow nie maja dostepu do interentu z innych miejsc niż z urzedu ?
odpowiedz zgłoś
Agato ja od znajomego wiem kto z kim sypia ale czy to prawda to nie wiem. Możesz opierać się na czymś co można sprawdzić skoro z wątpliwych źródeł informacji wyciągasz daleko idące wnioski ?
odpowiedz zgłoś
Targeo Ciekawostka..od znajomego wiem, ze targeo zablokowało przejście na usługę Orto z niektórych urzędów..tzn jest dostepna ale tylko z zewnętrznego IP. Skoro wszystko byłoby legalne to po co cwaniaki by to robili?
odpowiedz zgłoś
do gis_user dokładnie, ciekawe jak to teraz gugik rozwiąze ... ;)
odpowiedz zgłoś
do ~laik trzeba też pamiętać, że kafelki generowane przez usługi WMS i WMTS nie wchodzą w skład państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
 2 
odpowiedz zgłoś
do ~laik moim zdaniem treść takiego znaku wodnego jak zaproponowałeś załatwiło by sprawę. Ale jak ktoś już zauważył GUGiK nie ma podstaw do umieszczenia takiego znaku. W regulaminie jest tylko zabronione wykorzystanie treści Geoportalu. Geoportal to jest jedynie punkt dostępowy. Usługi są czymś innym od punktu dostępowego. Zwróć uwagę, że do Geoportalu są podpięte również usługi innych instytucji. Jakim prawem GUGiK miałby jednym zapisem regulaminu zabronić wykorzystania nie swoich usług do celów zarobkowych?
odpowiedz zgłoś
do gis_user znaczy wg ciebie - gdyby gugik stosowal odpowiedni znak wodny /bo takie zapisy zabraniające wykorzystanie usług do celow komercyjnych w regulaminie gugik juz ma/ - np. zabrania sie wykorzystania usługi do celow komerecyjnych - załatwiłoby sprawe?
odpowiedz zgłoś
c.d. czy chodzi o zarabianie poprzez same wejścia na stronę?
odpowiedz zgłoś
do gis_user no tak o znaku wodnym pisałem; ale jakie tu komercyjne wykorzystanie usługi wms, jeśli firma tylko podłączyła usługę do przeglądania, tak samo jak w geoportalu ? /zakładam ze chodzi tylko o takie wykorzystanie/
 1 
odpowiedz zgłoś
do yoyo A kogo to obchodzi ?
odpowiedz zgłoś
na zabranianie w przypadku urzędu musi być jednak podstawa prawna. Problem polega na tym że ja jej tu nie widzę. Skoro nie ma podstawy prawnej zabraniającej to zabraniać nie można - w końcu to urząd. Można publikować "formy danych uniemożliwiające ich komercyjne użycie". Nie "formy danych zabraniające komercyjnego użycia". W sumie jak zawsze zapisy ustawy są piekielnie niezrozumiałe. I w starciu prawników urzędu i dużej firmy prywatnej stawiam na wygraną firmy prywatnej.
 3 
odpowiedz zgłoś
do ~h i ~laik Znak wodny, który jest obecnie na usługach GUGiKu nie zabrania komercyjnego wykorzystania. Jednak można sobie wyobrazić znak wodny o treści, która zabrania wykorzystania kafelków do celów zarobkowych.
odpowiedz zgłoś
ja tam nie mam problemu z drukowaniem z usługi wms jeśli jest taka potrzeba. Tyle że nie przez stronę a przez klienta.
 1 
odpowiedz zgłoś
c.d. a widze , ze ~h sie juz wypowiedzial, i nasze opinie sa takie same odnosnie znaku wodnego
odpowiedz zgłoś
do gis_user czy na pewno ? chyba nie chodzi o znak wodny, zastosowanie znaku wodnego nie stoi w konflikcie z wykorzystaniem usługi czy danych do celow komercyjnych , przeciez z takiej orto mozna wykonywac rozne opracowania gis, towrzyc bazy danych - po prostu zarabiać - i wcale nie przeszkadza w tym znak wodny, inna sprawa jaka jest tresc takiego znaku wodnego a propos - inni maja opcje drukowania w portalach i na wydrukach są znaki wodne, ciekawe czemu gugik nie ma opcji drukuj , np. do pdf??? a co na to ~h?
 1 
odpowiedz zgłoś
a co to reklama? co maja tu wspólnego punktyadresowe? to jakaś kryptoreklama?
odpowiedz zgłoś
a dlaczego niby znaki wodne uniemożliwiają komercyjne użycie ? Tak z ciekawości się zapytam ?
 2 
odpowiedz zgłoś
do ~laik Chodzi o znaki wodne.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
w pelni legalne To co robi firma Indigo jest w pełni legalne. A GUGiK niech nie robi łaski tylko wypełnia swoje obowiązki czyli m.in. utrzymuje odpowiednią jakość tych usług (przepustowość, czasy odpowiedzi itd.). Jeżeli w GUGiKu nie słyszeli o dyrektywie INSPIRE to niech sobie ją przeczytają. W tej chwili to GUGiK całkowicie myli pojęcia, udostępnianie danych nie jest realizowane usługą przeglądania. Nie tylko firma Indigo może z tych usług przeglądania korzytać ale rónież Komisja Europejska i wszystkie kraje członkowskie EU.
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
z najszerszym uśmiechem na jaki mnie stać odpowiem - zdaj takie pytanie twórcom tego prawa czyli posłom. Ja nie wiem co mieli na myśli.
 3 
odpowiedz zgłoś
do ~h a na czym polega stworzenie formy danych uniemożliwiającej komercyjne użycie - zgodnie z ustawą o IIP ?
odpowiedz zgłoś
wms jakie opłaty za udostępnianie? mylenie pojęć, skoro uruchomili usługę wms, to chyba po to, żeby inni mogli z niejkorzystać, a czy ktoś podłaczy "na chwile" w oprogramowaniu czy "na stałe" zamieści w legendzie usług to nie ma znaczenia, chyba , że gugik nie stosuje sie do ustawy o IIP, ?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
widzę że na żywca jest serwowana usługa wmts z geoportalu na targeo.pl Dane przesyłane usługami przeglądania zgodnie z PGiK są zwolnione z opłat, usługodawca nie stworzył formy danych uniemożliwiających ich komercyjne użycieco zgodnie z ustawą o IIP zrobić. Ciekawe jak będą wyglądać te "analizy działań".
 4 
odpowiedz zgłoś
Tomku, nie trzeba już zmieniać prawa. Skoro w GUGiK twierdzą, że jest, jak jest, to przecież intencje ustawodawcy są jasne i koniec dyskusji.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Zmiana Po co się martwić. Przecież będzie można szybką ścieżką legislacyjną zmienić prawo tak aby działania TARGEO.pl były nielegalne :)
 6 
odpowiedz zgłoś
WMS Udostępniaja stary link np. patrz 49°46'59.272"N, 22°47'49.515"E w geoportalu jest nowe orto.
odpowiedz zgłoś
ale jazda... grubo szyte Czekamy na rozwój tej telenoweli. Skoro wg GUGIK to nielegalne to dlaczego nie podjęto kroków prawnych? Zobaczymy kto spije śmietankę z tego piwka
 5 
odpowiedz zgłoś
28 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS