wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-03| GIS, Mapy

Dane BDOO pobierzesz z Geoportalu. A kiedy aktualizacja bazy?

Pliki Bazy danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOO) można teraz wygodnie pobierać z nowej warstwy na Geoportal.gov.pl.


Dane BDOO pobierzesz z Geoportalu. A kiedy aktualizacja bazy? <br />
Pobieranie danych BDOO
Pobieranie danych BDOO
Dane BDOO pobierzesz z Geoportalu. A kiedy aktualizacja bazy? <br />
Dane BDOT10k o aktualności lepszej niż rok 2016
Dane BDOT10k o aktualności lepszej niż rok 2016

By ściągnąć paczkę z danymi dla danego województwa, należy włączyć warstwę „Baza Danych Obiektów Ogólnogeograficznych”, która znajduje się w grupie „Dane do pobrania”. Następnie trzeba kliknąć interesujące nas województwo, zakładkę „WMS, Baza Danych Obiektów Ogólnogeograficznych” i na koniec link „pobierz”. Rozpocznie się wówczas ściąganie paczki ZIP z plikami w formacie GML. Te otworzymy chociażby w otwartej aplikacji QGIS.

Czym jest BDOO?

BDOO to rejestr zawierający dane przestrzenne dla całego kraju o szczegółowości odpowiadającej skali 1:250 000. Jest on generowany na podstawie generalizacji bazy danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOT10k) i zawiera takie warstwy, jak: sieć hydrograficzna, transportowa i uzbrojenia, pokrycie terenu, budynki i budowle czy jednostki podziału terytorialnego.

Na mocy nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2014 roku dostęp do tej bazy jest bezpłatny.

Kiedy BDOO zostanie zaktualizowana?

Na Geoportalu równocześnie opublikowano skorowidz, który prezentuje aktualność BDOO (znajdziemy go w grupie warstw „Skorowidze”). Z dostępnych tu informacji wynika, że dla 12 województw aktualność tego rejestru odpowiada 2016 r., a dla pozostałych czterech – 2015 r. Tymczasem zgodnie z rozporządzeniem ws. BDOT10k oraz BDOO, a także standardowych opracowań kartograficznych BDOO powinna być aktualizowana „niezwłocznie po aktualizacji BDOT10k”, a dla sporej części kraju BDOT10k oferuje dane nowsze niż z roku 2016 r. Kiedy zatem można spodziewać się aktualizacji BDOO? „W pierwszej kolejności będziemy aktualizowali bazę BDOT10k, ponieważ jest źródłową dla BDOO. Natomiast potem sukcesywnie BDOO, po kolei poszczególne województwa” – odpowiada krótko GUGiK.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Moim skromnym zdaniem miał o wiele większe pojęcie niż obecny GGK. Przykładem jest to co napisano u góry, że najpierw zaktualizuje się bdot10k a następnie będzie się myślało o generalizacji np do bdoo. Nie ma punktu w czasie gdzie bdot10k będzie aktualny bo utrzymanie aktualnosci i jakosci to proces ciągły. Procesem ciągłym jest też aktualizacja BDOO wiec na dowolnej aktualności danych można wytworzyć proces przetwarzania z poprawą elementów odstających w generalizacji w wyższych skalach. Dzień temu można już na poziomie Bdot10k poprawiać dane które będą sprawiać problemy w generalizacji. Ładnie jest to opisane i rozrysowane np. w szwajcarskich instrukcjach kartograficznych np. 17 o ile dobrze pamiętam.
 5 
odpowiedz zgłoś
dziękuję to wiele wyjaśnia. Zapoznam się z tą historią bardziej wnikliwie. Wygląda na to, że człowiek stojący za obietnicą nie miał zbyt wiele pojęcia o procesie generalizacji kartograficznej.
 1 
odpowiedz zgłoś
Ze strony GUGiK "Baza danych obiektów ogólnogeograficznych (BDOO) zgodna z wymaganiami rozporządzenia MSWiA z dnia 17 listopada 2011 r. w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych a także standardowych opracowań kartograficznych. Baza BDOO została utworzona dla obszaru całego kraju w wyniku generalizacji bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k), z wykorzystaniem narzędzia FME (oprogramowanie typu ETL)." Osobiście słyszałem jak obiecywał to zastępca GGK pan Jacek Jarząbek według którego miało to zająć kilka miesięcy w 2016 roku. Nie brałem udziału w tworzeniu bazy BDOO.
 2 
odpowiedz zgłoś
pozdrawiam Map do Pani/Pana pytanie: czy wiadomo kto personalnie lata temu to obiecał? To jest bardzo ciekawy wątek. Skąd również wiedza o narzędziach i linii technologicznej FME? Czy brała Pani/Pan wtedy w tym udział?
 1 
odpowiedz zgłoś
Nieśmiało zauważę, że istnieją w przepisach mapy 25k 50k i 100k oprócz BDOO nad którymi prace są w ogóle realizowane a za które odpowiada wyłącznie GUGiK. Aktualizacje BDOO zgodnie z opisem na stronie wytwarza się za pomocą narzędzi procedur aktualizacji w narzędziach FME które GUGiK ma, dziwne więc są twierdzenia, że kiedyś się tym zajmą skoro mają i narzędzia i nowsze dane referencyjne, a przepisy nakładają obowiązek aktualizacji która odbywa się bez zgłoszenia pracy według istniejących przepisów. Prawnie i technicznie więc GUGiK ma wszystko. Lata temu GUGiK zarzekał się też że dane BDOO dla całej Polski połączy w jeden zbiór. Na razie jeszcze się im nie udało. Może kiedyś się uda.
 2 
odpowiedz zgłoś
5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS