wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-13| Geodezja, Prawo

Nowela prawa geodezyjnego wraca do Sejmu z 13 poprawkami

Podczas dzisiejszego posiedzenia (13 marca) Senat przyjął nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wraz z 13 poprawkami.


Nowela prawa geodezyjnego wraca do Sejmu z 13 poprawkami <br />
fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu
fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu

Aż 17 poprawek zgłosił senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin (geodeta z wykształcenia). Podczas dzisiejszego posiedzenia senackiej Komisji Infrastruktury wszystkie zostały zaopiniowane negatywnie. Jak krótko podsumował je główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, są one „tragiczne”, „przypadkowe” i „czynią tę ustawę niespójną”.

Podczas posiedzenia plenarnego Senatu Artur Dunin wycofał 5 poprawek, natomiast 12 pozostałych zostało popartych głosami opozycji. Dotyczą one m.in.:

 • możliwości składania przez geodetę oświadczenia dotyczącego przekazania pracy geodezyjnej do weryfikacji, które miałoby zastępować urzędową klauzulę na mapie do celów projektowych i inwentaryzacji powykonawczej (wg dotychczasowej propozycji takie oświadczenie można było złożyć dopiero po otrzymaniu pozytywnego wyniku weryfikacji);
 • możliwości zgłoszenia pracy geodezyjnej w nieograniczonym terminie po jej rozpoczęciu (dotychczasowe brzmienie nowelizacji przewidywało zgłoszenie pracy nie później niż 5 dni po jej rozpoczęciu),
 • zniesienia proponowanego w nowelizacji maksymalnie rocznego przewidywanego terminu zakończenia pracy geodezyjnej;
 • zniesienia ograniczenia, zgodnie z którym jedno zgłoszenie pracy geodezyjnej może obejmować tylko jeden cel;
 • rezygnacji z poszerzenia zakresu weryfikacji pracy geodezyjnej o sprawdzanie spójności z urzędowymi bazami danych;
 • usunięcia przepisu, który znosił obowiązek weryfikacji dla aktualizacji baz realizowanych przez głównego geodetę kraju lub marszałków województw w trybie bezprzetargowym (chodzi m.in. o BDOT10k);
 • obniżenia w cenniku współczynnika CL z 1,0 do 0,5 (dotyczy udostępniania materiałów na cele własne) oraz z 2,0 do 1,0 (dotyczy udostępniania materiałów do dowolnych potrzeb);
 • cofnięcia podwyżki opłat za dane K-GESUT poprzez zmianę jednostki rozliczeniowej z hektarów na dotychczasowe kilometry kwadratowe;
 • obniżenia ryczałtu za materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych ze 100 zł + 10 zł za każdy następny hektar do 80 + 8 zł.

Senatorowie niemal jednogłośnie poparli jedynie poprawkę dotyczącą modyfikacji numeru artykułu w nowelizowanym Prawie budowlanym, która nie wpływa na meritum ustawy.

Zestawienie przyjętych poprawek (wycofano nr 2, 4, 6, 7, 12)

Cała ustawa wraz z poprawkami została przyjęta przy 82 głosach za i jednym wstrzymującym się.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Do poprawek ustosunkuje się teraz Sejm, co najprawdopodobniej nastąpi na posiedzeniu wyznaczonym na 25-26 marca. Można się spodziewać, że wszystkie propozycje senatora KO zostaną odrzucone. Następnie ustawa trafi na biurko prezydenta, który będzie miał 3 tygodnie na jej podpisanie. Po opublikowaniu tego aktu w Dzienniku Ustaw wejdzie on w życie po 3 miesiącach (poza pewnymi wyjątkami), a więc prawdopodobnie w lipcu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ma ktoś link Do tych wystąpień ? Dzięki pozdrawiam
 1 
odpowiedz zgłoś
Ukr to skrót od ukryta opcja plujecka?
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
A GGK to jakiś święty kłaniać mu się trzeba albo mówić ministrze ? Urzędas jak każdy inny tylko bardziej zadufany w sobie.
 2 
odpowiedz zgłoś
do -ja "taki język do Senatora", a to Senator to jakiś święty jest , kłaniać mu się trzeba ?
 3 
odpowiedz zgłoś
Wydawało by się że tytuły naukowe wymuszają postawy o wyższej kulturze.
 5 
odpowiedz zgłoś
Przesada Waldek przesadza, taki język od GGiK do Senatora to jazda po bandzie. Pewnie myśli, że to pomorze utrzymać się na stanowisku ale myli się szkoda.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
cyfryzacja po co jest geodezja w takiej formule prywatny wykonawca ( o Matko Boska ) samorządowa kontrola ( od 7 boleści } państwowy nadzór (bez bata) GGK ?????
 6 
odpowiedz zgłoś
czy koronawirus sprawił, że ci drobni wykonawcy ze śląska, legnicy i staszowa siedzą razem z tym z piotrkowa i piszą co ślina na język przyniesie?
 9 
 4 
odpowiedz zgłoś
jeśli wejdzie ta ustawa w obecnej sytuacji gdzie wszystko zdycha to będzie koniec naszej branży. CAŁEJ łącznie z ośrodkami dokumentacji, wingikami i izdebowskimi bazami.
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
Opłaty wcale nie wzrosną W tej chwili jest to może 30 zł ale po wprowadzeniu pełnych baz GESUT EGIB BDOT i zniesieniu mapy zasadniczej jako takiej za każdy hektar w/w baz zapłacilibyśmy po 15 zł za hektar plus uwierzytelnienie to też daje około 110 zł. Przyspiesza się nam ta opłata o rok dwa i tyle.
 7 
 2 
odpowiedz zgłoś
Nie dziwota [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Żenada Cieszyłem się, jak Pan został głównym geodeta kraju. Myślałem, ze człowiek prowadzący swoja działalność zrozumie wykonawców. Myliłem się. Jak ktoś mi powie, ze nowelizacja prawa jest dobra to mu odpowiem, e wygaduje głupoty. Po pierwsze wzrost opłat z 30 do 100 zł. to są jakieś jaja. To wy powinniście płacić wykonawca za utrzymywanie zasobu w aktualności. Każecie mierzyć w pasie 30 m od terenu inwestycji a potem sprzedajecie innym mapy do celów opiniodawczych. Po drugie po co weryfikacja? Skoro geodetę uprawnionego kontroluje Pani Krysia (nie obrażjąc Krystyn)bez uprawnień, albo emeryci (patrz Środa Śląska), którzy nie maja pojęcia o obecnych pomiarach w terenie. Po trzecie dlaczego nie ma kar za nie sprawdzanie w terminie operatów? Co mnie to obchodzi, że Starosta nie ma ludzi, to niech puszcza operaty. Z góry zakładacie, że terminy nie będą dochowywane. Nowelizacja prawa geodezyjnego jest potrzebna. Ale po wysłuchaniu i uwzględnieniu głosów wykonawców, a nie urzędników, polityków.
 4 
 16 
odpowiedz zgłoś
@ Buta i arogancja. Jechał po senatorze Duninie jak studenciaku. Pycha kroczy przed upadkiem.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
Mnie jest wstyd Jest mi wstyd za zachowanie wydawało by się najważniejszego w sensie administracji przedstawiciela mojego zawodu. Jest mi wstyd :( Wszystko można załatwić, rozwiązać w sposób, który na intelokutorach pozostawi wrażenie profesjonalizmu, kultury, argumentów i racji. Atak rodzi atak. Bez sensu :(
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
No i jeszcze tłumaczenie, że zmiany w projekcie są ok, bo "myśmy to policzyli" i "dlatego, że tak będzie dobrze". Od razu można poznać umysł naukowca. Analityczność, syntetyczność i merytoryczność. Nowelizacja przemyślana równie głęboko jak ta z 2014 roku i z pewnością efekty byłyby podobne gdyby nie to co szykuje nam pandemia. W tych warunkach totalna władza administracji i nadzoru geodezyjnego, przy nędznym poziomie wiarygodności zasobu, pokażą społeczeństwu ile zła potrafi uczynić ustawa zrobiona dla małej grupki osób trzymających władzę kosztem reszty społeczeństwa i kosztem godpodarki.
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
Nie, no spoko kierownik urzędu centralnego mówi do senatora ze poprawki są tragiczne. Styl naszego pana Waldemara znany i lubiany. Najpierw wzdychania na komisjach teraz to. Niby wysoki a nie dorósł.
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
boli jak ząb boli to trzeba wyrwać, a nie pisać kwasy na geoforum. Gorzej jak głowa boli, tu już nic nie pomoże ...
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Co się martwisz, co się smucisz - ze wsi wyszłeś, na wieś wrócisz.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
_ Chłop chce tylko dostosować swoje prawo geodezyjne do swojego oprogramowania a wszyscy mu tylko problemy robią.
 5 
 15 
odpowiedz zgłoś
Dlaczego ... jak inteligentny Pan/Pani obejmuje stanowisko GGK...to bóg rozum im odbiera?
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
lekarz Czy już zamknięto wszystkie PODGiKi w Polsce?! PODGiK Kraków w piątek 13-3-2020 o godz. 11!
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
@lekarz Proszę nie stosować mowy nienawiści i ataków hejterskich.Granice przyzwoitości zostały przekroczone na górze i na dole w służbie. Coraz więcej osób na spotkaniach mowi jak działają w ich powiatach układy.Uklady urzedniczo-biznesowe.Te złe praktyki muszą się skończyć. Aparat urzędniczy Państwa ma służyć obywatelom a nie partykularnym interesom grup urzedniczo-biznesowych. Nie możemy pozwolić na niszczenie dorobku geodezyjnego wielu pokoleń przez niegodnych przedstawicieli urzędu. Zasady sprawiedliwości muszą w końcu zwyciężyć.
 5 
 10 
odpowiedz zgłoś
Nie wiedziałem że w wariatkowie maja internet ale widzę ze bm jakoś sie do niego dorwał.
 6 
 8 
odpowiedz zgłoś
@ Proszę się nie gorączkować w pisaniu komentarzy.Mentalnosci członków jednej partii nie da się zmienić. Proszę również o cierpliwość.Musimy zaczekać na zmianę władzy i odpolitycznienie prokuratury. Już nie tylko byli ale i obecni pracownicy służby geodezyjnej chcą żyć uczciwie i są gotowi złożyć zeznania. Oczywiście obecnie jest potężne lobby e geodezyjne, które za wszelką cenne pragnie podnieść opłaty ludzia pracy tylko po to aby starostwa mogły nabyć ich eprogramy około geodezyjne. Te układy biznesowo -kolezenskie zostaną rozbite a winni wyprowadzania pieniędzy w "majestacie prawa" na ebuble zostaną osadzeni przed niezawisłym sądem.Dobro zawsze wygra ze złem. Apeluje o cierpliwość i niewykonywania pochopnych działań.
 13 
 6 
odpowiedz zgłoś
@skąd tenWrzesień Faktycznie. Nasz błąd. Przepraszamy, już poprawiliśmy.
 1 
odpowiedz zgłoś
Jak oni śmiali !!! Panie Izdebski proponuje napisać list otwarty w protescie. No proszę jak senator śmiał zglosic poprawki, jak on śmiał się z Panem nie zgodzić !
 6 
 18 
odpowiedz zgłoś
Wejdzie w lipcu !!! Wejdzie w życie w lipcu
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Coż pozostaje tylko podzelować kol.Duninowi, a zachowanie głównego poniżej krytyki!
 7 
 16 
odpowiedz zgłoś
No nie wytrzymam Izdebski ma czelność mówić że teraz ta ustawa jest spójna. To co on proponuje jest spójne? Jest to tak samo spójne jak te chore bazy danych. Szkoda że sejm odrzuci poprawki Pana Dunina.
 9 
 17 
odpowiedz zgłoś
do ~*** W sprawie odpowiedzialności dyscyplinarnej właściwe są organy nadzoru geodezyjnego, a nie administracji geodezyjnej, zapraszam do lektury prawa geodezyjnego. Partaczów w tej branży jest cała masa, literówki etc... ;) Inny geodeta podniósł bardzo słuszny argument, kilka z tych poprawek jest bardzo fajna jak niższe opłaty czy likwidacja roku czasu na robotę a kilka jest z #$%!!y jak ta ww.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
Prawo dla solidnych geodetów Jest dokładnie tak, jak pisze jeden z przedmówców - dlaczego prawo ma być dopasowane do partaczy? Ja zawsze operat przekazuję, ale przy dużej budowie nie jestem w stanie tego zrobić miesiąc przed jej zakończeniem, żeby na wizytę PINBU kierownik miał mapę z "pieczątką". Mimo, że o całej nowelizacji mam negatywne zdanie, to poprawki nieco łagodzą jej skutki.
 6 
 16 
odpowiedz zgłoś
Ekipa Grodzkiego Kopertnika przejdzie do historii. Wstydu i żenady!
 19 
 6 
odpowiedz zgłoś
To wytłumacz mi "inny geodeto" dlaczego prawo mamy tworzyć pod przypadek"partacza" a nie normalnego geodety? Jeśli "partacz" złoży oświadczenia a potem nie przekaże materiałów spełniających standardy to powinien, skutkiem działania odpowiedzialności dyscyplinarnej, stracić uprawnienia. A tym samym zaprzestać działalności i dać przykład innym "partaczom" czym się kończą takie praktyki. Tylko że wtedy musiałaby zadziałać ta "odpowiedzialność dyscyplinarna" sprawowana przez administrację geodezyjną. No niestety nie zadziała bo jest fikcją jak większość funkcji teoretycznie sprawowanych przez Służbę Geodezyjną. Dlatego lepiej użyć odpowiedzialności zbiorowej i wszystkich wykonawców potraktować jak zakładników na wypadek potencjalnego "partacza" a rzecznik dyscyplinarny i komisja dyscyplinarna będą zbijać bąki albo ścigać tych którzy nie podobają się WINGIKowi. Weź się do roboty "Inny" a nie wciskaj nam że jesteś "geodeta". A geodezje oddajcie w końcu geodetom.
 6 
 23 
odpowiedz zgłoś
A skąd niby "janusze" ośrodków wiedzą, co jest pomierzone dobrze, a co nie?
 13 
 14 
odpowiedz zgłoś
... Porażka ta poprawka w sprawie oświadczenia. Co ten senator chce ugrać tym oświadczeniem skoro partacze będą składać oświadczenia i nawet dawać operat do weryfikacji zawierający jedno wielkie g...o z mapą wynikową, dostaną negatywa i odłożą operat na półkę i zapomną o sprawie bo faktura wpłynęła. A następny geodeta po takim dostanie w prezencie cały teren do pomierzenia na nowo. No istny brak rozumu u tego senatora widać. Tak to przynajmniej można by było takiego "janusza" geodezji jakoś zmusić do poprawienia operatu a z tą poprawką to powodzenia...
 23 
 21 
odpowiedz zgłoś
35 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS