wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-24| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Imprezy

O sukcesach i bolączkach krajowej branży LiDAR na forum POLSCAN

Polski rynek skanowania laserowego jest już dojrzały, choć bardzo szybko się zmienia – można było przekonać się na konferencji POLSCAN, I Krajowym Forum Użytkowników LiDAR (Sękocin Stary, 22-23 października).


O sukcesach i bolączkach krajowej branży LiDAR na forum POLSCAN

O tej dojrzałości świadczy chociażby spora liczba uczestników tego wydarzenia (blisko 250) i branż, które reprezentowali, a także różnorodność prezentacji. Wystąpienia poświęcone były nie tylko czystej fotogrametrii, ale również ochronie przyrody, geologii, hydrologii, archeologii czy transportowi. Co ważne, ich tematem oprócz badań naukowych były także praktyczne wdrożenia rozwiązujące różne codzienne problemy. W przerwach między sesjami można było natomiast zapoznać się z ofertą polskich firm, które w zakresie skanowania laserowego nie ograniczają się jedynie do dystrybucji zagranicznego sprzętu, ale oferują też własne, często pomysłowe rozwiązania.

ULS, BLS, fuzje skanerów, machine learning

Podczas forum można było się przekonać, że rodzime przedsiębiorstwa i uczelnie śmiało wykorzystują najnowsze osiągnięcia technologiczne w zakresie skaningu. Modnym tematem jest chociażby ULS, czyli skanowanie z pokładu bezzałogowej maszyny latającej. Choć cena takich systemów wynosi nawet kilkaset tysięcy złotych, to jest już w kraju kilku ich użytkowników i całkiem sporo praktycznych przykładów wykorzystania – od geologii, przez ochronę przyrody, po prace geodezyjne.

Wciąż rzadko stosowaną gałęzią skaningu pozostaje BLS, czyli skanowanie batymetryczne – jednak i w tym zakresie polskie firmy mają się czym pochwalić. Na Forum przekonywano, że choć niezbędny w tych pracach zielony laser ma sporo ograniczeń, to dobrze sprawdza się w skanowaniu bałtyckich brzegów, stanowiąc świetne uzupełnienie sondy wielowiązkowej.

Częstym tematem wystąpień na POLSCAN było łączenie tych różnych „LS-ów” – skoro każdy z typów skaningu ma swoje zalety i ograniczenia, to ich kombinacja często przynosi spore korzyści. Szczególnie dużo mówiło się o łączeniu ULS i TLS (skaningu naziemnego), ale pojawił się też oryginalny przykład fuzji ALS i MLS (czyli skaningu lotniczego i mobilnego).

Kolejny gorący temat to machine learning, czyli uczenie maszynowe. Zaprzęgnięcie tej technologii do analizy chmury punktów wydaje się o tyle atrakcyjne, że pozwala nie tylko ograniczyć manualną obróbkę danych, ale także generować bardzo specjalistyczne produkty. Tyle teoria, bo w praktyce dostępne rozwiązania ML kiepsko radzą sobie z tym typem danych. Polskie firmy fotolotnicze mają już jednak na tym polu sukcesy, dzięki którym coraz częściej wykorzystują uczenie maszynowe w pracach produkcyjnych.

Brak dialogu, pieniędzy i kompetencji

Oczywiście wspomniana dojrzałość nie oznacza, że krajowa branża LiDAR jest wolna od problemów. Interesującą dyskusję wzbudziła prezentacja Arkadiusza Szadkowskiego – kiedyś pracownika szczecińskiej firmy Gispro, dziś norweskiej Terratec. Zwrócił on uwagę, że do każdego projektu skaningowego trzeba podchodzić indywidualnie, dlatego tak ważny jest dialog zamawiającego z wykonawcą. Pozwala on przygotować specyfikację przetargu skrojoną do potrzeb klienta, a nawet modyfikować ją w trakcie trwania prac. W Norwegii takie podejście w zamówieniach publicznych to standard, w Polsce utrudnieniem jest prawo przetargowe, choć chyba największą barierę stanowi mentalność. No bo czy da się u nas przeprowadzić taki dialog, by nie wywołać oskarżeń o korupcję czy ustawianie przetargu?

Wśród bolączek branży LiDAR uczestnicy Forum wymieniali także wysokie ceny danych, skanerów i software’u. Czy jest szansa na ich spory spadek? Jeśli już, to raczej nieznaczny – padały opinie. Podnoszono również problem niewystarczających kompetencji osób wykorzystujących tę technologię – szczególnie wśród zamawiających. Z drugiej strony zwracano też uwagę na trudności w nadążaniu za szybkim postępem technologicznym, jaki zachodzi na tym rynku.

Pomysłowa przyszłość skanowania

Mimo tych bolączek perspektywy krajowej branży LiDAR wyglądają bardzo optymistycznie. Grono użytkowników tej technologii będzie szybko rosnąć, natomiast ci, co wykorzystują ją już teraz, deklarują zapotrzebowanie na znacznie więcej danych oraz ich wyższą jakość.

Silnym bodźcem do rozwoju tego rynku z pewnością będzie uwolnienie danych wysokościowych, co przewiduje uchwalona niedawno przez rząd nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Co więcej, GUGiK zapowiada, że dane te będą aktualizowane w trybie 6-letnim, co ma kosztować około 11 mln zł rocznie.

Prezentacje z Forum POLSCAN pokazały, że aby zawalczyć o kawałek tego „laserowego tortu”, ważne jest nie tylko zainwestowanie w sprzęt i oprogramowanie, ale także (a może przede wszystkim) pomysłowość. Chmura punktów pozwala bowiem skutecznie i opłacalnie rozwiązywać często bardzo niszowe i pozornie „egzotyczne” problemy. Trzeba je tylko zidentyfikować.

Więcej zdjęć z konferencji

Organizatorami I Forum POLSCAN byli Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Kolejna edycja wydarzenia ma się odbyć za dwa lata. Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Jerzy Królikowski


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Prezentacje Będą może dostępne prezentacje?
 3 
odpowiedz zgłoświadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak wyznaczyć strefy dojazdu w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS