|2019-10-15|
Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo
Rząd przyjął projekt zmian w prawie geodezyjnym
Podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów (15 października) przyjęto projekt nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Przypomnijmy, że nowelizację wpisano do prac legislacyjnych rządu we wrześniu ubiegłego roku, pełną treść projektu opublikowano w kwietniu br., a wersję po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych poznaliśmy na początku czerwca.
Co ma się zmienić?
Nowelizacja Pgik przewiduje wprowadzenie licznych zmian, które w intencji autorów mają usprawnić proces inwestycyjno-budowlany. Proponowane przepisy mają przyspieszyć realizację prac geodezyjnych m.in. poprzez przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK (minimalny ryczałt wyniesie 100 zł), likwidację licencji czy wprowadzenie maksymalnych terminów weryfikacji (od 7 do 20 dni – w zależności od powierzchni obszaru objętego pracą). Nowością będzie także możliwość zgłoszenia pracy geodezyjnej 5 dni po jej rozpoczęciu, przy czym obowiązek ten zostanie zniesiony dla tyczenia budynków i sieci uzbrojenia terenu. Nie będzie także obowiązku zgłaszania prac kartograficznych polegających na aktualizacji bazy BDOT10k. Ponadto do przepisów wprowadzona zostanie możliwość sporządzenia mapy do celów projektowych oraz inwentaryzacji powykonawczej w formie numerycznej.
Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np. ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami). – Potrzebujemy, żeby służby geodezyjne działały w nowoczesny sposób, a zasoby w większym stopniu były cyfrowe i żeby społeczeństwo mogło w większym stopniu korzystać z tych zasobów. Zasób geodezyjny powinien być aktualny, dokładny i dostępny. Szerokie udostępnianie danych jest przydatne dla rozwoju gospodarki. Pojawiają się pomysły na nowe gospodarcze zastosowania udostępnianych zasobów – mówi minister Jerzy Kwieciński.
Projekt ograniczy też zakres danych przechowywanych w EGiB. W ewidencji nie będą rejestrowane: informacje o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków, informacje, czy obszar jest objęty formą ochrony przyrody, wartość katastralna nieruchomości oraz informacje dotyczące umów dzierżawy. Ponadto w celu usprawnienia aktualizacji EGiB, a tym samym przyspieszenia realizacji prac geodezyjnych, projekt zakłada, że aktualizacja na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej.
Istotną nowością jest także zabezpieczenie finansowania powiatowej geodezji. Ma ona otrzymywać przynajmniej tyle środków, ile w roku ubiegłym wygenerowała przychodów. Celem nowelizacji jest również wprowadzenie obowiązku tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.
Za nowelizacją pójdą rozporządzenia
Wejście w życie tej nowelizacji jest niezbędne, by wprowadzić spore zmiany w rozporządzeniach dotyczących standardów geodezyjnych oraz ewidencji gruntów i budynków. Na razie poznaliśmy tylko założenia tych aktów. Według planu prac legislacyjnych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zmienione przepisy ws. EGiB powinny wejść w życie pod koniec tego roku, natomiast standardów geodezyjnych nie wpisano jeszcze do tego dokumentu.
Co dalej z projektem?
Nowelizacją Pgik zajmie się teraz Sejm. Choć teoretycznie możliwe jest uchwalenie tej ustawy jeszcze na posiedzeniu starej kadencji (które kończy się 16 października), jest to jednak mało prawdopodobne, bo wymagałoby iście ekspresowego tempa prac. Projektem zajmie się zatem zapewne nowy Sejm. Nie jest jeszcze znana data jego pierwszego posiedzenia – prezydent powinien ją wyznaczyć najpóźniej na 12 listopada.
Jerzy Królikowski
|