wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-13| Geodezja, Prawo

Nowela prawa geodezyjnego wraca do Sejmu z 13 poprawkami

Podczas dzisiejszego posiedzenia (13 marca) Senat przyjął nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wraz z 13 poprawkami.


Nowela prawa geodezyjnego wraca do Sejmu z 13 poprawkami <br />
fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu
fot. M. Józefaciuk - Kancelaria Senatu

Aż 17 poprawek zgłosił senator Koalicji Obywatelskiej Artur Dunin (geodeta z wykształcenia). Podczas dzisiejszego posiedzenia senackiej Komisji Infrastruktury wszystkie zostały zaopiniowane negatywnie. Jak krótko podsumował je główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, są one „tragiczne”, „przypadkowe” i „czynią tę ustawę niespójną”.

Podczas posiedzenia plenarnego Senatu Artur Dunin wycofał 5 poprawek, natomiast 12 pozostałych zostało popartych głosami opozycji. Dotyczą one m.in.:

 • możliwości składania przez geodetę oświadczenia dotyczącego przekazania pracy geodezyjnej do weryfikacji, które miałoby zastępować urzędową klauzulę na mapie do celów projektowych i inwentaryzacji powykonawczej (wg dotychczasowej propozycji takie oświadczenie można było złożyć dopiero po otrzymaniu pozytywnego wyniku weryfikacji);
 • możliwości zgłoszenia pracy geodezyjnej w nieograniczonym terminie po jej rozpoczęciu (dotychczasowe brzmienie nowelizacji przewidywało zgłoszenie pracy nie później niż 5 dni po jej rozpoczęciu),
 • zniesienia proponowanego w nowelizacji maksymalnie rocznego przewidywanego terminu zakończenia pracy geodezyjnej;
 • zniesienia ograniczenia, zgodnie z którym jedno zgłoszenie pracy geodezyjnej może obejmować tylko jeden cel;
 • rezygnacji z poszerzenia zakresu weryfikacji pracy geodezyjnej o sprawdzanie spójności z urzędowymi bazami danych;
 • usunięcia przepisu, który znosił obowiązek weryfikacji dla aktualizacji baz realizowanych przez głównego geodetę kraju lub marszałków województw w trybie bezprzetargowym (chodzi m.in. o BDOT10k);
 • obniżenia w cenniku współczynnika CL z 1,0 do 0,5 (dotyczy udostępniania materiałów na cele własne) oraz z 2,0 do 1,0 (dotyczy udostępniania materiałów do dowolnych potrzeb);
 • cofnięcia podwyżki opłat za dane K-GESUT poprzez zmianę jednostki rozliczeniowej z hektarów na dotychczasowe kilometry kwadratowe;
 • obniżenia ryczałtu za materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych ze 100 zł + 10 zł za każdy następny hektar do 80 + 8 zł.

Senatorowie niemal jednogłośnie poparli jedynie poprawkę dotyczącą modyfikacji numeru artykułu w nowelizowanym Prawie budowlanym, która nie wpływa na meritum ustawy.

Zestawienie przyjętych poprawek (wycofano nr 2, 4, 6, 7, 12)

Cała ustawa wraz z poprawkami została przyjęta przy 82 głosach za i jednym wstrzymującym się.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Do poprawek ustosunkuje się teraz Sejm, co najprawdopodobniej nastąpi na posiedzeniu wyznaczonym na 25-26 marca. Można się spodziewać, że wszystkie propozycje senatora KO zostaną odrzucone. Następnie ustawa trafi na biurko prezydenta, który będzie miał 3 tygodnie na jej podpisanie. Po opublikowaniu tego aktu w Dzienniku Ustaw wejdzie on w życie po 3 miesiącach (poza pewnymi wyjątkami), a więc prawdopodobnie w lipcu.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Anna Wardziak
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS