Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-02-13| Geodezja, Prawo

Sejm uchwalił nowelizację Pgik

W czwartek (13 lutego) Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Za jej przyjęciem głosowało 283 posłów, przeciw – tylko 10, a 159 wstrzymało się od głosu.


Sejm uchwalił nowelizację Pgik <br />
fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Kurek
fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Kurek

Podczas prac legislacyjnych w Sejmie do projektu nie wprowadzono żadnych zmian o charakterze merytorycznym. Wszystkie poprawki zgłoszone przez posłów opozycji zostały odrzucone. Dotyczyły one m.in.: całkowitego zlikwidowania klauzulowania, wprowadzenia milczącej zgody w przypadku, gdy powiat przekroczy dopuszczalny termin weryfikacji, rezygnacji z maksymalnie rocznego spodziewanego terminu zakończenia pracy czy obniżenia wybranych cen za materiały PZGiK.

Minister Rozwoju w obronie GGK

Podczas krótkiej debaty, która odbyła się tuż przed głosowaniem, głos zabrał główny geodeta kraju Waldemar Izdebski. Przekonywał m.in., że nowelizacja wprowadza wiele nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko ułatwią pracę geodetom, ale także – dzięki uwolnieniu danych – również wszystkim obywatelom. W odniesieniu do odrzuconych poprawek podkreślił, że nie można wprowadzać rozwiązań, które mogą negatywnie wpływać na jakość danych w PZGiK.

Głos zabrała także minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Podkreśliła, że jest to bardzo ważna ustawa, która ma służyć wszystkim uczestnikom procesu inwestycyjnego, a nie tylko jednej grupie zawodowej, a w tym właśnie kierunku szły poprawki opozycji. Broniła także Waldemara Izdebskiego przed zarzutami, jakoby ustawa miała być napisana pod aplikację, która była tworzona przez firmę, którą do niedawna kierował. Podkreśliła, że jest on osobą o nieposzlakowanej opinii oraz o dużym dorobku i autorytecie merytorycznym, która łączyła działalność naukową i gospodarczą. Nie widzi więc powodów, dla których Waldemar Izdebski miałby nie pełnić swojej funkcji.

Co ma się zmienić?

Nowelizacja Pgik przewiduje wprowadzenie licznych zmian, które w intencji autorów mają usprawnić proces inwestycyjno-budowlany. Proponowane przepisy mają przyspieszyć realizację prac geodezyjnych m.in. poprzez przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK (minimalny ryczałt wyniesie 100 zł), likwidację licencji czy wprowadzenie maksymalnych terminów weryfikacji (od 7 do 20 dni – w zależności od powierzchni obszaru objętego pracą). Nowością będzie także możliwość zgłoszenia pracy geodezyjnej 5 dni po jej rozpoczęciu, przy czym obowiązek ten zostanie zniesiony dla tyczenia budynków i sieci uzbrojenia terenu. Nie będzie także obowiązku zgłaszania prac kartograficznych. Ponadto do przepisów wprowadzona zostanie możliwość sporządzenia mapy do celów projektowych oraz inwentaryzacji powykonawczej w formie numerycznej. Pozwoli na to możliwość zastąpienia urzędowej klauzuli oświadczeniem wykonawcy prac geodezyjnych o uzyskaniu pozytywnego wyniku weryfikacji.

Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np. ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami).

Ustawa ograniczy też zakres danych przechowywanych w EGiB. W ewidencji nie będą rejestrowane: informacje o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków, informacje, czy obszar jest objęty formą ochrony przyrody, wartość katastralna nieruchomości oraz informacje dotyczące umów dzierżawy. Ponadto w celu usprawnienia aktualizacji EGiB, a tym samym przyspieszenia realizacji prac geodezyjnych, projekt zakłada, że aktualizacja na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej.

Istotną nowością jest także zabezpieczenie finansowania powiatowej geodezji. Ma ona otrzymywać przynajmniej tyle środków, ile w roku ubiegłym wygenerowała przychodów. Celem nowelizacji jest również wprowadzenie obowiązku tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.

Jeśli chodzi o zmiany, które wzbudziły największą dyskusję podczas posiedzeń sejmowej podkomisji i komisji oraz podczas obrad plenarnych, są to m.in.:

  • rozszerzenie zakresu weryfikacji prac geodezyjnych o badanie spójności materiałów przekazywanych przez geodetę z zawartością baz PZGiK;
  • uzależnienie wysokości opłat ryczałtowych jedynie od powierzchni obszaru objętego opracowaniem;
  • możliwość zadeklarowania maksymalnie rocznego spodziewanego terminu zakończenia pracy geodezyjnej (z opcją późniejszego przedłużenia o kolejny rok); przekroczenie spodziewanego terminu będzie oznaczało automatyczne zamknięcie pracy.

Ustawą zajmie się teraz Senat – jego najbliższe posiedzenie odbędzie się w dniach 25-27 lutego.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS