|2020-07-30|
Geodezja, Prawo
Jak wyglądają nowe wzory formularzy geodezyjnych?
W Dzienniku Ustaw (poz. 1316) opublikowano rozporządzenie ministra rozwoju z 27 lipca w sprawie wzorów zgłoszenia prac geodezyjnych, zawiadomienia o przekazaniu wyników zgłoszonych prac oraz protokołu weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych.
Akt ten zastępuje rozporządzenie ws. formularzy dotyczących zgłaszania prac geodezyjnych i prac kartograficznych, zawiadomienia o wykonaniu tych prac oraz przekazywania ich wyników do PZGiK, które obowiązuje od 2014 r. Przygotowanie nowego rozporządzenia jest związane z nowelizacją Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która zacznie obowiązywać 31 lipca br. Tego samego dnia w życie wchodzi również przedmiotowe rozporządzenie.
Co zmieni się w formularzach? W zgłoszeniu pracy geodezyjnej zmieniono rubryki, w których wykonawca ma określić położenie obszaru zgłoszenia – jego powierzchnia posłuży teraz do wyliczenia opłaty ryczałtowej za materiały PZGiK. W projekcie przewidziano 4 możliwości określenia tego obszaru, tj. poprzez:
- jednostki podziału terytorialnego kraju lub podziału dla celów EGiB,
- godło mapy,
- współrzędne punktów wielokąta (poligonu),
- zakres określony w załączniku.
W formularzu pojawiła się również rubryka „Szerokość bufora (określona w metrach), powiększającego określony obszar zgłoszenia”. O ile powyższe pola wypełnia wykonawca pracy geodezyjnej, o tyle powierzchnia obszaru zgłoszenia wyliczana ma być przez adresata zgłoszenia – wynika z projektu.
Zgodnie z nowelizacją Pgik jedna praca geodezyjna będzie mogła obejmować tylko jeden cel – ich katalog (wymieniono 9 celów) prezentuje się następująco:
- sporządzenie mapy do celów projektowych,
- geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych,
- wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów granicznych lub ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych,
- sporządzenie mapy z projektem podziału nieruchomości,
- sporządzenie projektu scalenia i podziału nieruchomości,
- sporządzenie innej mapy do celów prawnych,
- sporządzenie projektu scalenia lub wymiany gruntów,
- sporządzenie dokumentacji geodezyjnej na potrzeby rozgraniczenia nieruchomości,
- wykonanie innych czynności niż wymienione powyżej lub dokumentacji geodezyjnej w postaci map, rejestrów lub wykazów, których wykonanie może skutkować zmianą w bazach danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, 3, 10 lub 12 ustawy, z wyjątkiem prac wykonywanych na zamówienie organu SGiK.
W dokumencie pojawiły się także pola „Termin rozpoczęcia zgłaszanych prac geodezyjnych” oraz „Przewidywany termin przekazania zbiorów danych lub dokumentów do organu SGiK”. Przypomnijmy, że zgodnie z nowelizacją Pgik ten drugi termin nie może być dłuższy niż rok od rozpoczęcia pracy. Jeśli wykonawca nie przekaże do tego czasu wyników swojej pracy bądź nie przedłuży terminu jej wykonania, jest ona automatycznie uznawana za zaniechaną.
Nowością w formularzu jest adnotacja, w której wskazano prawo geodety do: wstępu na grunt, dokonywania przecinek czy umieszczania znaków geodezyjnych.
W związku z wprowadzeniem ryczałtów z formularza znikło pole „Lista zbiorów danych lub innych materiałów zasobu, które w ocenie wykonawcy prac geodezyjnych są potrzebne do wykonania zgłaszanych prac geodezyjnych”.
Projekt rozporządzenia określa także wzór zgłoszenia uzupełniającego. Zgodnie z nowelizacją Pgik zgłoszenie takie pozwala:
- zwiększyć obszar objęty zgłoszeniem o obszar bezpośrednio do niego przyległy,
- wydłużyć przewidywany termin przekazania wyników pracy,
- zmienić kierownika pracy,
- zgłosić dodatkowy cel niezbędny do realizacji celu zasadniczego (do wyboru są dwie opcje: • wznowienie znaków granicznych lub wyznaczenie punktów granicznych oraz • ustalenie przebiegu granic działek ewidencyjnych).
Jako że nowelizacja Pgik znosi obowiązek zgłaszania prac kartograficznych, projekt rozporządzenia nie obejmuje już formularza w tej sprawie.
Drugi wzór to „Zawiadomienie o przekazaniu wyników zgłoszonych prac geodezyjnych” – tu główną zmianą jest usunięcie z tytułu „lub prac kartograficznych”.
Trzeci wzór to „Protokół weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych”. Tak jak dotychczas weryfikator wpisze tu rezultat weryfikacji przekazanych wyników w zakresie • zgodności z obowiązującymi przepisami prawa oraz • kompletności. Nowością wprowadzoną w nowelizacji Pgik jest natomiast kontrola również w zakresie „spójności przekazywanych zbiorów danych z prowadzonymi przez ten organ bazami danych”. Do wzoru wprowadzono zatem stosowną rubrykę.
JK
|