Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-06-24| GIS, Mapy, Teledetekcja

Jak pobrać darmową ortofotomapę z Geoportalu?

Dzięki zapisom Tarczy Antykryzysowej 4.0 od dziś (24 czerwca) z Geoportalu można już pobierać bez opłat aktualne i archiwalne ortofotomapy kraju.


Jak pobrać darmową ortofotomapę z Geoportalu?

By ściągnąć interesujący nas arkusz, należy w Geoportalu Krajowym:

  • rozwinąć grupę warstw „Dane do pobrania”, a następnie „Ortofotomapa”,
  • wybrać, czy interesuje nas przeglądanie zasobu wg rozdzielczości zdjęć (przewidziano tu 3 kategorie) czy ich aktualności (4 kategorie),
  • przejść do odpowiednio dużej skali, aż pojawi się podział na arkusze,
  • kliknąć interesujący nas arkusz,
  • gdy pojawi się okno dialogowe, należy wybrać „WMS: Według rozdzielczości/aktualności”, a następnie kliknąć jeden z dostępnych dla danego obszaru arkuszy i przycisk „Pobierz plik danych dla tej sekcji”.

Pliki ortofotomapy dostępne są w formacie TIFF wraz z georeferencją.

Wyżej opisany sposób pobierania bazuje na usłudze WMS, której można używać również w programach GIS-owych obsługujących ten popularny standard. Nie wykluczone, że korzystając z tego serwisu, hobbyści czy firmy geoinformatyczne już wkrótce przygotują własne narzędzia, które jeszcze bardziej ułatwią pobieranie tych danych.

AKTUALIZACJA: Pobieranie ortofotomapy z PZGiK (a także innych uwolnionych danych GUGiK) znakomicie usprawnia bezpłatna wtyczka "Pobieracz danych GUGiK" przeznaczona dla otwartej aplikacji QGIS. Rozwiązanie przygotowała warszawska firma EnviroSolutions i można je ściągnąć z oficjalnego repozytorium wtyczek QGIS. Korzystanie z tych zasobów ułatwia także Rgugik – darmowy pakiet do języka programowania R służący do przeszukiwania i automatycznego pobierania danych GUGiK. Szerzej opisaliśmy je TU.

Uwolniona nie tylko ortofotomapa

Przypomnijmy, że Tarza 4.0 uwolniła również rejestr podstawowej osnowy geodezyjnej – te dane również możemy już pobierać z Geoportalu, w podobny sposób jak ortofotomapę.

Ustawa zniosła ponadto opłaty za zbiory: rejestru osnów szczegółowych, działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii, a także budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych. Za dane te odpowiadają powiaty, zatem to do nich trzeba się zwracać o ich nieodpłatne udostępnienie. Należy mieć jednocześnie nadzieję, że poszczególne starostwa wdrożą narzędzia, które pozwolą na łatwe pobieranie tych zbiorów przez internet – czy to przez lokalny serwis mapowy, czy usługę WFS.

Dodajmy, że nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która wejdzie w życie 31 lipca, przewiduje pełne uwolnienie zarówno wyżej wymienionych rejestrów, jak i danych wysokościowych (w tym z lotniczego skanowania laserowego kraju) oraz BDOT10k.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS