|2018-06-21|
Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje
MIiR przejmuje IIP, a GUGiK Geoportal
Dziś (21 czerwca) wchodzi w życie ustawa, która zmienia podmioty odpowiedzialne za krajową infrastrukturę informacji przestrzennej oraz Geoportal.gov.pl.
Pod koniec 2015 roku, gdy rząd Beaty Szydło rozpoczynał urzędowanie, sprawy IIP (podobnie jak geodezja i kartografia) leżały w gestii Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Resort ten rozdzielono jednak na Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprawy geodezji i kartografii przeniesiono wówczas do ministra odpowiedzialnego za dział „budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo” (czyli ministra infrastruktury i budownictwa, a dziś ministra inwestycji i rozwoju), a kwestie związane z IIP oraz Geoportalem trafiły do ministra właściwego ds. informatyzacji.
Wchodzące dziś w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej odpowiedzialność za IIP przenoszą do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, a za Geoportal.gov.pl – z powrotem do GUGiK. Jak podkreślają twórcy ustawy, dzięki niej MIiR zostanie wyposażone w narzędzie, które umożliwi pozyskanie niezbędnych informacji dla potrzeb inwestycyjnych oraz pozwoli na realne monitorowanie wyników podejmowanych decyzji i wprowadzanych zmian w przestrzeni gospodarczej kraju. „Powyższe zmiany pozwolą na skupienie w jednym resorcie wszystkich instrumentów (geodezja i kartografia, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, infrastruktura informacji przestrzennej, nowoczesne opracowania cyfrowe) niezbędnych do utworzenia centrum usług geoinformacyjnych rządu. Integracja tych instrumentów oznacza stworzenie podstaw do rozwoju w Polsce nowoczesnej gałęzi gospodarki, jaką jest sektor geoinformacyjny” – napisano w uzasadnieniu projektu ustawy.
Pierwsze zmiany już widoczne
Pierwszą widoczną konsekwencją wejścia w życie nowych przepisów są zmiany wizualne w Geoportalu. Najważniejsze nowości to: • zmiany w głównym menu portalu zwiększające intuicyjność serwisu; • udostępnienie na stronie startowej sekcji aktualności, w której na bieżąco będą podawane informacje dotyczące nowych danych i funkcjonalności; • zmiana interfejsu przeglądarki mapowej Geoportal.gov.pl, dzięki której wszystkie jej funkcje są dostępne zaraz po uruchomieniu.
Jak zapewnia GUGiK, wprowadzone zmiany są pierwszymi z planowanych przez nowego głównego geodetę kraju Waldemara Izdebskiego, które mają uczynić ten serwis przystępnym narzędziem dostępu do danych gromadzonych w ramach IIP. W szczególności dotyczy to danych PZGiK, za które odpowiedzialny jest GUGiK.
Co z Radą IIP?
Ustawa przewiduje ponadto, że Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej również przejdzie pod skrzydła MIiR. Dotychczasowi członkowie Rady zachowają swoje członkostwo, choć w ciągu 3 miesięcy od wejścia w życie tej nowelizacji minister rozwoju będzie mógł skierować do premiera wniosek o wyznaczenie członków RIIP, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 8 ustawy o IIP (chodzi tu o „przedstawicieli innych organów administracji rządowej w randze sekretarza lub podsekretarza stanu”), a także powołać członków Rady, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 10 tego aktu („czterech przedstawicieli instytucji naukowych lub organizacji pozarządowych”). Czy jednak MIiR skorzysta z tej możliwości? Na razie czekamy na odpowiedź resortu w tej sprawie.
JK
|