wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-25| GIS, Mapy, Teledetekcja

Pobieranie otwartych danych GUGiK w języku R [poradnik]

Rgugik to kolejne rozwiązanie, które ułatwia pobieranie danych przestrzennych uwolnionych przez niedawną nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Narzędzie to jest darmowym pakietem do języka programowania R służącym do przeszukiwania i automatycznego pobierania danych z zasobów GUGiK.


Pobieranie otwartych danych GUGiK w języku R [poradnik] <br />
Znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji (rezerwat przyrody Krajkowo)
Znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji (rezerwat przyrody Krajkowo)
Pobieranie otwartych danych GUGiK w języku R [poradnik] <br />
Wysokość obiektów (rezerwat przyrody Krajkowo)
Wysokość obiektów (rezerwat przyrody Krajkowo)

R, tuż obok Pythona, jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania używanych do analizy danych. Dzięki swojej prostocie, automatyzacji oraz ogromnemu wsparciu przez jego społeczność znalazł szczególne zastosowanie w takich dziedzinach jak: ekologia, leśnictwo, hydrologia czy teledetekcja. Jest również używany w profesjonalnych zastosowaniach przez takie firmy jak Microsoft, Facebook, Twitter czy Google. R jest całkowicie darmowy i dostępny na systemach Windows, Linuks oraz Mac OS.

W związku z niedawnym otwarciem zasobów GUGiK pojawiło się zapotrzebowanie na narzędzia do automatyzacji procesu wyszukiwania i pobierania danych. Takim rozwiązaniem jest prezentowany darmowy pakiet do R – rgugik. Umożliwia on pozyskanie: ortofotomapy, danych wysokościowych (NMT, NMPT, chmury punktów), modeli 3D budynków w standardzie LoD 1 i LoD 2, geometrii działek oraz przestrzennych baz danych. Oprócz tego możliwe jest wykorzystanie usługi geokodowania nazw.

Twórcy tego rozwiązania napisali krótki poradnik, jak pobrać R, przygotować środowisko pracy, ściągnąć ortofotomapę i cyfrowe modele wysokościowe z zasobów GUGiK oraz dwie praktyczne analizy z wykorzystaniem tych danych, tj. obliczanie wskaźnika NDVI i wysokości obiektów dla rezerwatu przyrody Krajkowo.

Strona projektu: https://kadyb.github.io/rgugik

Repozytorium GitHub (kod jest otwarty): https://github.com/kadyb/rgugik

Krzysztof Dyba


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS