Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-25| GIS, Mapy, Teledetekcja

Pobieranie otwartych danych GUGiK w języku R [poradnik]

Rgugik to kolejne rozwiązanie, które ułatwia pobieranie danych przestrzennych uwolnionych przez niedawną nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Narzędzie to jest darmowym pakietem do języka programowania R służącym do przeszukiwania i automatycznego pobierania danych z zasobów GUGiK.


Pobieranie otwartych danych GUGiK w języku R [poradnik] <br />
Znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji (rezerwat przyrody Krajkowo)
Znormalizowany różnicowy wskaźnik wegetacji (rezerwat przyrody Krajkowo)
Pobieranie otwartych danych GUGiK w języku R [poradnik] <br />
Wysokość obiektów (rezerwat przyrody Krajkowo)
Wysokość obiektów (rezerwat przyrody Krajkowo)

R, tuż obok Pythona, jest jednym z najbardziej popularnych języków programowania używanych do analizy danych. Dzięki swojej prostocie, automatyzacji oraz ogromnemu wsparciu przez jego społeczność znalazł szczególne zastosowanie w takich dziedzinach jak: ekologia, leśnictwo, hydrologia czy teledetekcja. Jest również używany w profesjonalnych zastosowaniach przez takie firmy jak Microsoft, Facebook, Twitter czy Google. R jest całkowicie darmowy i dostępny na systemach Windows, Linuks oraz Mac OS.

W związku z niedawnym otwarciem zasobów GUGiK pojawiło się zapotrzebowanie na narzędzia do automatyzacji procesu wyszukiwania i pobierania danych. Takim rozwiązaniem jest prezentowany darmowy pakiet do R – rgugik. Umożliwia on pozyskanie: ortofotomapy, danych wysokościowych (NMT, NMPT, chmury punktów), modeli 3D budynków w standardzie LoD 1 i LoD 2, geometrii działek oraz przestrzennych baz danych. Oprócz tego możliwe jest wykorzystanie usługi geokodowania nazw.

Twórcy tego rozwiązania napisali krótki poradnik, jak pobrać R, przygotować środowisko pracy, ściągnąć ortofotomapę i cyfrowe modele wysokościowe z zasobów GUGiK oraz dwie praktyczne analizy z wykorzystaniem tych danych, tj. obliczanie wskaźnika NDVI i wysokości obiektów dla rezerwatu przyrody Krajkowo.

Strona projektu: https://kadyb.github.io/rgugik

Repozytorium GitHub (kod jest otwarty): https://github.com/kadyb/rgugik

Krzysztof Dyba


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS