Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-08-19 | GIS, Mapy, Software

Kolejne dane uwolnione. Jak je pobrać z FME?

Choć od 31 lipca dane BDOT10k, NMT, NMPT i ALS są dostępne za darmo na Geoportalu, ich pobieranie może okazać się czasochłonne i kłopotliwe. Jak problem ten rozwiązuje oprogramowanie FME, wyjaśniają specjaliści z firmy Globema.


Ilustracja: Kolejne dane uwolnione. Jak je pobrać z FME?

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule, w związku ze zmianami w Prawie geodezyjnym i kartograficznym Główny Urząd Geodezji i Kartografii został zobligowany do uwolnienia części danych z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Dostęp do nich to ułatwienie i spora oszczędność dla wielu instytucji i firm: głównie z branży geodezyjnej i geoinformatycznej. Kontynuujemy zatem cykl o wykorzystaniu FME do pobierania uwalnianych danych – dziś przedstawimy rozwiązanie, które pozwoli na pobranie danych bezpośrednio z BDOT10k oraz NMT i NMPT.

Jakie dane uwolniono?

Na „pierwszy ogień” poszły ortofotomapy. Pod koniec lipca udostępniono:

  • dane z Bazy Danych Obiektów Topograficznych (BDOT10k),
  • numeryczne modele terenu (NMT) oraz numeryczne modele pokrycia terenu (NMPT),
  • chmury punktów z lotniczego skanowania laserowego

Wszystkie te dane dostępne są na Geoportalu. Niestety, w niektórych przypadkach pobranie danych dla większego obszaru wymaga sporej liczby kliknięć lub pobierania pojedynczych arkuszy. Bywa to uciążliwe i czasochłonne.

FME idealnym narzędziem do pobierania uwalnianych danych

Po uwolnieniu przez GUGIK ortofotomap dla całego terytorium kraju, stworzyliśmy w FME skrypty, które umożliwiają pobieranie tych danych bezpośrednio z Geoportalu. Dzięki nim, bazując na API serwisu, można m.in. pobrać dowolną liczbę arkuszy ortofotomap dla wybranego i zdefiniowanego obszaru. O szczegółach tego rozwiązania możecie przeczytać w naszym poprzednim case study. Skrypt do pobrania znajduje się tutaj.

Jak wykorzystać FME do pobierania uwalnianych danych? Oto nasz pomysł na pobranie danych bezpośrednio z BDOT10k oraz NMT i NMPT.

BDOT10k z pomocą FME – to proste!

Struktura zapytania z bazy obiektów topograficznych bazuje na jednostkach podziału terytorialnego – powiatach. Dane dla każdego z powiatów przygotowane są w oddzielnej paczce. Warto wspomnieć, że wybór danego powiatu nie opiera się na jego nazwie, ale na kodzie TERYT – każdy z powiatów ma unikatowy kod. Przykładowe zapytanie, które umożliwi pobranie danych, wygląda następująco:

https://integracja.gugik.gov.pl/PRG/pobierz.php?bdot10k&teryt=1405

Łatwo zauważyć, że jedyną zmienną w zapytaniu będzie wspomniany numer TERYT. Na szczęście nie musisz pamiętać 380 kodów dla każdego powiatu lub miast na prawach powiatu. Pełna lista znajduje się na stronie Bazy Teryt, skąd można pobrać plik CSV z kompletem wszystkich kodów – pomocny w automatycznym tworzeniu parametrów, bez konieczności ręcznego wpisywania danych.

Struktura CSV z numerami TERYT podzielona jest na 4 kolumny. W naszym skrypcie korzystać będziemy z kolumn „WOJ.” oraz „POW”. Dla wartości 1-9, w obu kolumnach, należy dodać “0”, aby połączony numer był czterocyfrowy. Tak połączone dane możemy dodać do nowej komórki, tym samym tworząc dokładną wartość kodu TERYT dla każdego powiatu. W skrypcie dane zostały zaimportowane jako parametry „Choice with Alias”. Na dalszym etapie zmienną wystarczy dodać do odpowiedniego zapytania z użyciem HTTPCallera. Skrypt pozwala pobrać dane dla dowolnej liczby powiatów.

Dane ściągnięte! Teraz wystarczy odpowiednio je pogrupować według klasyfikacji BDOT10k. Skrypt ma możliwość automatycznego wyświetlenia tylko interesujących nas klas, jak również pełnej klasyfikacji obiektów. Konfiguracja jest dowolna - sami decydujemy, z jakich danych chcemy skorzystać. Przy użyciu opcji „WSZYSTKIE OBIEKTY” nie należy zaznaczać innych. W przeciwnym wypadku dane się zduplikują.

Końcowy fragment skryptu – czyli „serce” selekcji danych BDOT10k do poziomu 1.

Czas na analizę danych z BDOT10k dla dowolnego obszaru kraju. Poza możliwością szybkiej i automatycznej selekcji, FME pozwala również na dalsze prace z tego typu danymi (ale to już historia na następny artykuł).

Skrypt można pobrać stąd.

NMT i NMPT – ilościowe pobieranie za pomocą FME

Repozytorium danych NMT oraz NMPT na Geoportalu wystawione jest w podobny sposób jak dane dotyczące ortofotomap. Powierzchnia całego kraju została podzielona względem siatki podziału na arkusze w skali 1:5000. Każdy arkusz ma odnośnik URL do ściągnięcia danych wraz z opisem technicznym. URL ma stały początek, a reszta zapytania zależy od godła np.:

https://opendata.geoportal.gov.pl/NumDaneWys/NMT/3960/3960_143308_N-34-127-D-c-2-3.asc

Najpierw będziemy imitować selekcję poszczególnych sekcji NMT oraz NMPT w Geoportalu, a później wykorzystamy pozyskany link URL.

Do dyspozycji mamy dwa formaty pobrania danych:

  • ARC/INFO ASCII GRID
  • ASCII XYZ GRID

Oba formaty są wspierane przez FME – będziemy zatem dalej je przetwarzać za pomocą FME.

Wróćmy jednak do pobierania danych – linkowany powyżej skrypt ma możliwość wyboru danych w podziale na gminy, które wystarczy wybrać z listy. Dane zamieszczone są w postaci cache’ów, pobranych z oficjalnych danych GUGIK-u. Oczywiście pozostawiliśmy wybór własnego BOX-a dowolnego obszaru, ale wydaje nam się, że słownik umożliwi wybór każdego obszaru Polski.

Następnie wybierane są arkusze, które mają imitować zapytanie do Geoportalu. W dalszej części odbywa się już standardowe pobranie danych w postaci linku URL, opisu technicznego oraz zapisu danych.

Na koniec skrypt automatycznie zaczytuje dane w formacie ARCINFO ASCII GRID z możliwością wykonywania dalszych analiz.

Otwarte dane z Geoportalu – co dalej?

Z pewnością Geoportal wkrótce udostępni kolejne porcje otwartych danych – niecierpliwie na nie czekamy i po raz kolejny chętnie pokażemy, jakim wsparciem może być FME. A może także masz pomysł na wykorzystanie FME do pracy z otwartymi danymi?

Źródło: Globema


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nic nie "uwolniono". Globema i podobne twory zakłamują rzeczywistość. Materiały z zasobu gik już od dawien dawna były powszechnie dostępne ("uwolnione"). Ostatnia nowelizacja PGiK spowodowała jedynie, że za te materiały nie są pobierane opłaty, a także nie jest wydawana licencja, co wg mnie w niektórych sytuacjach będzie stanowiło problem.
    8 
 3 
Jakby GUGik nie utrudniał ludziom życia to nie trzeba by go było ułatwiać.
    4 
 7 
Super! Bardzo ciekawe rozwiązanie! Brawo Globema za podzielenie się rozwiązaniem i skryptami :)
    1 
 8 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w latach 1919-37 pracami scaleniowymi objęto łącznie 768,7 tys. gospodarstw rolnych?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin German (XVII wiek)
W 1620 r. żupnik Adam Górski sprowadził do Polski geometrę szwedzkiego pochodzenia w celu wykonania pomiarów i sporządzenia planów kopalni soli w Wieliczce. Efektem pracy Marcina Germana były plany trzech poziomów kopalni...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1827
W Poznaniu wydano "Atlas statystyczny Polski i krajów okolicznych" Ludwika Platera. Na sześciu mapach pokazano m.in. przemysł, szkolnictwo, drukarnie, wyznania i demografię.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2