Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-06-24 | GIS, Mapy, Teledetekcja

Jak pobrać darmową ortofotomapę z Geoportalu?

Dzięki zapisom Tarczy Antykryzysowej 4.0 od dziś (24 czerwca) z Geoportalu można już pobierać bez opłat aktualne i archiwalne ortofotomapy kraju.


Ilustracja: Jak pobrać darmową ortofotomapę z Geoportalu?

By ściągnąć interesujący nas arkusz, należy w Geoportalu Krajowym:

  • rozwinąć grupę warstw „Dane do pobrania”, a następnie „Ortofotomapa”,
  • wybrać, czy interesuje nas przeglądanie zasobu wg rozdzielczości zdjęć (przewidziano tu 3 kategorie) czy ich aktualności (4 kategorie),
  • przejść do odpowiednio dużej skali, aż pojawi się podział na arkusze,
  • kliknąć interesujący nas arkusz,
  • gdy pojawi się okno dialogowe, należy wybrać „WMS: Według rozdzielczości/aktualności”, a następnie kliknąć jeden z dostępnych dla danego obszaru arkuszy i przycisk „Pobierz plik danych dla tej sekcji”.

Pliki ortofotomapy dostępne są w formacie TIFF wraz z georeferencją.

Wyżej opisany sposób pobierania bazuje na usłudze WMS, której można używać również w programach GIS-owych obsługujących ten popularny standard. Nie wykluczone, że korzystając z tego serwisu, hobbyści czy firmy geoinformatyczne już wkrótce przygotują własne narzędzia, które jeszcze bardziej ułatwią pobieranie tych danych.

AKTUALIZACJA: Pobieranie ortofotomapy z PZGiK (a także innych uwolnionych danych GUGiK) znakomicie usprawnia bezpłatna wtyczka "Pobieracz danych GUGiK" przeznaczona dla otwartej aplikacji QGIS. Rozwiązanie przygotowała warszawska firma EnviroSolutions i można je ściągnąć z oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS. Korzystanie z tych zasobów ułatwia także Rgugik – darmowy pakiet do języka programowania R służący do przeszukiwania i automatycznego pobierania danych GUGiK. Szerzej opisaliśmy je TU.

Uwolniona nie tylko ortofotomapa

Przypomnijmy, że Tarza 4.0 uwolniła również rejestr podstawowej osnowy geodezyjnej – te dane również możemy już pobierać z Geoportalu, w podobny sposób jak ortofotomapę.

Ustawa zniosła ponadto opłaty za zbiory: rejestru osnów szczegółowych, działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii, a także budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych. Za dane te odpowiadają powiaty, zatem to do nich trzeba się zwracać o ich nieodpłatne udostępnienie. Należy mieć jednocześnie nadzieję, że poszczególne starostwa wdrożą narzędzia, które pozwolą na łatwe pobieranie tych zbiorów przez internet – czy to przez lokalny serwis mapowy, czy usługę WFS.

Dodajmy, że nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która wejdzie w życie 31 lipca, przewiduje pełne uwolnienie zarówno wyżej wymienionych rejestrów, jak i danych wysokościowych (w tym z lotniczego skanowania laserowego kraju) oraz BDOT10k.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Georeferencja Można orto pobrać z georeferencją w układzie 2000 ? Ewentualnie jak przetransformować georeferencje żeby podpiąć ja pod cada nie jako wms a jako raster ?
  
 4 
odp: Georeferencja Polecam gdalwarp, https://gdal.org/programs/gdalwarp.html
    3 
 7 
mapa pobiera się. To nie ta sama ortofotomapa co na geoportalu. Która jest aktualna ?
  
 5 
do tak pomarudzic... Będę robić gminy, powiaty, parafie, nadleśnictwa, parki, województwa, - jak wszyscy. Można wtedy dostarczyć dysk bo prawo pozwala.
  
 3 
jedzenie widelcem zupy cała ortofotomapa jest w usłudze WMTS i ewentualnie WMS. Skąd taki pomysł, żeby pobierać całą Polskę na dyskietkę? Analizy teledetekcyjne na zdjęciach RGB będziesz robić? :D
  
 2 
odp: jedzenie widelcem zupy Z przepisów ? Tam jest napisane że od sierpnia mogę dostać za darmo ortofotomapę a nie produkt ortofotomapopodobny już po kliknięciu 100 tysięcy linków żeby GGK mógł się podniecać jak to dużo ludzi na geoportal wchodzi. Tak są oporgramowania które wymagają danych najlepiej w dużych rozdzielczościach - nie martw jeszcze ze 20 lat i je poznasz.
    3 
 3 
Muszę Nie, no 72 DPI i kompresja Tiffa w JPEG. Szacun.
  
 4 
A co z licencją? Czy można nieodpłatnie wykorzystywać te dane do dowolnych celów?
    1 
 7 
Ma georeferencję, tylko jak mam klikać te 200 razy to chyba wystąpię do GUGiK o orto w całości. Trudno najwyżej poczekam te kilka miesięcy żeby przesłali skoro w GUGiKu tak kombinują żeby mieć większe statystyki kliknięć w geoportalu a nie żeby człowiekowi było łatwiej.
  
 3 
odp: Ma georeferencję, Ja bym pewnie odpytał wmsa po siatce, którą można pobrać z GUGiKu, potem przejechał regexem i zrobił sobie listę w excelu. Ale w sumie fajnie by było, jakby wrzucili dane siatki w gml albo shp.
  
odp: odp: Ma georeferencję, Ja bym chciał taką ortofotomapę jaką przyjęli do zasobu. Bez zmian, ponownego mozaikowania i dzielenia, zmieniania, kompresowania i innych kombinacji. Bo taką postać ortofotomapy mają obowiązek udostępniać. I tak też chcą przepisy.
    1 
 6 
niestety nie ma georeferencji
    1 
odp: niestety Adminowi pobrany plik wskoczył w QGIS tam, gdzie trzeba :) https://ibb.co/KsJDT49
  
 2 
odp: niestety To jest geotiff, arcgis też normalnie otwiera.
  
 1 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Stanisław Kluźniak przez 28 lat kierował warszawskim Technikum Geodezyjnym?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Maria Dobrzycka
Dr hab. Maria Dobrzycka była emerytowaną profesor Instytutu Geodezji i Kartografii, wieloletnią kierowniczką Obserwatorium Astronomiczno-Geodezyjnego IGiK, a następnie Zakładu Astronomii Geodezyjnej i Geodezji Satelitarnej w IGiK. Była osobą bez...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1951
Sejm uchwalił nowy zapis Konstytucji (tzw. konstytucja lipcowa): Rzeczpospolita Polska stała się odtąd Polską Rzeczpospolitą Ludową (PRL); władza w nowym kraju należała do "ludu pracującego miast i wsi", a gospodarka bazowała na "uspołecznionych...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama