|2019-06-11|
Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster
Nowelizacja Pgik: kar dla powiatów nie będzie
Po konsultacjach społecznych zdecydowano o usunięciu z projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego zapisu wprowadzającego kary dla starostw za zbyt długą weryfikację prac geodezyjnych.
Był to jeden z bardziej kontrowersyjnych zapisów tego projektu. Jak uzasadniają swoją decyzję autorzy ustawy, przychylono się do uwag, które wskazywały, że kary te będą nadmiernym obciążeniem dla powiatów, nawet jeśli miałyby być nakładane sporadycznie. W raporcie z konsultacji zastrzeżono jednak, że po upływie pełnego roku budżetowego zostanie przeprowadzona ocena, czy pozostawienie samych terminów weryfikacji faktycznie skróciło czas wykonania tej czynności.
Dodajmy, że same terminy weryfikacji nie zostały zmienione, choć niektóre organizacje zgłaszały takie postulaty. Jak tłumaczą autorzy projektu, średni termin weryfikacji wynosi 10 dni, zatem proponowane przepisy wydają się być adekwatne.
Sporo kontrowersji podczas konsultacji wzbudziło także wprowadzenie opłat ryczałtowych za materiały PZGiK dla wykonawców prac geodezyjnych. Postulowano przede wszystkim ich obniżenie, a także wprowadzenie dodatkowych kryteriów (obecnie to tylko powierzchnia opracowania). W tym zakresie w projekcie nie wprowadzono jednak żadnych zmian. Autorzy nowelizacji przypominają, że stawki te wyliczono tak, by nie uszczuplić przychodów powiatów.
Pozostałe ważne zmiany wprowadzone w projekcie nowelizacji:
- Doprecyzowano, że to wykonawca pracy geodezyjnej jest uprawniony złożyć na mapie do celów projektowych lub mapie będącej wynikiem geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej obiektów budowlanych oświadczenie o uzyskaniu protokołu weryfikacji z wynikiem pozytywnym (w pierwszym projekcie padł wyłącznie termin „geodeta”).
- Zmodyfikowano zapis regulujący sytuację, w której wykonawca przez 3 miesiące nie odnosi się do negatywnego protokołu weryfikacji. Według nowego brzmienia niedotrzymanie tego terminu będzie traktowane jako zaniechanie wykonywania tych prac. Ponowne podjęcie zaniechanych prac będzie wymagało dokonania nowego zgłoszenia. Zaproponowano również mechanizm przywrócenia uchybionego terminu w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
- Na wniosek inwestorów z branży telekomunikacyjnej zrezygnowano z obowiązku koordynacji przyłączy oraz koordynacji w pasach drogowych na obszarach wiejskich poza terenami istniejącej lub projektowanej zwartej zabudowy obszarów wiejskich.
- Wydłużono vacatio legis regulacji dotyczących zmian w przepisach ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planistycznych zacznie obowiązywać 6 miesięcy od dnia wejścia w życie aktu wykonawczego).
- Oprócz geometrii działek ewidencyjnych z EGiB bezpłatnie będą udostępniane również zbiory danych dotyczące budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju.
- Bezpłatnie dostępne będą również elektroniczne wersje map tyflologicznych (dla osób niewidomych i słabowidzących).
Podczas konsultacji Stowarzyszenie Kartografów Polskich oraz Polska Geodezja Komercyjna sprzeciwiały się zniesieniu obowiązku zgłaszania prac kartograficznych dotyczących aktualizacji bazy BDOT10k, co w praktyce oznacza, że czynności te będą mogły być realizowane siłami własnymi urzędów marszałkowskich. Autorzy nowelizacji nie przychylili się jednak do tego postulatu. Jak wyjaśniają, celem proponowanych regulacji jest wyłącznie odformalizowanie procedur.
W raporcie z konsultacji podkreślono również, że do projektu wpłynęło wiele uwag, których uwzględnienie wymagałoby przeprowadzenia dogłębnych zmian systemowych. Biorąc pod uwagę, że przedmiotowa nowelizacja skupia się na doprecyzowaniu i uporządkowaniu najbardziej palących kwestii, nie było możliwe ich uwzględnienie – twierdzą autorzy przepisów. „Ewentualne uwzględnienie postulatów środowiska geodezyjnego polegających na zupełnym zniesieniu obowiązku zgłaszania prac, odstąpienia od pobierania opłat za materiały geodezyjne udostępniane wykonawcom prac geodezyjnych, zmianach w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej, likwidacji procedury weryfikacji zbiorów danych przekazywanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego przez wykonawców czy wręcz likwidacji obowiązku przekazywania opracowanych danych do tego zasobu wymaga pogłębionej oceny skutków regulacji. Taka analiza jest niezbędna, w szczególności w kontekście wpływu powyższych postulatów na rejestry publiczne prowadzone przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, inne systemy teleinformatyczne, a w konsekwencji cały zasób informacyjny państwa i jego użytkowników. Takiej oceny wpływu proponowanych zmian nie zawierały stanowiska przesłane do projektodawcy” – czytamy w raporcie z konsultacji.
Projekt nowelizacji wraz z załącznikami
Jerzy Królikowski
|