wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-26| GIS, Mapy

GUGiK udostępnia próbkę danych BDOT10k

Nim 31 lipca dane BDOT10k zostaną całkowicie uwolnione, ich wykorzystanie można przetestować dzięki próbkom opublikowanym właśnie na Geoportal.gov.pl.


GUGiK udostępnia próbkę danych BDOT10k <br />
Próbka danych w QGIS
Próbka danych w QGIS
GUGiK udostępnia próbkę danych BDOT10k <br />
Warstwa pobierania próbki z Geoportal.gov.pl
Warstwa pobierania próbki z Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która zacznie obowiązywać z końcem lipca br., przewiduje bezpłatny dostęp nie tylko do BDOT10k, ale także do: danych wysokościowych, rejestru osnów, ortofotomapy oraz wybranych danych ewidencji gruntów i budynków. Spośród tych wszystkich rejestrów baza BDOT10k jest niewątpliwie najbardziej złożona. Publikacja jej próbek może zatem pomóc zawczasu przygotować się do szerszego wykorzystania tych bogatych zasobów.

Próbkę BDOT10k można ściągnąć dzięki nowej warstwie udostępnionej Geoportal.gov.pl w grupie „Dane do pobrania”. Zawiera ona spakowane kilkadziesiąt plików w formacie GML, z których każdy stanowi odrębną warstwę. W rozszyfrowaniu skrótów użytych w nazwach plików pomoże załącznik nr 2 do rozporządzenia ws. BDOT10k.

Obecnie dla każdego powiatu udostępniono jednakowy zestaw danych o charakterze testowym (pokrywa fragment centrum Warszawy). Jak tylko nowelizacja wejdzie w życie, będzie to produkcyjna usługa służąca do pobierania właściwych danych BDOT10k w paczkach podzielonych na powiaty. Udostępniona warstwa bazuje na usłudze WMS, co pozwala wykorzystać usługę także w innych serwisach internetowych i aplikacjach desktopowych. Adres serwisu to: https://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/PobieranieBDOT10k.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
W przeciwieństwie do Ciebie czytam przepisy a one mówią że mapy topograficzne szanowny panie to możesz kupić bo tak mówi prawo geodezyjne, tak to zmienione również. Jest więc darmo baza a nie mapy. Interweniuj u posłów oni to uchwalili. :):)
 3 
odpowiedz zgłoś
Otwierałem już nie raz i była kicha Obrońców BDOT10K w wersji "dla znajomych" jest jak widać sporo. Informuję, że już wiele razy otwierałem takie dane pozyskane z WODGiK Q-GIS i za każdym razem była kicha i żebranie o biblioteki. Autorzy takich bibliotek zachowują się wówczas jak panowie świata całego. Przykładowo dane EGiB w GML otwieram np. w programie GML Rejestr Gruntów OPGK Gdańsk, szybko, sprawnie i za darmo (!), a dodatkowo z bardzo przydatnymi, praktycznymi opcjami (np. porównanie pól powierzchni). BDOT10k w GML nie da się obronić. To dane tylko dla "znajomych króliczka", choć tworzone są za pieniądze zwykłych obywateli, w tym moje. Dlatego nie zgadzam się stanowczo na ich "elitarność". Będę interweniował u posłów.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
A czym otwierasz bdot500 ? Albo formaty map, giv, kcd, gml ? Żebrzesz o biblioteki ? Uprawiasz partyzantkę ? Dane BDOT10k możesz otworzyć darmowym Qgisem. Możesz użyć dostępnych symbolik tylko trzeba wystukać paluszkami na klawiaturze symbolika bdot10k w google. Ale to jest BAZA. A z mapą jest tak jak z geodezją chcesz mapę to zatrudnij sobie kartografa dane będzie miał więc zrobi ci MAPĘ.
 14 
odpowiedz zgłoś
Proste pytanie, w czym to otworzyć, aby wyglądało? W czym to otworzyć (Q-GIS odpada), aby wyglądało tak, jak tradycyjna mapa Topograficzna 1:10 000. Cz znów trzeba uprawiać "partyzantkę" i szukać lub żebrać o biblioteki. Znów powstała baza tylko dla przyjaciół króliczka. Trzymać tak dalej, a kartografia będzie dalej spychana na margines geodezji.
 4 
odpowiedz zgłoś
Skup się, dane są z błędami. To nie jest próbka bo nie mają wiele wspólnego z tymi które wychodzą z KSZBDOT. Próbka służy do próbowania skoro forma jest inna niż oryginału to po co takie próbki ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
brawo dobrze im dowalił, pjona!
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Każde dane BDOT10k powinny być udostępniane wraz ze schematem, który jest wywoływany w nagłówkach plików GML. Dane, które może udostępniać GUGiK to te z przestrzenią nazw PL.PZGiK.202 (zintegrowana kopia bazy danych obiektów topograficznych). Słabe te próbki skoro schemat wymaga geometrii prostych, a ktoś tu załadował multisurface i pliki nie walidują sie ze schematem. Wiązania zewnętrzne między obiektami pozrywane dla lotniska, portu, skdr_l i skjz_l - 170 sztuk. Gratuluje i życzę dalszych sukcesów w próbkowaniu.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
Do GUGiK czy jest już pomysł na techniczną metodę udostępniania danych z początkiem sierpnia?
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS