wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-24| GIS, Mapy, Teledetekcja

Jak pobrać darmową ortofotomapę z Geoportalu?

Dzięki zapisom Tarczy Antykryzysowej 4.0 od dziś (24 czerwca) z Geoportalu można już pobierać bez opłat aktualne i archiwalne ortofotomapy kraju.


Jak pobrać darmową ortofotomapę z Geoportalu?

By ściągnąć interesujący nas arkusz, należy w Geoportalu Krajowym:

 • rozwinąć grupę warstw „Dane do pobrania”, a następnie „Ortofotomapa”,
 • wybrać, czy interesuje nas przeglądanie zasobu wg rozdzielczości zdjęć (przewidziano tu 3 kategorie) czy ich aktualności (4 kategorie),
 • przejść do odpowiednio dużej skali, aż pojawi się podział na arkusze,
 • kliknąć interesujący nas arkusz,
 • gdy pojawi się okno dialogowe, wybrać „WMS: Według rozdzielczości/aktualności”, a następnie kliknąć jeden z dostępnych dla danego obszaru arkuszy i przycisk „Pobierz plik danych dla tej sekcji”.

Pliki ortofotomapy dostępne są w formacie TIFF wraz z georeferencją.

Wyżej opisany sposób pobierania bazuje na usłudze WMS, której można używać również w programach GIS-owych obsługujących ten popularny standard. Nie wykluczone, że korzystając z tego serwisu, hobbyści czy firmy geoinformatyczne już wkrótce przygotują własne narzędzia, które jeszcze bardziej ułatwią pobieranie tych danych.

Uwolniona nie tylko ortofotomapa

Przypomnijmy, że Tarza 4.0 uwolniła również rejestr podstawowej osnowy geodezyjnej – te dane również możemy już pobierać z Geoportalu, w podobny sposób jak ortofotomapę.

Ustawa zniosła ponadto opłaty za zbiory: rejestru osnów szczegółowych, działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii, a także budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych. Za dane te odpowiadają powiaty, zatem to do nich trzeba się zwracać o ich nieodpłatne udostępnienie. Należy mieć jednocześnie nadzieję, że poszczególne starostwa wdrożą narzędzia, które pozwolą na łatwe pobieranie tych zbiorów przez internet – czy to przez lokalny serwis mapowy, czy usługę WFS.

Dodajmy, że nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która wejdzie w życie 31 lipca, przewiduje pełne uwolnienie zarówno wyżej wymienionych rejestrów, jak i danych wysokościowych (w tym z lotniczego skanowania laserowego kraju) oraz BDOT10k.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Georeferencja Można orto pobrać z georeferencją w układzie 2000 ? Ewentualnie jak przetransformować georeferencje żeby podpiąć ja pod cada nie jako wms a jako raster ?
odpowiedz zgłoś
odp: Georeferencja Polecam gdalwarp, https://gdal.org/programs/gdalwarp.html
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
mapa pobiera się. To nie ta sama ortofotomapa co na geoportalu. Która jest aktualna ?
 5 
odpowiedz zgłoś
do tak pomarudzic... Będę robić gminy, powiaty, parafie, nadleśnictwa, parki, województwa, - jak wszyscy. Można wtedy dostarczyć dysk bo prawo pozwala.
 3 
odpowiedz zgłoś
jedzenie widelcem zupy cała ortofotomapa jest w usłudze WMTS i ewentualnie WMS. Skąd taki pomysł, żeby pobierać całą Polskę na dyskietkę? Analizy teledetekcyjne na zdjęciach RGB będziesz robić? :D
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: jedzenie widelcem zupy Z przepisów ? Tam jest napisane że od sierpnia mogę dostać za darmo ortofotomapę a nie produkt ortofotomapopodobny już po kliknięciu 100 tysięcy linków żeby GGK mógł się podniecać jak to dużo ludzi na geoportal wchodzi. Tak są oporgramowania które wymagają danych najlepiej w dużych rozdzielczościach - nie martw jeszcze ze 20 lat i je poznasz.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Muszę Nie, no 72 DPI i kompresja Tiffa w JPEG. Szacun.
 3 
odpowiedz zgłoś
A co z licencją? Czy można nieodpłatnie wykorzystywać te dane do dowolnych celów?
 3 
odpowiedz zgłoś
Ma georeferencję, tylko jak mam klikać te 200 razy to chyba wystąpię do GUGiK o orto w całości. Trudno najwyżej poczekam te kilka miesięcy żeby przesłali skoro w GUGiKu tak kombinują żeby mieć większe statystyki kliknięć w geoportalu a nie żeby człowiekowi było łatwiej.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: Ma georeferencję, Ja bym pewnie odpytał wmsa po siatce, którą można pobrać z GUGiKu, potem przejechał regexem i zrobił sobie listę w excelu. Ale w sumie fajnie by było, jakby wrzucili dane siatki w gml albo shp.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Ma georeferencję, Ja bym chciał taką ortofotomapę jaką przyjęli do zasobu. Bez zmian, ponownego mozaikowania i dzielenia, zmieniania, kompresowania i innych kombinacji. Bo taką postać ortofotomapy mają obowiązek udostępniać. I tak też chcą przepisy.
 1 
 6 
zgłoś
niestety nie ma georeferencji
odpowiedz zgłoś
odp: niestety Adminowi pobrany plik wskoczył w QGIS tam, gdzie trzeba :) https://ibb.co/KsJDT49
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: niestety To jest geotiff, arcgis też normalnie otwiera.
odpowiedz zgłoś
8 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS