wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-29| Geodezja, Prawo

OZZG: nowelizacja Pgik nie służy inwestorom, ale Geo-Systemowi. GGK: niedorzeczne argumenty

Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów wystosował list otwarty, w którym twierdzi, że celem przyjętej niedawno przez rząd nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego wcale nie jest usprawnienie procesu inwestycyjnego, ale dostosowanie przepisów do faktycznych możliwości systemu iGeoMap/ePODGiK.


OZZG: nowelizacja Pgik nie służy inwestorom, ale Geo-Systemowi. GGK: niedorzeczne argumenty

Pismo skierowano do prezesa Rady Ministrów, marszałków Sejmu i Senatu oraz posłów i senatorów. OZZG zwraca w nim uwagę, że oficjalnym uzasadnieniem uchwalenia nowelizacji Pgik jest konieczność uproszczenia i przyspieszenia procedur administracyjnych, szczególnie w kontekście realizacji inwestycji. Tymczasem w ocenie związkowców nowe przepisy przyniosą w branży geodezyjnej zgoła przeciwne efekty. Choć organizacje zawodowe zwracały na to uwagę podczas konsultacji projektu, to ich postulaty zostały zignorowane i pozostawione bez odpowiedzi – pisze OZZG.

Komu ma w takim razie służyć ta ustawa? Związek twierdzi, że jej głównym celem jest „adaptacja” Pgik do możliwości systemu iGeoMap/ePODGiK rozwijanego przez firmę Geo-System, prezesem której do połowy 2018 r. był Waldemar Izdebski, obecny główny geodeta kraju. To właśnie jemu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński powierzył prowadzenie konsultacji tej ustawy – podkreśla OZZG.

W ocenie Związku, gdy system iGeoMap/ePODGiK (przeznaczony do prowadzenia PZGIK oraz internetowej obsługi prac geodezyjnych) wchodził na rynek w 2006 r., był w pełni zgodny z obowiązującym prawem. Zmieniło się to jednak wraz z nowelizacją Pgik z 2014 roku. Oprogramowanie to przestało być wówczas dla starostw pożądanym produktem, czego efektem był spadek liczby jego użytkowników (z 21 do 10 w ciągu 5 lat). Na rzecz tezy OZZG mają świadczyć takie proponowane zmiany w prawie, jak:

 1. Wprowadzenie opłaty ryczałtowej, gdzie jednostką rozliczeniową jest wyłącznie powierzchnia. OZZG wyjaśnia, że z uwagi na ograniczenia techniczne ePODGiK nie pozwala zgodnie z obowiązującymi przepisami w pełni skorelować udostępnianych materiałów zasobu z wysokością należnych opłat. Konsekwencją tego jest uniemożliwienie wykonawcy dokonania swobodnego wyboru materiałów niezbędnych do wykonania pracy oraz błędne, nieadekwatne do wybranych materiałów naliczanie opłat. OZZG twierdzi nawet, że przez ten problem starostwa mogły stracić 2 mln zł. Podczas konsultacji nowelizacji Pgik organizacje geodezyjne postulowały wprowadzenie dodatkowych jednostek rozliczeniowych, to jednak przekraczałoby możliwości techniczne oprogramowania Geo-Systemu – pisze OZZG.
 2. Wprowadzenie ograniczenia czasowego (do 1 roku) na przekazanie wyników zgłoszonej pracy geodezyjnej. Zdaniem OZZG propozycja ta w żaden sposób nie usprawni inwestycji, za to ogranicza swobodę działalności gospodarczej. Jej wpisanie do projektu Związek również tłumaczy obecnymi możliwościami systemu ePODGiK, w którym wykonawca może zadeklarować datę zakończenia pracy jedynie na rok do przodu.
 3. Wprowadzenie ograniczenia w zakresie możliwości objęcia jednym zgłoszeniem kilku celów pracy na danym obszarze oraz likwidacja klasyfikacji prac geodezyjnych na rodzaje i cele lub spodziewane wyniki. Zdaniem Związku zmiana ta doprowadzi jedynie do konieczności kilkukrotnego zgłoszenia pracy wykonywanej na rzecz jednego i tego samego inwestora oraz jednej i tej samej inwestycji, zatem wydłuży, a nie skróci czas realizacji pracy geodezyjnej. I w tym przypadku OZZG twierdzi, że za zmianą kryją się obecne ograniczenia oprogramowania Geo-Systemu, które uniemożliwia dokonanie jednego zgłoszenia prac o różnych celach lub efektach.
 4. Rozszerzenie weryfikacji prac geodezyjnych o kontrolę spójności przekazywanych danych z prowadzonymi przez ten organ bazami. Również w tym przypadku OZZG twierdzi, że zmiana w żaden sposób nie przyspieszy realizacji prac geodezyjnych, jest natomiast pisana pod oprogramowanie Geo-Systemu. Dziś bowiem aplikacja ePODGiK działa niezgodnie z obowiązującymi przepisami, bo nie jest w stanie pobrać i wydać danych w obowiązującym schemacie GML – twierdzi OZZG. Wejście proponowanych przepisów w życie oznaczałoby dla wykonawców pracujących na terenie powiatów, które użytkują oprogramowanie Geo-Systemu, konieczność zakupu programu tej firmy – dodają związkowcy.

W podsumowaniu OZZG zauważa, że w momencie wejścia w życie noweli Pgik system iGeoMap/ePODGiK będzie jedynym dostępnym na rynku rozwiązaniem zgodnym z obowiązującymi przepisami. Dostawcy konkurencyjnych produktów będą natomiast musieli dokonać ich aktualizacji.

Komentarz GGK

Redakcja Geoforum.pl zwróciła się do Waldemara Izdebskiego o ustosunkowanie się do listu OZZG. „Nowelizacją ustawy Pgik uniemożliwiamy nieuczciwe praktyki niektórych wykonawców geodezyjnych i w związku ze skierowaniem ustawy do Sejmu dokonują ataku na moją osobę. Nic więcej w tej kwestii nie mam do dodania, bo użyte argumenty są kompletnie niedorzeczne” – komentuje krótko GGK.

Co ma zmienić nowelizacja Pgik?

Wspomniane przez OZZG cztery zapisy to niejedyne zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji Pgik. Przewiduje on np. likwidację dokumentu licencji (zastąpi go tzw. licencja ustawowa) czy wprowadzenie maksymalnych terminów weryfikacji (od 7 do 20 dni – w zależności od powierzchni obszaru objętego pracą). Nowością będzie także możliwość zgłoszenia pracy geodezyjnej 5 dni po jej rozpoczęciu, przy czym obowiązek ten zostanie zniesiony dla tyczenia budynków i sieci uzbrojenia terenu. Nie będzie także obowiązku zgłaszania prac kartograficznych polegających na aktualizacji bazy BDOT10k. Ponadto do przepisów wprowadzona zostanie możliwość sporządzenia mapy do celów projektowych oraz inwentaryzacji powykonawczej w formie numerycznej.

Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np. ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami). Projekt ograniczy też zakres danych przechowywanych w EGiB. W ewidencji nie będą rejestrowane: informacje o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków, informacje, czy obszar jest objęty formą ochrony przyrody, wartość katastralna nieruchomości oraz informacje dotyczące umów dzierżawy. Ponadto w celu usprawnienia aktualizacji EGiB, a tym samym przyspieszenia realizacji prac geodezyjnych, projekt zakłada, że aktualizacja na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej.

Istotną nowością jest także zabezpieczenie finansowania powiatowej geodezji. Ma ona otrzymywać przynajmniej tyle środków, ile w roku ubiegłym wygenerowała przychodów. Celem nowelizacji jest również wprowadzenie obowiązku tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.

List otwarty OZZG

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
czekamy jest więcej osób do pożegnania
odpowiedz zgłoś
Czyli pgik w kosz?
 2 
odpowiedz zgłoś
Ktoś pożegnał się z rządem. A jednak...
 2 
odpowiedz zgłoś
a co im da w zamian? Dobre słowo i obietnicę lepszego jutra? :D
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
Wróbelki ćwierkają , że główny prowodyr zadymy wydzwania po posłach z pewnej obecnie bardzo silnej opcji i namawia ich aby pomogli zatrzymać nowelizację pgik. Trzeba mieć tupet.
 11 
 6 
odpowiedz zgłoś
Oj.. coś cienkie to ujadanie... :-D Swoją drogą... prawda w oczy kole?
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
pytanie czy jak się prostakowi powie, że jest prostakiem to się go obraża czy nie? Bo komentator ewidentnie aspiruje.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
- podsumowując -interes wykonawcy -interes administracji -interes lobby informatycznego -interes lobby budowlanego jako beneficjenta. Cały problem polega na tym kto na kogo ma robić..... i tyle.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Widzę że kundelki dalej pracowicie obszczekują. Ale co innego mają biedactwa robić, przecież nie wrażać istniejący (geo)system u nowych klientów. A przerabiać istniejący na zgodny z prawem to, ani umieją, co pokazało ostatnich 5 lat, ani nie są pewne czy warto, bo może jednak ExPrezes dostosuje prawo. Pozostaje robić harmider i czekać.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Do telemaniak Aaaaaa. P. W. Gadowski ? To ten sam, który w tym samym materiale broni P. Banasia ? To wszystko jasne :-)
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
??? Nie warto wyjeżdżać w głuszę, takie rzeczy człowieka omijają, jak internetu brak :D Podoba mi się podejście, że niszowy program, który ma dziesięć wdrożeń stał się podejrzany o to, że będzie monopolizował. :) :) :) W tym momencie 90% powiatów mają trzy firmy, więc o czym mowa. nawet jakby WI chciał - w to akurat nie wierzę - to mu w powiatach i tak pokażą środkowy palec. Rozumiem, że to był hejt na WI, a GS dostał rykoszetem, ale retoryka do obalenia.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
obiektywne to mogą być fakty, a rzeczywistość lub komentator są jak widać relatywne. Pojawia się zarzut z komentarzem: "Obserwując wydarzenia z przeszłości stwierdzam ze:" ktoś coś da za darmo a potem poniesie ceny. Zatem pytanie o ten fakt z przeszłości: możesz przytoczyć czy nie?
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
@~Jack Strong To nie są marzenia. To jest obiektywna rzeczywistość. Każdy kto wie o co chodzi i jakie są drogi do osiągnięcia monopolu przyzna rację. Oczywiście taki scenariusz się nie musi spełnić. Jest cały szereg czynników mogących zakłócić taki przebieg zdarzeń. Natomiast co do zasady tak będzie. Być może się Pan ze mną nie zgodzi ale chciałbym aby skomentował Pan mój post za 2 lata.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
gorszego sortu masz jakieś fakty na pokrycie twoich marzeń? Może coś o tej przeszłości i podniesieniu cen chcesz dodać? A "obiektywny" komentator sam się zaorał, nawet nie ma co dodać
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
O rany... dzień mnie tu nie było a tu taki harmider, wszystkie kundelki wygonione z kojca żeby obszczekiwać OZZG. Pewnie pan dał szlaban na michę dopóki nie pokażecie że komentarze na Geoforum są oburzone i merytorycznie zniesmaczone listem. No staracie się, tylko żebyście się nie zdziwiły jak panu nie wystarczy kasy żeby was nakarmić.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
~xxx Ale wiesz, te cztery punkty można łatwo obalić, np. przez pokazanie gdzie należy kliknąć by praca geodezyjna trwała więcej niż rok, a na geowykopie już pokazali ze się nie da.
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Historia nauczycielką życia. Obserwując wydarzenia z przeszłości stwierdzam ze: 1. Geosystem chcąc załagodzić obecna sytuację rozda (uwolni) klucze do geomapy.Wykonawcy będą zachwyceni.Gdy już wszyscy będą uzależnieni za około 2 lata podnisa o 100% ceny dla powiatów. Administracja przeforsuje podniesienie opłat za zgłaszanie prac i tak w koło. Każda firma marzy o monopolu i tego się nie da zmienic, taka jest natura człowieka. Czy pokusił się ktoś o przeprowadzenie statystyki ile obslub kupiło by geomape, gdyby nie było przymus osrodkow?
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
~Rozwoj prawdziwy Dobre- chłopaki nic się nie stało, chłopaki nic się nie staaalo
odpowiedz zgłoś
Idzie dalej. Witold Gadowski przygląda sie sprawie na swoim blogu.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
@heniekk Podobno okradłeś staruszkę, pobiłeś przechodnia na ulicy, a potem prowadziłeś po alkoholu i jeszcze dałeś łapówkę policjantowi który cię na gazie zatrzymał. Udowodnij, że tego nie zrobiłeś? Tylko konkretnie.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Marku Marku daj spokój, nie kompromituj się. (Ro)zwijaj swój biznes, bo w GUGiK nie wyszło.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Zadania statutowe OZZG skupiło się być może na jednym zagadnieniu a zapomniało wskazać, iż z pod rządami GGK nie są realizowane kluczowe postępowania przetargowe. Zgodnie z Planem zamieszczonym na stronie przewidziano znaczne środki (~35 mln PLN) w tym zapewne zaplanowano rozwój systemów funkcjonujących w GUGiK tj. EMUIA, PZGIK, ZSIN, K-GESTU, ASG, Geoportal. Niestety wystarczy zobaczyć jakie postępowania zostały ogłoszone i zobaczymy na czym polega szerszy plan GGK tj. Całkowitego zahamowania rozwoju systemów wytworzonych i wdrożonych przez GUGIK, co stanowi zagrożenie ciągłości działania i funkcjonowania kluczowych systemów w państwie.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Ok sprawdzam Który z tych czterech powyższych podpunktów jest kłamstwem? Tylko konkretnie, żadnych wycieczek osobistych, żadnego wyzywania OZZG, SGP, GK. Konkrety proszę.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Prezes Klubu Ciekawe kiedy krzykaczom skończą się pomysły na nicki i przestaną pisać ? Myślicie, że im więcej wypocin tego typu tym lepiej ? Złudne przekonanie.
 5 
 3 
odpowiedz zgłoś
Miało być nie siej fermentu .
 4 
odpowiedz zgłoś
Dlaczego SGP trzeba rozwalić ? Co ci się nie podoba w tym stowarzyszeniu stole? Jak ci się SGP nie podoba to się tam nie zapisuj i nie wiem ferment.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Apel do członków OZZG Panowie i Panie uciekajcie, kto żyw. Bo ten okręt idzie szybciutko na dno.
 13 
 4 
odpowiedz zgłoś
zbieżność pseudonimów ze Stołem poniżej przypadkowa, choć jak widać zdanie podobne.
 2 
 5 
odpowiedz zgłoś
oj panowie średnio rozgarnięty czytelnik z kontekstu może wywnioskować, że jedna z członkin was opuściła i nawet nie potraficie tego uszanować. To świadczy tylko i wyłącznie o waszej folwarcznej kulturze. Ciekawe co będzie z Panią z Chełma jak zapyta was, dlaczego NIP jej podaliście właściwie na tacy? Zaobserwować można, że do którego stowarzyszenia byście się nie przenieśli, tam zawsze będzie destrukcja. Podpowiadam więc, żeby Pan LP zapisał się jak najszybciej do SGP to może rozsadzi je od środka. Swoją drogą współczuję osobom z wami obecnie współpracującym, bo jeśli któraś z nich zechce jednak odejść to potraktujecie ją podobnie jak to zrobił prezes klubu poniżej. Żenada.
 11 
 4 
odpowiedz zgłoś
Grupa straceńców z OZZG próbuje jeszcze coś udowodnić, ale już nikt ich nie bierze na poważnie. Nie potrafią rzeczowo obronić swoich zarzutów. Zresztą, gdyby były zasadne same by się obroniły. A tak to trzeba bardzo głośno krzyczeć aby być zauważonym. Żałosne.
 11 
 5 
odpowiedz zgłoś
Zostawcie Jarząbkową w spokoju. Niedługo skończą się jej pomysły na nicki to przestanie pisać.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Urzędnik państwowy powinien być poza podejrzeniami, że wykorzystuje swoje stanowisko do celów prywatnych. A tutaj niewątpliwie takie podejrzenie ma miejsce.
 3 
 12 
odpowiedz zgłoś
szafa próba deprecjonowania osób, które poświęcają swój prywatny czas, aby odnieść się do cymbalizmu, jaki wyprodukowaliście tylko pogłębia już dosyć dobrze "zrobione" wrażenie. Proponuję dalej brnąć w tą retorykę.
 6 
 5 
odpowiedz zgłoś
No i mamy tutaj "Jarząbka". Śmiało mów do szafy : To ja AZG". Prezes doceni.
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
w mazowieckim zgłaszam prace w kilku powiatach wokół Warszawy, które pracują na różnych oprogramowaniach i uważam, że ePODGiK jest najbardziej intuicyjny i przyjazny wykonawcy. Co do tych kilku panów z OZZG, reprezentujących samych siebie, to też uważam, że ich wystąpienie jest poniżej krytyki.
 11 
 7 
odpowiedz zgłoś
Krzykacze z OZZG Zrozumcie wreszcie, że my wykonawcy pracujący na systemie ePODGiK na codzień nie chcemy innego oprogramowania. Nie uszczęśliwiajcie nas na siłę. Skompromitowaliście się do końca. Wszyscy to widzą.
 15 
 7 
odpowiedz zgłoś
Merytoryka wypowiedzi po prostu zwala z nóg.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@Lucik to fakt, że bardziej prymitywnego zachowania w geodezji nie widziałem. Ciekawe kiedy organizacje wspierające i współpracujące takie jak GIG, SKP czy PGK zorientują się w co wdepnęły.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
heniekk A może nie chcą mieć nic wspólnego z tak prymitywnym zachowaniem ? Nie zastanawiałeś się nad tym ?
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
heniu raczej nie chcą dalej przystawać z ...
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
@Y to w końcu sprzedaje oprogramowanie czy powiaty zmieniają system na inny? Możesz się zdecydować bo skołowacienia można dostać? @ciekawy: a co się stało? Coś się stało?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
~ciekawy Boją się zemsty naszego dobroczyńcy ?
 7 
 2 
odpowiedz zgłoś
@urbi Tak po całej akcji z nielicznego i tak grona OZZG ubyło kilka osób. Moze OZZG napisze dlaczego?
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
No dobrze to fakty. Czy obecny GGK posiada udziały w firmie Geo-System, czy posiada udziały bliska mu rodzina ? Czy firma sprzedaje oprogramowanie dla podgikow? Czy podgiki są nadzorowane przez Wingiki nadzorowane przez GGK. Są gdzieś w tych pytaniach bajki ?
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
List otwarty zawiera fajne bajki. I co dalej OZZG ? Czekamy z niecierpliwością na moment kiedy zarzuty będą udowadniane w sądzie. A może jakieś sprostowanie pójdzie ?
 7 
 5 
odpowiedz zgłoś
Alfa tylko wtedy niektórzy pokrzykujący od rzeczy ludzie tu nie zaglądali. Obecnie równają średnią w dół.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Przykre Wchodząc na to forum co raz częściej odnosi się wrażenie jakby się przechodziło obok przysłowiowej budki z piwem. To jest dołujące, bo pamiętam czasy kiedy tu odbywały się naprawdę fajne dyskusje.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Misio tylko leszcze grożą. Poważni ludzie nigdy. I co tej pani zrobisz ? Postraszysz ją sugestiami ? Na pewno cała drży. :):)
 5 
 7 
odpowiedz zgłoś
Wyrazy współczucia dla Pani z Chełma. Ale na przyszłość lepiej nie pomagać komuś, kto nawet nie potrafi zachować anonimowości danych pomocnika :) Można ponieść poważne konsekwencje takiej beztroski.
 9 
 4 
odpowiedz zgłoś
@ Łączę się w ?bulu i nadzieji" z prima sort.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Może problem nie tkwi w ruszaniu tylko w tym że widać nie potraficie tego robić. Trzeba usiąść się pouczyć, zastanowić nad konsekwencjami (trudbe słowo) a dopiero potem działać. Najlepiej zespołowo (jeszcze trudniejsze słowo) a nie nakazowo. Jeszcze kilka lat i może się nauczycie.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Co za kraj!? Ruszysz sądy, które są beznadziejne. Problem. Ruszysz samorządy, które jak widzimy są małymi Sycyliami. Problem. Zaczniesz z geodezją. Teodolity zmartwychwstają. Co jest nie tak z naszym ukochanym krajem?
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
nie godzę się na to ci panowie swoją wypowiedzią nie reprezentują środowiska geodetów i im szybciej im to uzmysłowimy tym szybciej ograniczymy katastrofalne skutki. NIKT nie zdaje sobie sprawy, że po takim wystąpieniu już mają drzwi zamknięte do ministerstwa i zawsze dostaną odpowiedź typu "dziękujemy, skontaktujemy się z państwem" bo nikt nie weźmie ich argumentów, nawet jak będą słuszne, na poważnie. Krzykacze narzekacie na SGP, ale SGP nigdy by takiego faux paux nie popełniło. Ja jasno stawiam sprawę - jestem przeciw takiemu argumentowaniu i pisaniu w imieniu geodetów, że opłaty powinny być wyższe. Jeszcze wszyscy będziemy wam dziękować drodzy...
 8 
 6 
odpowiedz zgłoś
Wojna medialna trwa. Ggk nie ma argumentów merytorycznych to wziął się za propagandę. Mam nadzieję że OZZG nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Oj jest jeszcze kilka spraw do wyjaśnienia. Może kogoś powinna zainteresować baza adresowa i pisma GGK do gmin z lokowaniem produktu jedynie słusznej firmy.
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
Polecam... Polecam do przeczytania newsy, jakie znalazły się dzisiaj na ogólnopolskich portalach. Mają tytuły typu "Bezpłatne mapki" itp. Można poczytać jak to teraz będzie wspaniale. Geodeci będą chodzili uśmiechnięci od ucha do ucha, inwestorzy zresztą też. W ogóle większość map to już będzie za darmochę. Czas sporządzenia dokumentacji geodezyjnej pod inwestycję skróci się do 18 dni. Ma być masa uproszczeń dla geodetów... Ktoś coś wie na ten temat?;) Bo to chyba nie dotyczy planowanej nowelizacji. Kolejnym zaś sukcesem jest uchwalenie zmiany dla rzeczoznawców polegającej na tym, że nie będą musieli przybijać pieczątki - pewnie wielu z nich odetchnęło z ulgą;D
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Jednym słowem żałosne.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Tajfunek już wcześniej na to zwróciłam uwagę - Pan Waldemar podpisywał się pod listami otwartymi osobiście, a tutaj mamy liczbę mnogą a podpisuje z upoważnienia Pan Barasiński. Czy jest on figurantem, czy autorem? jeśli *my* to są pozostali autorzy. Jak widać fasadowo jest to rozwiązane. Być może autorzy mają się jednak czego wstydzić.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
No cóż ktoś się właśnie zapoznaje z uczuciem jakie odczuwał kiedyś pan Bujakowski i Jarząbek. Przyjemnie być z tej atakowanej strony ?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
GEO-SYSTEM stwierdził, ze wszystko to kłamstwa i nie ma co tłumaczyć. Wygodne ;)
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Na stronie GUGiK nadal cicho.
odpowiedz zgłoś
. Mistrza listów otwartych i tak nikt nie przebije!
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
News Na stronie firmy GEO-SYSTEM ukazało się oświadczenie Prezesa firmy. Rozważają podjęcie kroków prawnych w związku z tym listem. No to ciekawie nam się zapowiada jesień w tej geodezji.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Pan Waldemar ma wciąż 10 udziałów w Geo-Systems. I sprawa jasna.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Dobrze by było żeby autor lub autorzy tego dzieła zabrali głos na tym forum, ale nie anonimowo tylko pod swoim imieniem i nazwiskiem. Ciekawe tylko czy będą mieć tyle odwagi. Listy otwarte można pisać. Wszak papier wszystko przyjmie. Tylko żeby w przyszłości nie trzeba było się za to wstydzić.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
dobijemy do stówki komentarzy, bo dalej nie ma co tego ciągnąć. Z tego co widziałem to raczej niektórzy zajmują się tematem na poważnie, więc o tej sprawnie może być jeszcze głośno, tylko niekoniecznie w taki sposób, w jaki wyobrażali to sobie autorzy pisma.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
śmiech na sali ~ skończyły im się widzę już argumenty? Tylko zapomnieli wspomnieć, że zarówno opłata ryczałtowa jak i możliwość zgłoszenia pracy na jednym powiecie były forsowane przez panującą władzę zarówno w kodeksie budowlanym jak i sławetnej ustawie inwestycyjnej - co przeczy argumentowi, że to "wymysł prezesa Geosystemu"
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
Nie rozumiem po co te wzajemne opluwanie się. Poszedł list. Są konkretne zarzuty. OZZG apeluje o zweryfikownaie wskazanych projektowanych przepisów. Poczekajmy na odpowiedź. Jeśli zarzuty są bezpodstawne i oczerniające to są sądy.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Racja potrzeba nam drugiego Piętki, do dzieła. Wtedy dopiero nam zrobią nowelizację pod trybunał. Proszę się zatrzymać, ja wysiadam z tego cyrku.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
obywatelko no jeszcze nie dzięki za podpowiedź
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
A co będzie, gdy ta " zniewolona" osnowa, po uwolnieniu, wystąpi o odszkodowanie za niesłuszne więzienie? Czy budżet to udźwignie?
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
CBA Wybór na prezesa Gugik biznesmena był złym wyborem. Wiadomo było, że prędzej czy później Gugik może chcieć forsować pewien system dla ośrodków. Czy ta sytuacja nie jest podobna do sprawy NIK-Banaś? Też niby wszystko jest na legalu ale czy na pewno?
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
skoro nowelizacja ustawy nie zmienia prawa tylko dostosowuje je do możliwości systemu (takiego czy śmakiego) może łatwiej nie nowelizować ustawy? Unikamy całego zbędnego procesu legislacyjnego, konsultacji, wysilania się umysłowego 460 bogu ducha winnych ludzi których to obchodzi jak łysego grzebień. Zajmuje to również czas kolejnym 100 ludziom z izby refleksji dla których refleksja nad ustawą prawo geodezyjne nawet na najpłytszym poziomie jest awykonala. Przecież 90% ludu cały czas widzi geodetę w gumiakach na polu - jakiś chłop łazi, coś tam mierzy i mapki robi. Tu refleksja się kończy. I jeszcze podpis PAD. Po co jak w tym czasie można zrobić naprawdę wiele ciekawszych rzeczy choćby pogadać z żoną. A czy nie prościej byłoby gdyby załatwić sprawę zwykłym rozporządzeniem? Minister właściwy (oczywiście po przekonaniu przez właściwe osoby) wydaje rozporządzenie które ma jedno zdanie. "Z dniem ... wprowadza się obowiązek stosowania systemu ePODGiK na obszarze całego kraju" Załatwione.
 1 
 11 
odpowiedz zgłoś
weteran A badanie zgodności z konstytucją już było?
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
OZZG pisał do ministra o zniesienie opłat dla wykonawców jako równoważące przekazywanie wyników prac do PZGiK. Teraz piszą o tym, że prawo geodezyjne jest dopasowywane do programu Pana Waldka. Do trzech razy sztuka, co jeszcze?
 10 
 6 
odpowiedz zgłoś
Uwolnienie osnowy przyśpieszy proces budowlany w takim samym stopniu jak wpłynie: na wzrost przyrostu naturalnego, na zredukowanie emisji CO2, na zmniejszenie wycinki drzew w Amazonii, na wzrost bezpieczeństwa na drogach itd... ( wymieniać można w nieskończoność)...
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
Smród Coś mi tutaj nieżle śmierdzi.
 2 
 8 
odpowiedz zgłoś
CBA Skoro wszystko jest takie klarowne to niech ten wątek zbada CBA i będziemy wszyscy zadowoleni. Pan Waldemar oczyści się z zarzutów a środowisko otrzyma jasny raport w tej sprawie.
 1 
 14 
odpowiedz zgłoś
No dobrze to sobie popisaliśmy, a następny tak rozbudowany wątek będzie przy odpowiedzi ministra który stwierdzi ze po sprawdzeniu nie zgadza się z zarzutami. Oczywiście może okazać się ze minister się zmieni i odpowiedź zaskoczy, ale to raczej mało prawdopodobne.
 4 
odpowiedz zgłoś
Wilk. Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
A propos Waldkowych konsultacji. - Czy mogę panu nasrać na wycieraczkę? - Spadaj pajacu. Na następny dzień na wycieraczce jest #$%!!o. Gość biegnie do sąsiada i mówi: - Osrałeś mi gnoju wycieraczkę. A sąsiad na to: - Konsultacje były? Były.
 2 
 14 
odpowiedz zgłoś
Ness pajacu... a teraz merytorycznie o zarzutach z listu. Najlepiej w pakiecie w odpowiedziami na zarzuty do nowelizacji z konsultacji do niej.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
@ Argumenty użyte są kompletnie niedorzeczne dlatego nie będę ich komentował.OZZG należy uznać za organizację szkodliwą i zdelegalizować.
 15 
 7 
odpowiedz zgłoś
@geodeto przeciwny warcholstwu cytat "Równolegle, w całym kraju narasta oficjalna propaganda nazywająca uparcie protestującą ludność miasta ? chuliganami i wichrzycielami, organizowane są ?spontaniczne? wiece protestacyjne przeciw działaniom ?radomskich warchołów? - Radom 1976. Historia zatacza koło.
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
Waldek pomyśl co zrobiłeś źle że tak cię atakują. Przeczytaj sobie komentarze na tym forum jak zostałeś powołany. Porównaj z ostatnimi komentarzami. Pomyśl nie jesteś głupi, co zrobiłeś źle. Ciężko się żyje w atmosferze nienawiści. O to ci chodziło? To było twoimi celem? Ludzie cię szanowali. Życie ma się tylko jedno. Nie szkoda Ci?
 2 
 14 
odpowiedz zgłoś
Jasne a już w grudniu załoga GUGiKu wybierze się na dwudniowe pseudo-szkolenie do co najmniej 4 gwiazdkowego hotelu gdzie będzie mieszkała w hotelu 4 gwiazdkowym a dowiezie ich tam co najwyżej 6 letni autobus. Oczywiście wszystko pod auspicjami gościa który nie tak dawno pisał w listach otwartych pełne oburzenia zdania o szkoleniach dla urzędników w trzygwiazdkowych hotelach.
 1 
 9 
odpowiedz zgłoś
@ness Masz rację to 3 do 5 osób o usposobieniu warchołów, którzy wystawiają wszystkim geodetom złe świadectwo.
 23 
 7 
odpowiedz zgłoś
Tylko uwolnienie naszego zawodu poprawi sytuację w geodezji. Nic innego. Ten projekt od samego początku budził sprzeciw środowiska. Były listy otwarte prawie wszystkich organizacji. O tym że prawo dostosowuje się do niszowego programu mówiono od dawna. Nie jest to dziwne że akurat jedynie słuszny program to dzieło ggk? A może to dopiero wierzchołek góry lodowej. Tak coś czuję że inne sprawy też wyjdą na jaw.
 4 
 16 
odpowiedz zgłoś
Warcholstwem geodezja stoi OZZG dało tego dowód. Zarzuty są "przedszkolne", bo jak nazwać to, że opłaty ryczałtowe za nielimitowany dostęp do pzgk w ramach zgloszenia są "be", a płacenie za "kartki" i dobieranie zgłoszeniem uzupełniającym kolejnych "materiałów"? Po prostu GGK konsekwentnie krytycznie ocenił dotychczasowy, idiotyczny przepis. I jeszcze zarzut o utratę 2mln złotych przez starostwa... To w końcu czyje interesy reprezentują Ci ludzie z OZZG? Ja traktuję tę nowelizację, jako pierwszy krok do maksymalnego uproszczenia procedur. Tylko uwolnienie dostępu do danych uzdrowi nasz zawód. Tak to wszędzie i zawsze działa. Czy się to komuś podoba, czy nie. Nie dziwię się, że GGK przekonał ludzi do swoich, logicznych propozycji, notabene zastosowanych w swoim systemie. No bo z czym miał porównywać? Z Ewmapą, Geo-Info, Ewidem2007, Ergo? Nie twierdzę, że to złe systemy, ale one bezkrytycznie dostosowały się do "złego modelu" zdefiniowanego złymi przepisami. G-S pozostał przy swoim. I tyle.
 29 
 9 
odpowiedz zgłoś
A może ktoś obali zarzuty z listu? Hm?
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
W gugiku wszystkim kazał do siebie mówić Panie ministrze.
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
Dziękujemy i prosimy o więcej.
 4 
 14 
odpowiedz zgłoś
Po takim popisie To my geodeci już tym Państwu z OZZG dziękujemy.
 25 
 8 
odpowiedz zgłoś
Panie WI zawsze ma pan tyle do powiedzenia. Jakiś komentarz wytłumaczenie. Tak nic?
 2 
 17 
odpowiedz zgłoś
Do fan Ale oni chcą w tym liście aby geodeci płacili więcej, a nie mniej. Trzeba umieć czytać ze zrozumieniem.
 20 
 5 
odpowiedz zgłoś
Nie powinniśmy nic płacić. Tyle w temacie. Powiem krótko brawo OZZG. Świetna robota. To wszystko prawda co napisaliście. Brawo.
 6 
 21 
odpowiedz zgłoś
OZZG W tym liście wyraźnie chcą aby geodeci płacili więcej w PODGiK-ach. No niezły przedstawiciel zawodu nam się trafił.
 24 
 5 
odpowiedz zgłoś
Oooooo Pewną Pani z Chełma pomagała przy pisaniu tego listu ? A to ciekawe. Czyżby ścisła współpracą OZZG i PTG w celu dokonania GGK miała miejsce ? To już akrobacje wykonywane u tych drugich nie przeszkadzają tym pierwszym ? Niezła obłuda.
 26 
 2 
odpowiedz zgłoś
do TS7... herezja o czym piszesz... wyobrażasz sobie, że ustawa/rozporządzenie kreuje wymagania, które dla rejestru np. CEPIK, PESEL, NKW itd, z których wynika, że tylko jeden Wykonawca może taki rejestr budować? W geodezji nikomu to nie przeszkadza...gdzie są służby w tym Państwie? Oczywiście takie rzeczy się zdarzają przy nieuczciwych zamawiających w ramach zamówień publicznych, ale to chyba nie jest dobry kierunek
 1 
 15 
odpowiedz zgłoś
I jeszcze taka drobnostka Jak już OZZG korzysta z czyjejś pomocy to niech przynajmniej nie wyjawia kto to jest. Strona nr 10 - na górze NIP tak ucięty, że po paru minutach można go odtworzyć - wystarczy kilka kombinacji i wiadomo że należy do pewnej Pani z Chełma.
 23 
 3 
odpowiedz zgłoś
Do informatora nic nowego, on już w swoim mniemaniu jest Ministrem :)
 1 
 18 
odpowiedz zgłoś
161 komentarzy, strona 1 z 2
1 2 » »»wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS