Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-05-26| GIS, Mapy

GUGiK udostępnia próbkę danych BDOT10k

Nim 31 lipca dane BDOT10k zostaną całkowicie uwolnione, ich wykorzystanie można przetestować dzięki próbkom opublikowanym właśnie na Geoportal.gov.pl.


GUGiK udostępnia próbkę danych BDOT10k <br />
Próbka danych w QGIS
Próbka danych w QGIS
GUGiK udostępnia próbkę danych BDOT10k <br />
Warstwa pobierania próbki z Geoportal.gov.pl
Warstwa pobierania próbki z Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która zacznie obowiązywać z końcem lipca br., przewiduje bezpłatny dostęp nie tylko do BDOT10k, ale także do: danych wysokościowych, rejestru osnów, ortofotomapy oraz wybranych danych ewidencji gruntów i budynków. Spośród tych wszystkich rejestrów baza BDOT10k jest niewątpliwie najbardziej złożona. Publikacja jej próbek może zatem pomóc zawczasu przygotować się do szerszego wykorzystania tych bogatych zasobów.

Próbkę BDOT10k można ściągnąć dzięki nowej warstwie udostępnionej Geoportal.gov.pl w grupie „Dane do pobrania”. Zawiera ona spakowane kilkadziesiąt plików w formacie GML, z których każdy stanowi odrębną warstwę. W rozszyfrowaniu skrótów użytych w nazwach plików pomoże załącznik nr 2 do rozporządzenia ws. BDOT10k.

Obecnie dla każdego powiatu udostępniono jednakowy zestaw danych o charakterze testowym (pokrywa fragment centrum Warszawy). Jak tylko nowelizacja wejdzie w życie, będzie to produkcyjna usługa służąca do pobierania właściwych danych BDOT10k w paczkach podzielonych na powiaty. Udostępniona warstwa bazuje na usłudze WMS, co pozwala wykorzystać usługę także w innych serwisach internetowych i aplikacjach desktopowych. Adres serwisu to: https://integracja.gugik.gov.pl/cgi-bin/PobieranieBDOT10k.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

W przeciwieństwie do Ciebie czytam przepisy a one mówią że mapy topograficzne szanowny panie to możesz kupić bo tak mówi prawo geodezyjne, tak to zmienione również. Jest więc darmo baza a nie mapy. Interweniuj u posłów oni to uchwalili. :):)
  
 3 
Otwierałem już nie raz i była kicha Obrońców BDOT10K w wersji "dla znajomych" jest jak widać sporo. Informuję, że już wiele razy otwierałem takie dane pozyskane z WODGiK Q-GIS i za każdym razem była kicha i żebranie o biblioteki. Autorzy takich bibliotek zachowują się wówczas jak panowie świata całego. Przykładowo dane EGiB w GML otwieram np. w programie GML Rejestr Gruntów OPGK Gdańsk, szybko, sprawnie i za darmo (!), a dodatkowo z bardzo przydatnymi, praktycznymi opcjami (np. porównanie pól powierzchni). BDOT10k w GML nie da się obronić. To dane tylko dla "znajomych króliczka", choć tworzone są za pieniądze zwykłych obywateli, w tym moje. Dlatego nie zgadzam się stanowczo na ich "elitarność". Będę interweniował u posłów.
    3 
 2 
A czym otwierasz bdot500 ? Albo formaty map, giv, kcd, gml ? Żebrzesz o biblioteki ? Uprawiasz partyzantkę ? Dane BDOT10k możesz otworzyć darmowym Qgisem. Możesz użyć dostępnych symbolik tylko trzeba wystukać paluszkami na klawiaturze symbolika bdot10k w google. Ale to jest BAZA. A z mapą jest tak jak z geodezją chcesz mapę to zatrudnij sobie kartografa dane będzie miał więc zrobi ci MAPĘ.
  
 14 
Proste pytanie, w czym to otworzyć, aby wyglądało? W czym to otworzyć (Q-GIS odpada), aby wyglądało tak, jak tradycyjna mapa Topograficzna 1:10 000. Cz znów trzeba uprawiać "partyzantkę" i szukać lub żebrać o biblioteki. Znów powstała baza tylko dla przyjaciół króliczka. Trzymać tak dalej, a kartografia będzie dalej spychana na margines geodezji.
    4 
Skup się, dane są z błędami. To nie jest próbka bo nie mają wiele wspólnego z tymi które wychodzą z KSZBDOT. Próbka służy do próbowania skoro forma jest inna niż oryginału to po co takie próbki ?
    1 
 4 
brawo dobrze im dowalił, pjona!
    3 
 1 
Każde dane BDOT10k powinny być udostępniane wraz ze schematem, który jest wywoływany w nagłówkach plików GML. Dane, które może udostępniać GUGiK to te z przestrzenią nazw PL.PZGiK.202 (zintegrowana kopia bazy danych obiektów topograficznych). Słabe te próbki skoro schemat wymaga geometrii prostych, a ktoś tu załadował multisurface i pliki nie walidują sie ze schematem. Wiązania zewnętrzne między obiektami pozrywane dla lotniska, portu, skdr_l i skjz_l - 170 sztuk. Gratuluje i życzę dalszych sukcesów w próbkowaniu.
    2 
 10 
Do GUGiK czy jest już pomysł na techniczną metodę udostępniania danych z początkiem sierpnia?
  



zobacz też:

|2020-05-07| Jakie oferty w kolejnych przetargach GUGiK na BDOT10k?

W dwóch kolejnych przetargach GUGiK na aktualizację bazy danych obiektów topograficznych (dla ...

|2020-01-03| Dane BDOO pobierzesz z Geoportalu. A kiedy aktualizacja bazy?

Pliki Bazy danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOO) można teraz wygodnie pobierać z ...


wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-01-16 | WARSZAWA | Seminarium kartograficzne PTG i UW
Oddział Kartograficzny Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Zakład Geoinformatyki, Kartografii ...
więcej
2025-02-06 | WARSZAWA | Konferencja "Rewitalizacja z zagospodarowanie obszarów poprzemysłowych oraz zdegradowanych"
W dniach 6–7 lutego 2025 r. w Warszawie odbędzie się Międzynarodowa Konferencja ...
więcej
2025-10-22 | ZIELONA GÓRA | II Kongres Geoinformacyjny
Po podsumowaniu I Kongresu Geoinformacyjnego Komitet Sterujący podjął decyzję o organizacji ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w czasie spisu ludności Warszawy w 1792 r. imiennie spisywano tylko głowę rodziny?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Bobrowski (1889-1959)

Wacław  Bobrowski  (1889-1959)
Urodził się 26 lutego 1889 r. w Żłobinie koło Bobrujska w rodzinie ziemiańskiej jako syn Jerzego i Zuzanny z domu Rudomino. W latach 1901-09 uczęszczał do szkoły realnej w Wilnie. W 1910 r. rozpoczął studia w Konstantynowskim Instytucie Mierniczym w ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2005
Ruszył Sektorowy Program Operacyjny w zakresie scalania gruntów. W ciągu trzech lat planuje sie scalenie 73 tys. ha gruntów, co będzie kosztować 83 mln zł. Przedsięwzięcie jest finansowane w 80% ze środkow Unii Europejskiej i 20% z budżetu państwa.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama